Dela nyhet
Samandrag 25/5 arbetsuppgifter samt info
19 maj, 18:00 0 kommentarer
Hej!
På söndag (25/5) är det dags för säsongens första sammandrag hemma på Söråker IP. Vi möter Selånger, matchstart kl 14:00.
Som hemmalag har vi ansvar för att vara matchvärd under hela dagen samt ha försäljning av fika. De här uppgifterna kommer skötas av er föräldrar. Vår match är klockan 14:00 men sammandraget drar igång kl 13:00. Så de som får arbetspass bör vara på plats 12:30.
Vi delar ut arbetsuppgifterna och kommer även att hålla koll på att de blir så jämnt fördelade som möjligt under säsongen. Får ni förhinder ansvarar ni själva för att hitta en ersättare till er arbetsuppgift.
Så här ser arbetsfördelningen ut på söndagen, bekräfta att detta funkar för er, om detta funkar är alla pass täckta som de står nedan:
- Matchvärd 1 person hämtar matchvärdslinne i kiosken:
Penny
- Kioskpass:
Maven
Luna
- Bakning:
Bonnie Långpannekaka (lämnas till kiosken)
- Toast :
Rakel 2 långfranskor med ost och skinka (lämnas till kiosken)
Lo 2 st långfranskor med ost och skinka (lämnas till kiosken)
(Blir det över fryser vi in det till kommande sammandrag)
Spelarfika (till alla lagen):
Bianca - dela frukten (i kiosken) och att man har saft.
Arbetsbeskrivning kiosk, klockan 12:30-15:30
Ställa i ordning/plocka undan i kiosken (eller på bordet).
Matchvärd, klockan 12.30-15.30
Hälsa motståndarna och domaren välkomna och svara på praktiska frågor.
Hämta matchbollar och finnas som stöd för domaren under matchen.
Rapportera in slutresultatet.
För frågor kring arbetsuppgifter, hör av er till mig. Jag kommer vara på plats under söndagen.
Jag & Anna kommer inhandla dryck, fika, kaffe, te, muggar,fruk, kexchoklad. Eftersom vi inte har en egen lagkassa än så kommer vi behöva swisha in lite pengar så vi kan köpa detta. De pengar vi får av försäljning i kiosken går till vår egna lagkassa.
100 kr per barn. Ni kan swisha till: 076-806 80 12.
Och allt som blir över från denna omgång dvs det som inte säljs kommer vi kunna ha till kommande matcher att sälja. Swisha senast fredag 23/5.
Vi ser till att det kommer finnas en prislista samt en QR kod som kunderna kan scanna.
Kom ihåg, detta är vårt första sammandrag så vi hjälper varandra så mycket vi kan så att spelarna, domare och publik får en fin match-upplevelse på IP!
/ Linnea