Dela nyhet
Inomhusträning information
14 okt, 21:09 0 kommentarer
Hej,
Hoppas allt är bra med er!
Nu är det dags att komma in i värmen igen. På söndag kl.10-11 börjar vi inomhusträningen för fotbollslek i vikenskolan. Uppdaterad kalender med kallelse kommer inom kort.
Vi kommer göra lite ändringar på upplägget och ville dela detta innan så ni i sin tur kan förbereda era barn inför detta.
Vi planerar att introducera lite mer organiserad träning med lättare övningar både med och utan boll som är lagom svåra för barnen att hänga med i. Huvudfokus kommer såklart fortfarande ligga på lek och att ha kul.
Till en början ser vi att föräldrar sitter vid sidan av planen och efter några träningar ute i omklädningsrummet. Detta får ni gärna prata om med era barn innan så de är okej med upplägget. Tycker erat barn det är jobbigt och gärna vill ha en förälder nära så är det såklart okej att va med sitt barn på träningen. Vi önskar också att endast en förälder per barn närvarar och syskon i första hand stannar hemma eller ute i omklädningsrummet.
Fikan som vi vanligtvis har i halvtid kommer vi inte heller ha kvar. Istället har vi några pauser för dricka under träningen så ta gärna med en vattenflaska.
Eftersom vi just nu bara är två ledare så kommer vi behöva hjälp med dörrvakter. Vi kommer därför utse någon förälder varje träning som ser till att alla kan komma in i skolan.
Som vi nämnt flera gånger så vill vi att några mer föräldrar kan ställa upp och hjälpa till med träningarna. Vi vill att våra barn kan fortsätta med fotboll men får vi inte fler som hjälper till så kan vi behöva begränsa antal platser. Är någon av oss ledare borta så kommer vi få ställa in träningen. Idag är vi 38 st barn och det som anses va godkänt är högst 10 barn per ledare.
Hör gärna av er till mig eller Uli om ni hade kunnat tänka er hjälpa till.
Ha det bra så ses vi på söndag!