Dela nyhet
Information om våren
Igår, 17:52 0 kommentarer
Här kommer en uppdatering kring vad som är på gång i vår. Vi skickar nu ut kallelser till vårens stora tävlingar med kort svarstid till på söndag kväll (8 februari). Detta för att vi ska kunna anmäla lag på rätt nivåer, beställa deltagarkort samt beställa hjälp med resebokningar hos SJ i god tid. Skriv kommentar till denna nyhet om det finns behov av specialkost.
Spelarmöte onsdag 11 februari kl. 20:00-21:15.
Prat om vårens tävlingar och resor samt gruppdiskussioner om bästa förberedelser för match och cup.
Arbetsinsatser på Gamen Games och Vännäsdagarna
Vi påminner om att säsongens stora arrangemang är på ingång och att ni i familjerna ska försöka se till att hålla er hemma på Gamen Games 28–29/3 och Vännäsdagarna 10–12/7 för att kunna jobba. Mer information från klubben ligger här och vår lagansvariga (UF+UP) för arbetsscheman, Erika Nordström, kommer rätt snart att skicka ut mer information om detta. Klubben ska informera alla lagansvariga först bara.
Kommande cuper, tävlingar och arrangemang:
Mer information om respektive punkt hittar ni i lagkalendrarna. I vår kommer klubben att fakturera kostnader för deltagarkort så att ni kan använda era barns Fritidskort för betalning.
- Lördag och söndag 28–29 Mars – Gamen Games. Vi ställer upp med ett pojklag och två flicklag i U17-sexmannaklassen. Spel i två dagar. Klubben bjuder på bronskort d.v.s. lunch i matsalen båda dagarna samt bio på lördagskvällen. Arbete enligt arbetsscheman.
- Fredag till söndag 17–19 april U16-mästerskapet i Falköping. Tågresa torsdag kväll eller tidigt på fredag morgon. Hemkomst måndag morgon. Ta ledigt från skolan fredag. Spelarna betalar deltagarkort och extra måltider själva.
- Fredag till söndag 1-3maj Örebro Challenge i Örebro. Bussresa med 13/14: gruppen fredag morgon, hemkomst mitt i natten mot måndag. Skollov på fredagen (1 maj). Spelarna betalar deltagarkort och extra måltider själva.
- U18-SM 8–10 maj Jönköping. För kallade spelare i flicklaget (de som deltog i kvalet 31/1). Ledigt från skolan krävs på fredagen. Spelarna betalar deltagarkort och extra måltider själva.
- Vännäsdagarna 10–12 juli 2026. Arbete enligt arbetsscheman.
- Beachvolleyskolan 3–5 augusti 2026. Eget deltagande samt ledare för yngre.