Laguppställning
Ledare
Referat
28 apr 2013 1 kommentarer
Förutsättningarna inför dagens seriepremiär var goda. Strålande vårväder och en ganska fin gräsplan. Gräsplanen var dock otroligt liten, nästan som en stor sjumannaplan. Detta gjorde att det blev trångt och det blev inte bättre av att våra motståndare gjorde det ännu trängre. Detta i kombination med att gå från plast till gräs gjorde att det inte blev något direkt skönspel från något av lagen.
Efter ungefär tio minuter får Sofia en varning efter att ha nickat ihop med en av deras spelare. Något hårt dömt av den gode Flavius. Vi går in i närkamperna och vinner bollen relativt enkelt men när vi väl har bollen så trycker vi inte till passningarna och vi hittar inte ytorna.
I den 29:e spelminuten får vi en hörna som slås av Nikki. Amanda möter bollen med huvudet och nickar in 0-1. 0-2 kommer i 36:e spelminuten. Denna gång skarvar Amanda vidare bollen till Jenny som kommer i friläge och lägger in bollen. I första halvlek har vi kontroll på matchen och Hjortsberga kommer inte till många lägen medan vi skapar ganska många bra chanser.
I andra halvlek kommer vi inte alls in i matchen på samma sätt. Det dröjer fram till 77;e minuten innan 0-3 kommer. Ida driver med bollen på vänsterkanten och spelar in bollen till Pamme som möter bollen på ett tillslag och lägger in den vid främre stolpen. I 88:e minuten drar även Ida på sig en varning efter en eftersläng.
Seriepremiären är över och vi inleder med tre poäng. På söndag, nästa vecka, kommer Rottne på besök.
Kommentarer