Dela nyhet
Frustrerande kväll i Kiaby
3 jun, 09:02 0 kommentarer
Tre dagar efter en turlig seger mot Näsby var det ombytta roller när Viby misslyckades med att omvandla över 20 målförsök till mål. Vi hade 10 skott på mål men alla gick rakt på Kiaby-målvakten som knappt behövde röra sig för att göra sina räddningar.
Med en av de starkaste matchdag trupperna den här säsongen dominerade Viby spelet från början. Vi hade många fina kombinationer och kom runt på kanterna en hel del men slutprodukten saknades. Halvtid 0-0.
Den andra halvleken var ungefär densamma för Viby men det saknades aggression och skärpa i motståndarnas straffområde. Kiaby var begränsade till ett fåtal chanser men borde ha gjort ett par mål. I den 68:e minuten bröt Kiaby dödläget med ett enkelt avslut från 10 meter efter att Viby gett bort bollen i onödan. I den 81:e minuten hade vi inte koll bakåt och Kiaby kontrade in 2-0 när Adam Nilsson rullade in ett fint avslut. Viby gjorde till slut mål på stopptid, men det var för lite och för sent.
Det var en mycket frustrerande kväll för Viby. Vi spelade bra, gjorde det mesta rätt, men kunde bara inte göra mål. Fotbollen kan vara grym ibland, vi måste bara fortsätta och göra bättre ifrån oss nästa gång!
Statistik (Kiaby-Viby):
Mål: 2-1
Målförsök: 11-25
Hörnor: 3-7
Bollinnehav: 39%-61%
Dagens lirare: Nils
Nästa match lördag 14 juli hemma mot Edenryd.
Kommentarer