Laguppställning
Ledare
Inför match / Referat
Inför match / Referat
NIF jagar slutspel mot ett ÖSK utan press
28 sep, 10:10
Foto: Angelica Öijerstedt/Henrik Särenborg
Vi är framme vid match fyra i Nässjö IF:s äventyr i Supercupen 2025. Örebro SK heter motståndet som utan press kan ta sig an slutspelsjagande Nässjö IF i Stinsen Arena.
En tyngre silly season för Örebro har den senaste veckan räddats upp något när tunga namn som Filip Bergman, Simon Folkesson och senast igår, Sebastian Brandt givit klartecken för en fortsättning i Närke-laget. Starka men sena påskrifter som kanske är ett resultat av klassiska ÖSK:s tynga silly och start på försäsongen med flertalet större förluster.
Möjligen oförberedda men rutinerade herrar vars ÖSK kan spela utan större press i Stinsen Arena i omgång 4 för båda lagen. Nässjö IF leder gruppen på samma poäng som Tranås men med bättre målskillnad. Smålänningarna är de kvarvarande obesegrade lagen i den södra poolen av Supercupen. Så sent som i fredags körde Tranås över Örebro med målrika 6-14 uppe i Behrns kalla salonger. Örebro har hittills endast skramlat ihop en poäng i gruppspelet av Supercupen och kan rikta in sig på att utveckla sitt spel med många förändringar i truppen.
Superpotten med dragning 12/10
Nässjö IF jagar istället slutspelet. Inte helt nöjda med spelet igår mot Katrineholm men med justeringar i halvtid lyftes spelet som ändå skvallrar om stort kunnande och stor potential. Med detta som bakgrund är det med stor spänning som vi får möjlighet att för andra gången på lika många dagar se laget spela på hemmaplan. Vid seger bäddar NIF dessutom upp för en bra fredagskväll kommande vecka när man möter Tranås borta fast hemma i Stinsen Arena i en ren gruppfinal.
Några förändringar i laget görs i Nässjö mot gårdagen och för dem som undrar kring bollen som tog illa i ögat på försvararen Simon Lundström så mår han bra men vilar idag och ingen längre frånvaro förväntas. Simon, hård som vanligt rycker på axlarna och kommer följa sitt lag på plats i arenan och hoppas få sällskap av dig på läktaren. Som vanligt presenteras laget i våra soc.medier ca.2h innan matchstart.
Landa ditt säsongskort och hjälp oss nå All Time High i antal sålda säsongskort
Andra storsegern på lika många dagar
28 sep, 18:01
En lyckad första helg i Stinsen är till ända. Det blev seger även i andra matchen på lika många dagar och under söndagen slogs Örebro tillbaka med 13-1 efter hela 9-1 i halvtid. Med detta toppar NIF den södra poolen på full pott och med två matcher kvar av gruppspelet.
Greppet om förstaplatsen i den södra poolen stärktes i.o.m. den senaste storsegern där NIF med bättre målskillnad och en match mindre spelad håller undan för Kungälv på samma poäng.
Målkalaset inleddes dock av gästerna när Filip Gesar, nyförvärv till Örebro från Rättvik ger gästerna ledningen efter drygt fyra minuter. Sedan var det roliga slut. Inte för de allra flesta bland de strax över 200 på läktaren och Nässjö IF. Men för Örebro.
Tuukka Ässämäki leder poängligan i den södra poolen med 14 poäng (delad med Filip Johansson, Tranås) efter dagens match där han noterades för hela fem poäng varav 3 mål. Tuukka stöter in en hörnretur fram till kvitteringen och sedan skulle målen flyta på i jämn ström under den första halvleken. Målen kommer på fasta situationer, på flygande anfall, via fina framspelningar, på skott utifrån och genombrott. 9-1 speglar första halvleken rätt bra men Örebro har äran i behåll då de hela tiden försöker spela och aldrig ge upp någon situation. Det är mer än många andra lag hade gjort i samma motvind.
Mindre än en minut har gått av andra halvlek när Tuukka fullbordar sitt hattrick när han stjäl bollen av en försvarare och med precision placerar bollen i nät från sin vänstervinkel. Fem minuter senare har ytterligare två mål fallit genom Olle Öberg och Philip Lindqvist. Först nu i matchminut 52 avtar målkavalkaden.
Men inte NIF:s vilja att gå framåt. NIF sköljer över gästerna gång på gång med stor delaktighet och spelglädje utan att slappna av. Även när Örebro har bollen har de svårt under en period att ta sig över halva planen då NIF spelar ett högt försvarsspel som börjar med toppforwarden.
Bollar tar i ribban och i stolpen bakom Örebro-målvakten men nästa "Vi ska heja fram Di blåe" dröjer tills minut 70 när Olle Öberg fullbordar sitt hattrick. Därefter följer inga fler mål och matchen slutar 13-1 till Nässjö IF.
Bidra och ha chansen till Superpotten!
Det är ett härligt deltagande från samtliga i NIF:s lag som roterade några spelare mot gårdagens trupp mot Katrineholm. Båda juniorerna och debutanterna Axel Karlander och Einar Samuelsson gör det med den äran under helgen och Noel Dalsmyr spelade även mot Örebro i den andra halvleken. Faktum är att alla kan lyftas efter denna helg från försvarare till anfallare. Även när saker hackar finner laget vägar framåt vilket bara skapar än mer nyfikenhet till de mer jämnare och tuffare matcherna.
Nästa fredag 19:00 möter Nässjö IF Tranås BoiS borta fast hemma i Stinsen Arena då derbyrivalen av förklarliga skäl saknar is ännu på sin utebana. Tranås förlorade klart under söndagen borta mot Kungälv men kan fortfarande knipa en slutspelsplats på bekostnad av antingen Kungälv eller Nässjö. Och ett derby är ALLTID ett derby.
Varmt välkomna vår kära publik på fredag 19:00!
Tabell
| Supercupen Herr - Södra | M | V | O | F | GM | IM | +/- | P |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 6 | 6 | 0 | 0 | 58 | 9 | 49 | 12 | |
| 6 | 5 | 0 | 1 | 53 | 24 | 29 | 10 | |
| 6 | 4 | 0 | 2 | 39 | 34 | 5 | 8 | |
| 6 | 3 | 0 | 3 | 23 | 31 | -8 | 6 | |
| 6 | 1 | 0 | 5 | 22 | 39 | -17 | 2 | |
| 6 | 1 | 0 | 5 | 26 | 51 | -25 | 2 | |
| 6 | 1 | 0 | 5 | 21 | 54 | -33 | 2 |