Laguppställning
Ledare
Referat
Seger direkt!
14 feb 2019 0 kommentarer
Det var äntligen dags för den första träningsmatchen någonsin för det gemensamma projektet SK Argo/Masthuggets BK och det var 7C-laget Pushers BK som stod för motståndet denna torsdagskväll på Gröna Vallen!
SK ARGO/MASTHUGGETS BK - PUSHERS BK 6-3 (2-0)
1-0 Love Svanqvist (Nicholas El Hatib)
2-0 Marcus Lindqvist (Love Svanqvist)
3-0 Love Svanqvist (Marcus Lindqvist)
3-1 Sunny Johansson Wong
4-1 Zarif Gorbani (Kendal Ulusoy)
4-2 Sunny Johansson Wong
5-2 Zarif Gorbani (Marcus Lindqvist)
5-3 Sunny Johansson Wong
6-3 Behzad Kurdali (Zarif Gorbani)
Tror några återbud fick Argo/Masthugget ihop en fin första trupp och den var faktiskt fördelad riktigt fint med sju spelare som representerade Argo förra säsongen och fem som spelade för Masthugget samt två nyförvärv. Peter Sjögren och Benny Liljeroth hade iallafall fått fram följande 4-4-2 startelva:
Nisse
Nico-Bez-Per-Sondell
Zarif-Rasta(C)-Jalle-Gustav
Mackan-Love
Bänken:
Kendal
Jonasson
Kalle P
Nya målvakten Nils Vinneby fick debutera mellan stolparna direkt i första träningsmatchen. Nicholas El Harib spelade högerback och Mathias Sondell spelade till vänster. Mittlås var Behzad Kurdali och Per Bergström. Zarif Gorbani och Gustav Dovstad tog hand om yttermittfältsplatserna och centralt spelade Fredrik "Rasta" Airosto med nye Kristofer "Jalle" Larsson (bror till Mackan Lindqvist). På topp spelade Love Svanqvist och Marcus Lindqvist. På bänken återfanns Kendal Ulusoy, Kalle Pettersson och Marcus Jonasson.
Efter en lite trevande inledning var det Argo/Masthugget, för dagen i rött, som var hetast hittade ganska bra spel med tanke på att det var första matchen. Nyförvärvet Jalle var riktigt bra på mitten, både som bollvinnare och spelfördelare, och mycket av spelat gick via honom. Argo vaskade också fram en hel del halvchanser och fick bra tryck på Pushers med bland annat ett helt gäng hörnor i rad. Till slut hittade Nico in med en riktigt fin hörna som Love kunde få skallen på och det var 1-0 till hemmalaget! Argo fortsatte att spela bra även om PBK stack upp lite då och då. Det var lite hörnor och några halvchanser och Nisse fick sträcka ut ordentligt på en nick och rädda fint. Men det var dock Argo/Masthugget som skulle göra även 2-0. Efter riktigt fint spel hittade Love lite utrymme och tryckte iväg ett skott som PBK:s målvakt inte kunde hålla. Mackan fiskar upp returen och trycker in 2-0! Argo/Masthugget hade även en till boll inne få Gustav kom helt fri och spelade till Mackan som fick öppet mål men domaren bedömde att det var offside. Pushers jämnade väl ut spelet stundtals och hade som sagt lite hörnor och några skott utifrån men inget snack om att den första halvleken gick till hemmalaget.
Argo/Masthugget ändrade om lite till den andra halvleken och bjöd på en 3-5-2 uppställning som såg ut så här:
Nisse
Nico-Bez-Sondell
Kalle-P-Jalle-Per-Kendal-Jonasson
Mackan-Love
Det röda hemmalaget började också andra halvlek hetast och gjorde 3-0 ganska tidigt. Mackan tog sig förbi på kanten och serverade Love snett inåt bakåt och han skickade in bollen i mål! Argo fortsatte att spela bra men PBK kämpade sig in i matchen och jämnade ut spelet en del. Det märktes också att det var två ganska trötta lag i den andra halvleken och det blev ganska mycket kamp. Efter ett bolltapp kunde PBK reducera när Sunny Johansson Wong kom fri och rundande Nisse och rullade in bollen. Det skulle bli en målrik andra halvlek och Zarif kunde sätta 4-1 efter fint förarbete av Kendal som plockade ner en långboll i straffområdet. PBK reducerade dock igen genom en frispark från Johansson Wong som Nisse fick handen på men inte kunde hålla. Det blev dock aldrig riktigt spännande då Argo/Masthugget fortsatte att göra mål. Om inte minnet sviker var det Mackan Lindqvist som hittade in precis framför mål där Zarif tryckte in 5-2. Det var ganska böljande spel i slutet av matchen och det blev även 5-3 (Johansson Wong igen) och det sista som hände i matchen var att Bez begav sig iväg på en offensiv räd som efter några fina väggspel slutade med att han placerade in slutresultatet 6-3!
Riktigt kul att vara igång igen och stundtals riktigt fint spel av Argo/Masthugget. Särskilt i delar av den första halvleken. Kul att både Love och Zarif blev tvåmålsskyttar. Matchens stora utropstecken var annars Jalle på mitten som både levererade fina passningar men också vann mycket boll. Bez styrde uppspelen fint från sin mittbacksposition. Kul att Sondell var delaktig i spelet mycket från sin vänsterbacksplats även om han som vanligt såg helt slut ut efter två minuter.
En riktigt lovande start i alla fall och kul att vara igång!
/Rasta
Kommentarer