Dela nyhet
Södra Härene IF Fotbollsskola 2025
27 jun, 20:06 0 kommentarer
En stor del av alla tjejer samlade på bild
Södra Härene IF har under veckan anordnat Södra Härene IF Fotbollsskola för över 80 tjejer. Tjejer från olika föreningar, liksom tjejer som aldrig testat fotboll, har deltagit under veckan.
Fyra träningsdagar, där tjejerna varit uppdelade åldersvis, kröntes under den femte, och avslutande, dagen med matchspel där alla tjejer mixades i olika lag och fick spela matcher mot varandra.
Efter den avslutande dagens matchspel serverades grillad hamburgare till alla deltagande tjejer och innan den sista tuggan var uppäten kom en av veckans stora höjdpunkter på besök - brandbilen. Tjejerna fick chansen att svalka sig i vattnet från två sprutande brandslangar. Ett stort gäng genomblöta och mätta tjejer fick avslutningsvis dansa i ett godisregn på Björkvallens konstgräsmatta.
Södra Härene IF vill passa på att tacka alla deltagande tjejer för en fantastisk vecka! Vi vill också rikta ett stort tack till Mathias Kök & Rum och SISU, som varit med och sponsrat med fika och mat under veckan, samt till brandmännen, Robin och Jacob, som gav många av tjejerna en upplevelse de sent kommer att glömma! Sist, men absolut inte minst, vill vi tacka våra engagerade föräldrar, Linda och Martina, som har gjort den här veckan möjlig. Ni är fenomenala!
Södra Härene IF Fotbollsskola är tillbaka nästa år igen. Alla är hjärtligt välkomna tillbaka och vi hoppas även att fler tjejer vill komma och förgylla fotbollsskoleveckan med oss. Tack!
Kommentarer