Nässjö IF - IFK Kungälv
Laguppställning
Ledare
Inför match / Referat
Inför match / Referat
På med Blåstället i kvällens viktiga match
10 dec 2025
Foto: Angelica Öijerstedt/Henrik Särenborg
Efter att ha förlorat för första gången i seriespel under lördagen så är det åter dags att ta på sig Blåstället. Nässjö IF tar sig an IFK Kungälv på hemmaplan under onsdagskvällen i en ny toppmatch i Bandyallsvenskan som även den har epitetet "fyrpoängs-match".
Hela tre lag har 12 poäng var i tabellen, NIF är ett av dessa lag och har även en match mindre spelad än de andra två konkurrenterna på samma poäng. En topp fem i tabellen börjar sakta utkristallisera sig och nu gäller det att ta striden, möjligheten och hoppa på tåget som inte står och väntar.
-Jag tycker vi gör en ok match mot TB Västerås i lördags rent defensivt men bjuder samtidigt på för många mål och sådana individuella misstag är svåra att försvara sig emot. Vi skulle varit mer skärpta offensivt och det gör mig lite besviken. Vi har lägen vid ledning 2-3 och 3-4 men gör inte mål i dessa viktiga skeden av matchen. Detta måste vi utveckla om vi vill vara ett topplag och det vill vi säger chefstränare Patrik Johansson.
Besviken men samtidigt tacksam. "Putte" vill tacka och lyfta Röda Bollen som vanligt var på plats även på bortaplan.
-Jättebra stöd och med dem i ryggen så betyder allt sammansy även lite mer. Det var som att spela på hemmaplan i Västerås och det var likadant i Ljusdal säger "Putte" som hoppas på nytt stöd när hans mannar tar sig an IFK Kungälv hemma i Stinsen under onsdagskvällen. Då har nämligen Kungälv tillresta supporters i form av "Skarpa" som även dem lojalt följer och stöttar sitt lag hemma som borta.
-Först stänger vi lördagen på dagens träning (läs igår måndag) sedan är det full fokus mot Kungälv. Vi har en bra bild av vilka det är vi möter sedan många tidigare möten. Offensiven behöver bara lite bättre än den var i lördags och sedan ska vi inte bjuda Kungälv på något. Varje målchans och närkamp ska kännas som den sista och avgörande. En del av oss kanske inte är vana vid detta men det är vad som krävs för att vara i toppen.
Patrik berättar vidare att det har varit bra träningen en längre tid nu och att början av veckan inte varit något undantag.
För dem som följer Nässjö IF har det nog varit omöjligt att inte fastna vid straffarna. Ny missad straff mot TB Västerås blev kostsamt och hittills står man på endast 14% effektivitet i denna spelform. Samtidigt är det inget Patrik vill fastna för länge vid.
-Vi har en plan för straffarna och en lista på spelare och ordning. Det är en del nerver, tillfälligheter o.s.v. men det kommer att jämna ut sig. Men visst, det är enkla och sköna mål att få som föregåtts av fina prestationer för att få just straffslag med sig.
Onsdagskvällens viktiga match startar 19:00Biljetter + 50/50-biljetter
Oavgjort i toppmötet
10 dec 2025
Nässjö IF vs IFK Kungälv, en toppmatch på förhand och en mycket viktig sådan för båda lagen i tabellen. Då sken försvaren men anfallen gick i moln. Matchen slutade 1-1 (0-1) efter att Gustav Enhagen blivit poängräddare i slutminuterna. En poäng som kan vara mycket värd i slutändan.
Matchen börjar lite trevande med två lag som värmer upp och sparrar varandra. Efter fem minuter har gästerna tagit ledningen på ett av lätträknade solklara målchanser i matchen. Olle Öberg är fri men får inte in bollen och Ludvig Ivarsson nätar sånär på en hörna men 0-1 står sig i paus och efter en halvlek där NIF hade det mesta av spelet men hade svårt att tränga sig igenom Kungälvs försvar.
Lagen byter i bollinnehav med varandra i den andra halvleken men efter hand tar NIF åter över bollinnehavet. Men åter igen har man svårt att komma igenom motståndarna. Eller runt. När NIF tar en timeout med 10 min kvar av ord.tid gör man en sista forcering. Detta ska få utdelning.
Simon Lundström går runt på vänstersidan och släpper boll snett bakåt till en framstormande Gustav Enhagen i straffområdet. Gustav slår till direkt utan tvekan och finner nätet till 1-1 i matchminut 90.
Inte så värst glädje i stunden utan mer lättnad. En poäng på två toppmatcher är mindre än vad man önskat men samtidigt så är det enkelt att sätta fingret på vad som inte kuggat. Offensiven.
Denna poäng kan dock också bli mycket värd i slutändan när en jämn och hård tabell ska räknas samman. NIF håller sig kvar på en tredjeplats i en haltande tabell där varje poäng räknas och med hela fyra poäng kvar att jaga i helgen.
Med den vetskapen fortsätter NIF:s intensiva vecka med dubbla matcher den kommande helgen. Först ut är Falun borta på lördagen för att sedan möta Tellus under söndagen.
Nässjö IF vill tacka alla på läktaren för ert stöd och hoppas att ni åter finns på plats på söndag när vi tar nya tag i jakten på toppen.