Husqvarna IK - Lagan IBK
<br>Husqvarna IK spelar i svart-svart-vit
<br>Lagan IBK spelar i vit-vit-svart
<br><br>
<b>Domare: </b>
<br>Marco Mustonen & Lars Fridell (Örebro)
<br>
Laguppställning
Inför match / Referat
Inför match / Referat
”E4-derby” mot Lagan
0 kommentarer
Erik Lund tråcklade sig igenom Lagan förra säsongen. Denna gången är han skadad.
Serien vände förra helgen när Husqvarna IK gästade Lönsboda IBK och tog med sig en pinne hem till Huskvarnafallen igen. Under morgondagen är det dags för nästa returmöte och det vankas ”E4-derby” mot Lagan IBK. Ett Lagan som Husqvarna stött på ofta under de senaste åren.
Obsegrade under 2013 är parollen för Husqvarna IK när det vankas ett ganska hett ”E4-derby” mot Lagan IBK under lördagen. Detta sedan enda matchen efter nyår slutade med poäng, 2-2 borta mot Lönsboda IBK.
Lagan IBK är ett lag Husqvarna har mött vid ett flertal tillfällen de senaste säsongerna. Förutom mötet i den andra omgången av Division 1 Södra Götaland, där Lagan vann med 4-1 på hemmaplan, har lagen mötts sammanlagt sex gånger på senaste tre säsongerna i division två (tidigare kallat division 3). Dessa möten har slutat med tre segrar för Husqvarna och tre för Lagan. Det har dessutom varit tajta matcher i tvåan, där Husqvarna har +1 i målskillnad på de sex matcherna.
I senaste mötet, som ju som sagt slutade 4-1 till Lagan i Sunnerbohallen, rann siffrorna i väg lite mot slutet när Husqvarna verkade ge upp och i samband med det fick spela box play. Tre måls marginal har aldrig varit melodin tidigare mellan lagen och skulle inte varit det senast heller. Historiken, tabellplaceringen – Lagan ligger ett pinnhål över Husqvarna – och spelet överlag bävar för en tajt match i Huskvarna sporthall och förmodligen även en hel del underhållning för publiken.
Husqvarna saknar några spelare pga skador och arbete. Erik Lund skadade ryggen när han skottade snö(!) under juluppehållet och fick kliva av uppvärmningen mot Lönsboda. David Carlsson befinner sig på en sådan där varm ö i södra Europa i sitt jobb som personlig assistent. Detta innebär att såväl lagkaptenen som vice kapten saknas. I deras ställe kliver Andreas Persson in och tar hand om bindeln. Dessutom saknas några spelare på grund av sjukdomar.
Tillbaka i laget är däremot Oskar Henningsen. Oskar har haft ett uppehåll från innebandyn sedan i november då han inte känt sig helt och hållet motiverad. Nu är han tillbaka i laget, full av motivation igen. Oskar är dessutom viktig för såväl matcherna mot Lagan som för framgång i desamma. Han är nämligen den enda spelare (i båda lagen) som gjort poäng i alla matcherna mellan Husqvarna och Lagan sedan Lagan var nya i dåvarande division tre 2009.
Kom och se Husqvarna IK ta sig an Lagan IBK i en mycket viktig match i Division 1 Södra Götaland! Lördag 12/1 klockan 17:00!
Viktig och stabil seger mot Lagan
1 kommentarer
Husqvarna IK tog på lördagen emot Lagan IBK i vad man på förhand skulle kunna kalla en sexpoängsmatch. Vid förlust skulle Husqvarna ha sex poäng upp till Munka-Ljungby IBK över strecket. Nu blev det seger med 6-3 och istället har man en pinne upp till Lagan som ligger på sista säkra platsen.
Husqvarna IK hade inför lördagens möte med Lagan IBK fyra poäng upp till just Lagan som har platsen ovanför nedflyttningsstrecket. Förlust skulle innebära att Lagan ryckte ifrån och det skulle vara sex poäng till Munka-Ljungby IBK istället. Seger stod också på dagordningen då Husqvarna och Lagan vunnit varsin match per säsong de senaste åren, som det stod om i inför-artikeln.
Lagan fick den bästa starten och verkade lite, om än inte mycket, hetare initialt. Man tog också ledningen, när David Ahlin slog in returen efter att Gustav Jansson räddat men försvaret inte kunnat ta hand om returen. Detta efter 4.08 efter period nummer ett. Husqvarna var på intet sätt oävna i det första perioden och hade bud på en kvittering men det ville sig inte riktigt. Skotten vann Husqvarna med 8-7.
I den andra perioden gjorde Husqvarna i princip parad på handskakning för att låna en brottarterm och redan efter 15 sekunder hängde Jesper Henningsson in 1-1 framspelad av Fredrik Wiktorsson. Sedan trummade Husqvarna på och blev så sakteliga det bättre laget. 9.33 in i den andra perioden kom ett mycket rättvist ledningsmål för Husqvarna sedan Oskar Henningsen hittat Tobias Johansson helt fri vid den bortre stolpen och där missade inte Tobias mål.
