Nyheter från föreningen
Nordic Wellness julklapp?
3 dec
Jul i klubbshopen!
25 nov
Förlängt samarbetsavtal med Nordic Wellness
18 nov
Utveckla strandfotbollen i Trollhättan och närområdet
4 nov
Ledare dam 2026
27 okt
Välkommen till Boll & Lek!
TFK/HIS Boll & Lek
I detta gänget är det tjejer födda 2018, 2019 och 2020 som träffas en gång i veckan för träning. Vi övar på vad det innebär att vara ett lag, grundläggande bollkontroll, spelar matcher, leker och mycket annat.
Om man är intresserad av att testa på kan man komma på en träning. I kalendern kan man se tid och plats. Har man frågor är man välkommen att ringa någon av oss ledare.
Inomhussäsongen startar söndag 12 oktober. Vi tränar i Lyrfågelskolans stora gympasal.
Träningstid: 17:00-18:00
Plats: Lyrfågelskolans stora gympasal
Ledarna
Viktig information gällande den årliga ungdomsavslutningen
15 nov, 19:33 1 kommentar
Hej!
Vi ber om ursäkt för den sena informationen. Det har blivit ett missförstånd mellan oss nya ledare och kansliet kring den årliga ungdomsavslutningen, därför kommer infon först nu.
Ungdomsavslutning – måndag 17/11 i Folkets hus
Start: 17.30–18.00: Korv med bröd och festis (kaffe till vuxna) i Apollon
18.00: Avslutningen startar i Hebeteatern – lagen går upp separat och får deltagarpriser, film visas och gemensam lagbild tas. Lagbilder kommer att tas först för de yngre barnen, så att de har möjlighet att avvika tidigare.
Slut: ca 18.30-18.45 (då går de yngsta lagen hem)
Vi skulle uppskatta om så många som möjligt kan komma och representera laget, trots att informationen kommer sent.
OSA gärna i kalendern så vi kan hålla koll på vilka barn som dyker upp.
Tack för förståelsen
Vänliga Hälsningar Ledarna
Träning 9/11
9 nov, 19:24 0 kommentarer
I dag hade vi en riktigt bra träning där alla barn var fokuserade och samarbetade bra under de övningar vi genomförde. Vi började med uppvärmning i form av dansstopp med boll, följt av leken ”Ingen boll på min sida”. Därefter fick barnen dribbla mellan koner och avsluta med skott på mål, innan vi avslutade med matchspel. Träningen rundades av med en variant av banan-ta, där barnen behövde tunnla med bollen för att frigöra sin lagkamrat.
Vi vill också tacka er för att ni meddelar närvaro och frånvaro via kallelsen som skickas ut.
Stort tack för idag – vi ses nästa vecka!
Bästa hälsningar
Tränarna
Sammanfattning 19 oktober
19 okt, 18:43 0 kommentarer
Hej alla
Idag hade vi vår andra inomhusträning, och det blev en riktigt lyckad träning!
Den här gången provade vi ett nytt upplägg där föräldrarna stannade kvar i omklädningsrummet under träningen. Det blev betydligt lugnare i hallen, och vår upplevelse var att barnen kunde fokusera bättre på övningarna.
Under träningen jobbade vi med:
- Bollkontroll med dansstopp,
- Dribbling och skott mot mål,
- "Inga bollar på min sida".
Träningen avslutades med att vi delade in barnen i fyra lag och spelade matcher på halvplan.
Vi ber om ursäkt att dagens kallelse kom sent, men vi är tacksamma att många av er hörde av sig trots det.
Vi ses igen nästa vecka, samma tid och plats. Vi önskar fortsatt att:
- Barnen väntar i omklädningsrummet tills en tränare kommer och hämtar dem.
- Föräldrar stannar kvar i omklädningsrummet under hela träningen.
Ha en grym vecka
Bästa hälsningar
Tränarna
Nu laddar vi upp för inomhussäsongen
9 okt, 21:37 6 kommentarer
Hej allihopa,
Vi vill påminna om att inomhussäsongen startar nu på söndag. Meddela gärna i kallelsen om ni kommer eller inte, så att vi kan planera träningen på bästa sätt.
När: Söndag 12/10
Tid: 17:00–18:00
Plats: Lyrfågelskolans stora gympasal
Ett förtydligande: Även barn födda 2018 är varmt välkomna att delta i våra träningar tills vi får mer information om hur årskullarna kommer att delas upp.
Bästa hälsningar
Ledarna
Fler nyheter
Kommande aktiviteter
|
Sön 14/12
17:00-18:00 |
Träning
Lyrfågelskolan stora gymnastikhall |
|
Sön 21/12
17:00-18:00 |
Träning
Lyrfågelskolan stora gymnastikhall |

