Dela nyhet
Viktig information!
14 apr, 21:43 0 kommentarer
Hej!
Av förekommen anledning vill vi förtydliga information som togs upp på vårt föräldramötet.
Ledningen för Sösdala IF arbetade i fjol fram en policy för ungdomsverksamheten. Detta för att bland annat skapa rättvisa och lika för alla barn/ungdomar som spelar i föreningen. Det innefattar att alla barn ska spela i de ålderskategorier som de tillhör, om inga särskilda skäl föreligger. I samband med att vi startade ett tjejlag togs det då ett beslut att tjejerna ska träna och spela match med tjejlaget i första hand. Om inget annat har bestämts innan säsongen börjat. Detta för att vi ska kunna bibehålla vårt tjejlag.
Träningar tränas med sitt egna lag, om man på annan tid vill träna extra med pojklag så är det ok för vår del om man kommunicerar det med det andra lagets tränare.
Matcher spelas i första hand med sitt egna lag. Vid behov från annat lag som saknar spelare kan tjejer lånas in i samråd med oss tränare. Detta när lagets (killarna) samtliga spelare tillfrågats i första hand. I princip ska förfrågan om att lånas till annat lag rulla på samtliga spelare i vårt lag, men i detta fall är det väl rimligast att de som tränar med killarna förfrågas i första hand.
Vi ber om ursäkt om inte denna information inte framgått från oss tränare.
Angående kallelse till våra matcher så har vi sammanställt de matcher ni skrivit att era barn kan eller inte kan och kallar utefter detta. Skulle detta ändras får ni givetvis höra av er till oss. Matchen i lördags blev tyvärr inställd på grund av för få som kunde, samt sjukdom. Vi vill ju förstås slippa ställa in fler matcher och hoppas på en härlig fotbollssäsong.
Hälsningar Frida & Jessica