Prenumerera
Hemmapremiär i Elitserien – och stockholmsderby Div 1 damer!
16 okt, 17:18 0 kommentarer
Nu smäller det!
På lördag 18 oktober, matchstart kl. 15.45, är det dags för Hästhagen IF:s allra första hemmamatch i Elitserien – och vilken premiär det blir! Vi möter inga mindre än de regerande svenska mästarna Floby i Järla sporthall, som samtidigt invigs som elitseriearena. En historisk dag för klubben och för Nacka!
På plats har vi Andreas "Vollekollen" Härneman som DJ och Nackas egen volleybolllegend Håkan Björne – nyckelspelare i Sveriges ikoniska seger mot Ryssland i Globen 1989 – som inviger Järla som Elitseriearena.
Matchprogram hittar du här
Spelare och ledare i Hästhagenkläder går in gratis. Förköp för övriga görs via vår hemsida, eller så köps biljett direkt på plats. Kom i god tid!
Som grädde på moset avslutas dagen med ett Stockholmsderby i division 1 mellan Hästhagens damer och Sollentuna B.
Kom och heja fram Hästhagen – det här vill du inte missa!
Kommentarer