Dela nyhet
Tack för den här gången!
6 jan, 01:35 0 kommentarer
Maskot på besök i Tumba
Tumbaspelen 2026 är till ända.
Ingen kan säga att det är enformigt att komma till Tumba under trettonhelgen. Förra året var det "redigt kallt" och denna gång gick SMHI ut med vädervarningar och uppmaningar att köra försiktigt. Lyckligtvis kom alla 57 lag till spel.
Under tre dagar har 28 föreningsdomare dömt 141 matcher i Kunskapshallen och Idrottshusets A och B-hall. 150 Tumbaiter har varit igång med olika uppgifter som t.ex. matchvärdar, serverat 1300 koppar kaffe, varit domarstöd, suttit i sekretariatet, tömt papperskorgar och fyllt på toarullar 92 gånger.
Nytt för i år var att F10 och P10 spelade på kortplan och det var också där vi hade flest anmälda lag. Roligt! Nytt var också att 7åringar bjöds i till Tumbaspelen för att få prova på hur det är att avsluta jullovet i Tumba. Vi hoppas att alla vill komma tillbaka nästa år.
Stort tack till alla som kom och bidrog till den trevliga stämning som rådde. Stort tack till alla som var med och gjorde det möjligt.
Tävlingsledningen
Maria och Marie
PS.
bildgalleriet kommer fyllas på med bilder som togs av vår fotograf. Så håll utkik efter uppdatering här på sidan
DS.














Kommentarer