Dela nyhet
En stark tränarkonstellation för U16 säsongen 25/26
24 apr, 13:35
Inför den kommande säsongen kan vi med glädje presentera en tränarkonstellation där vår mycket erfarne Jan Andersson (även ungdomsansvarig) kommer att leda laget tillsammans med Anton Karls.
Janne har en gedigen bakgrund som huvudtränare i flera föreningar och lag. Han kommer senast från Nacka, där han varit A-lagstränare, och har tidigare haft tränarroller för Täby J18 och Sollentuna J20.
Tillsammans med våra J18/J20-tränare kommer de att lägga stort fokus på spelarutveckling, spelförståelse och tekniska färdigheter för att ge spelarna de bästa förutsättningarna att utvecklas. Förutom möjligheten att spela med Väsbys J18 arbetar vi aktivt med att skapa samarbeten med fler föreningar, för att kunna erbjuda våra spelare fler matcher och utvecklingsmöjligheter på J18/J20-nivå.
Mer information kommer inom kort, inklusive inbjudan till ett föräldramöte där vi går igenom säsongens upplägg och möjligheter.
Vi ser fram emot en spännande säsong tillsammans!