Laguppställning
Referat
Förlust mot Ursvik
0 kommentarer
Vi kom till matchen med hopp om att ta tredje raka segern men det här var inte vår dag. Strax innan matchstart fick Krille kasta in handduken pga skada. Metin fick dra på sig målvaktströjan något som förstås inte va med i våra planer. Efter 30 min fick sedan Ario kliva av pga skada och vi hade fullt upp med att försvara oss. Det stod, trots ett stort spel övertag för Ursvik, bara 1-0 i halvtid.
I pausen betämde vi oss för att kliva in i duellerna och börja ta för oss. Inget mer mr. nice guy. Vi började vinna närkamper och spelet jämnade ut sig. Efter lite tumult på en hörna kunde Metin, som hade plockat av sig målvaktströjan, trycka in utjämningen. Lite snopet för Ursvik som hade haft matchen i ett järngrepp. I det här läget stod matchen och vägde men Jeff som vaktade vårat mål i andra va olycklig på ett inlägg och Ursvik kunde göra 2-1. Efter detta tröt orken och vi orkade inte ta det nödvändiga försvarsjobbet och tre bollar rann in sista kvarten.
Ediz dök upp och lirade de sista 20 minuterna. Han hann på den tiden med att missa en straff som han i och för sig fixade själv.
Matchens lirare blev Metin som agerade vägg som målvakt i första halvlek och sedan dominerade i försvarspelet i andra. Itillägg tog han även tvätten. Ett stort pluss även till Söder för resolut backspel matchen igenom.
Allt som allt en bra genomförd match efter föutsättningarna som gavs och jag är övertygad om att vi kommer ha mycket nytta av den tuffa genomköraren. Ett stort tack till Ursvik och domaren. Vi önskar Ursvik ett stort lycka till i div 4.
Kommentarer