Minuten efter Tobias mål visades Fredrik Wiktorsson ut två minuter för upprepade förseelser. Inte helt fel av domare Marco Mustonen men det var också den enda i hela matchen för någon form av ojuste spel och liknande. Det Wiktorsson åkte för skulle man lika gärna kunnat plocka för även senare i matchen och på båda lagen. Hursomhelst behövde Lagan bara 12 sekunder innan man satte 2-2 i sitt power play.
Husqvarna behövde å sin sida inte mer än 54 sekunder för att åter vara i förarsätet. Johan Eriksson passade till Martin Glimberg som flippade upp bollen i krysset och det stod 3-2. Husqvarna cementerade rollen som det bättre laget i den andra perioden och man borde fått in 4-2 innan periodvisslan. Det enda som hände innan den efter 3-2 var att Jesper Henningsson mycket tveksamt blev utvisad för nick av domare Lars Fridell. Enligt honom kickade ”Disney” upp bollen och nickade sedan i väg den, något som mer såg ut som att den tog i bröstet och sedan studsade upp i ansiktet. 19.55 stod klockan i alla fall på och Lagan skulle starta tredje perioden med power play.
Det power play-spelet gav dock Lagan ingenting, Husqvarna gjorde ett mycket gott jobb i box play. Husqvarna utökade sin ledning efter 10.14 när Johan Franzén styrde in ett mäktigt skott från vikarierande lagkaptenen Andreas Persson. Två minuter senare utökade Husqvarna till 5-2 och matchen stängdes i princip. Oskar Henningsen fick bollen av Johan Eriksson som väntade så länge att situationen nästan var över men han fintade ändå bort målvakten och målade.
Lagan pressade på mot slutet dock men utan att komma riktigt nära. Man tröstmålade till 5-3 med 3.18 kvar utav matchen men någon glädje och vilja syntes inte till hos Lagan efter målet. Man försökte dock med att plocka ut målvakten men redan efter deras första anfall i 6 mot 5 fick Johan Franzén bollen, spelade fram Jesper Henningsson som satte 6-3 och den definitiva spiken i kistan.
Mycket viktig seger för Husqvarna som nu bara ligger en poäng bakom Lagan och har goda chanser i de kommande matcherna att ta ännu fler poäng och ta sig uppåt i tabellen. Bra spel på sistone kommer fortsätta bära frukt och obesegrade 2013 kan leva vidare.
I och med segern mot Lagan har lagen nu fyra segrar var under fyra säsonger, där Husqvarna har ett plusmål och tar hem den lilla tabellen. Behöver man förresten skriva att Oskar Henningsen nu gjort poäng i alla åtta möten med Lagan de senaste åren? Starkt och bra jobbat av Oskar!
| Husqvarna IK |
8 |
4 |
0 |
4 |
42 |
41 |
+1 |
12 p |
| Lagan IBK | 8 | 4 | 0 | 4 | 41 | 42 | -1 | 12 p |
Resultat: 6-3 (0-1, 3-1, 3-1)
Skott på mål: 25-26 (8-7, 10-5, 7-14)
Publik: 72 st
Matchhändelser
| Period 1 | ||||||
| 04.08 | Mål | 0-1 |
David Ahlin (Pontus Jonsson) | Lagan IBK | ||
| Period 2 | ||||||
| 00.15 | Mål | 1-1 | Jesper Henningsson (Fredrik Wiktorsson) | Husqvarna IK | ||
| 09.33 | Mål | 2-1 | Tobias Johansson (Oskar Henningsen) | Husqvarna IK | ||
| 10.39 | Utvisning | U2 | Fredrik Wiktorsson (Upprepade förseelser) | Husqvarna IK | ||
| 10.51 | Mål | 2-2 | Victor Fantenberg (David Wikingsson) | Lagan IBK | ||
| 11.45 | Mål | 3-2 | Martin Glimberg (Johan Eriksson) | Husqvarna IK | ||
| 19.55 | Utvisning | U2 | Jesper Henningsson (Nick) | Husqvarna IK | ||
| Period 3 | ||||||
| 10.14 | Mål | 4-2 | Johan Franzén (Andreas Persson) | Husqvarna IK | ||
| 12.38 | Mål | 5-2 | Oskar Henningsen (Johan Eriksson) | Husqvarna IK | ||
| 12.38 | Time out | Lagan IBK | ||||
| 16.42 | Mål | 5-3 | Kristoffer Karlsson (David Wikingsson) | Lagan IBK | ||
| 18.43 | Mål | 6-3 | Jesper Henningsson (Johan Franzén) |
Husqvarna IK |
||
Kommentarer
-
Supporter 12 jan 2013
Härligt grabbar
Kommentarer