Dela nyhet
UDDAMÅLSFÖRLUST I DERBYT
21 nov, 23:23 0 kommentarer
Tung förlust i kvällen derby.
Fredagskvällens heta derby mot Lidköping slutade med uddamålsförlust, 2 - 3. Hemmalaget vände ett 0 - 2 underläge och kunde efter det tidiga ledningsmålet i den sista akten komfortabelt spela av matchen och bärga alla de tre så viktiga poängen. Det som såg så bra ut efter ca 30 minuter spelade för vår del ändrades kvickt efter HCL:s reducering och vi blev på tok för uddlösa när vi behövde jaga det målmässiga underläget.
Period 1 kom att bli vår bästa i detta derby. Redan efter 3.56 tog vi ledningen i numerärt överläge efter att Wiggo Karlsson slagit in sin egen retur. Och vi fortsatte spela riktigt bra ishockey under matchens första 20 minuter. Detta gjordes med starkt närkampsspel, bra värderingsspel och kvicka fötter. Vi fick hemmalaget dit ville med ett kompakt spel i mittzon där vi gång efter annan erövrade puck och sedan kunde leverera densamma på spelare med högst fart. Vi skapade likaså många riktigt fina målchanser som nog borde renderat i mer än det mål som Wiggo satte i början av perioden. Och efter 20 minuter spelade i derbyt kunde vi gå till den första pausvilan med 0 - 1 ledning, med bud på mer skall tilläggas.
Vi fick en lika fin start på mittakten då måltjuven Tony Pappila friställd i slåttet kunde pricka in vårt andra mål. Och det efterföljande minuterna så hade vi som sagt bra kontroll på matchen och var det spelförande laget. Bland annat hade Albin Svensson en styrning på volley som nog de flesta i Lidköpings Ishall trodde skulle ge oss ett tremålsöverläge. Men HCL:s målvakt fick på något sätt stopp på pucken. Hemmalaget skapade egentligen bara några sporadiska lägen de första tio minuterna och vi hade det mentala överläget i detta skedet av matchen. Men så efter ca 11 minuter förändrades matchbilden markant. Lidköpings comebackande Ebbe Fjellström kunde raka in en puck i en tilltrasslad situation och reduceringen var ett faktum. Dock kändes det tveksamt om pucken faktiskt var över mållinjen. Domaren var helt säker på sin sak och tittar man på tv-bilderna i efterhand så kan undertecknad inte alls förstå detta. Rättsskiparen var helt ur position och hur han med 100%-ig säkerhet kunde konstatera att pucken var över linjen är över mitt förstånd? Det är mycket möjligt att det kanske just var mål men detta kändes ur VHC-ögon som en ren chansning från huvuddomaren. Men mål blev det och det förändrade som sagt matchbilden totalt. HCL fick ett enormt energipåslag och vi tappade alla linjer i vårt spel. Man satt nästan bara och väntade på kvitteringen och den skulle också komma med ca två minuter kvar av akten, fullt rättvist. Detta efter ett skott som styrts in via Linus Anderssons klubba förbi Alexander Sundstrand i kassen. Och när signalen för 40 minuter ljöd väntade en minst sagt välbehövlig vila. Här var vi rejält i brygga och HCL var det klart bättre laget den andra halvan av perioden.
Slutakten hann knappt börja innan hemmalaget hade tagit ledningen. Vi tappade folk framför eget mål och en HCL-spelare kunde tämligen enkelt och ohotat lyfta in pucken bakom Sundstrand. Efter detta finns det egentligen inte så mycket mer att skriva om. Lidköping spelade av matchen på ett föredömligt sätt och vi såg helt uddlösa ut offensivt. Vi fastande på alla linjer, fick inte ner puckarna bakom hemmalagets försvarare och passningarna var undermåliga och allt som oftast på en isolerad spelare. Det fina anfallsspelet från matchinledningen var som bortblåst och vi började också fokusera alldeles för mycket på rättsskiparen. Hemmalaget höll sig lugna och såg till att utnyttja ett VHC som inte alls var i balans och kunde tämligen enkelt spela av matchen och därmed revanschera sig från derbyt i Brätte Ishall. Att vi endast fick iväg 5 skott i den sista perioden säger det mesta. Det var inget snack om saken, HCL vann fullt rättvist!
Idag föll vi på eget grepp och kunde tyvärr inte resa oss efter Lidköpings reducering. Kusligt vad ett mål kan göra i denna sporten! Det som till synes såg ut som en match vi hade bra kontroll på gled oss ur nävarna. Sedan skall man också ge våra motståndare en eloge. HCL visade fin moral, reste sig och vände underläget till seger.
Bäst i VHC denna afton var målvakten Alexander Sundstrand. Han stod säker och stabil när det blåste som mest och höll oss kvar i matchen under den mest kritiska perioden i andra perioden. Även anfallaren Douglas Sundkvist stod en bra match. Stenhårt arbete över hela banan som vanligt. Vi hade behövt fler spelare som tog efter Dogges uppoffrande spel i detta derby.
Imorgon väntar lättare träning och sedan är det bara att ta sikte på söndagens viktiga match mot serietrean Nittorps IK. Vi bibehöll serieledningen efter dagens match men HCL gick nu upp på samma poäng, nämligen 30 men där vi har avsevärt bättre målskillnad. För våra grabbar gäller det nu att snabbt ruska av sig dagens insats och blicka framåt. Vi kan avsevärt bättre och det är jag övertygad om att laget snabbt vill revanschera sig efter kvällens sura förlust.
MATCHFAKTA:
HC Lidköping - VHC 3 - 2 (0 - 1, 2 - 1, 1 - 0)
Skott: 36 - 21 (12 - 10, 14 - 6, 9 - 5)
Publik: 602 st
Målskyttar VHC:
Wiggo Karlsson
Tony Pappila
Patrik Duretic
Klubbchef