Dela nyhet
Terminsstart Vår!
9 jan, 21:45 0 kommentarer
God fortsättning gymnaster och vårdnadshavare!
Söndag 18/1 startar gymnastiken igen. Samma tid som tidigare. Vi får tillgång till hallen 13.00 och börjar med att ta fram alla redskap som behövs. Vi vill fortsätta uppmuntra gymnasterna att hjälpa till med framplock och har börjat öva de i vad som behövs för olika typer av stationer.
Vi vet att flera av gymnasterna ibland har matcher i andra sporter, tack för att ni är så bra på att meddela när det krockar och att gymnasten då blir sen. Men med det i åtanke kan vi påminna om att vi räknar med samling följt av uppvärmning ca 13.30 så det är bra om de är på plats senast då.
Som tidigare gäller:
- vattenflaska
- vi tränar barfota, det går bra med inneskor när vi tränar hopp. Kolla att skorna är kompatibla med hopp i trampett så gymnasten inte halkar.
- uppsatt hår när detta är möjligt, helst en frisyr som inte sliter sig så mycket under träningens gång.
- det går bra att ta med ett litet mellis eller frukt, vi brukar ha paus mitt i och många blir hungriga under passet.
- inga smycken, nytagna hål ska tejpas innan man kommer till träningen.
- för bästa effekt av uppvärmning rekommenderas t ex en tröja och/eller byxor att dra över.
- för säkrare passning vill vi att gymnasterna helst har kläder som följer kroppen, alltså så lite löst hängande material som möjligt
Nu kör vi!
Mvh
Ledarna i Krabborna 😀
Kommentarer