Laguppställning
Referat
En skön arbetarseger!
18 apr 2018 0 kommentarer
Det vankades Majorna-derby idag även om spelplatsen var fina Ruddalen 1 när SK Argo ställdes mot Arbetarnas IF. AIF kom från två tighta förluster mot topplagen Önnered (0-1) och FC Linné (1-3) men vann premiären mot Azalea. Argo vann sin första match för säsongen i förra omgången mot Proletären (4-3).
AIF Göteborg - SK Argo 1-2 (0-2)
0-1 Kristoffer Jonsson (straff) (ca 20)
0-2 Magnus Andersson (Mathias Sondell) (45)
1-2 AIF (86)
Argo gick ifrån sitt 4-4-1-1 som laget spelat de senaste matcherna och körde en mer klassisk 4-4-2 som såg ut så här:
Robin
Fabio-Skärhamn-Maggan(C)-Sondell
Gustav-Dima-Kendal-Marcus J
Victor Koffe
Bänken:
Rasta
Philip
Leuschner
Sjögren
Robin Staaf som vanligt mellan stolparna. Fabio Hallerstedt klev in som högerback och Mathias Sondell till vänster. Magnus Andersson fortsatte som mittback med Daniel "Skärhamn" Samuelsson. Dmitry Manik och Kendal Ulusoy spelande centralt med Gustav Dovstad och Marcus Jonasson på varsin kant. På topp spelade Kristoffer "Koffe" Jonsson och Victor Oskarsson. Bänken bestod av Fredrik "Rasta" Airosto, Jesper Leuschner, nye Philip Boffey Lindberg samt Peter Sjögren.
Argos matchplan var att trycka upp laget direkt och sätta AIF under press. Detta gav nästan utdelning direkt då Argo vinner boll och Koffe frispelar Victor men tyvärr går avslutet mitt på målvakten! Argo är helt klart det hetaste laget inledningsvis och det blir även lite gött derby-gringt direkt då Argo kliver in hårt i sin press i början. Det skapas en hel del lägen för Argo även om AIF jobbar sig in i matchen lite och skapar lite oreda hos Argo. Ett ledningsmål för Argo hänger i luften och det blir farligt på några hörnor och Koffe får fritt läge men får ingen träff på nicken men den skarvas till bortre men Maggan får inte in bollen. Argo har även ett fint frisparksläge precis utanför straffområdet men Sondell drar den över.
AIF är som sagt inte ofarliga och har bland annat en nick i öppet läge efter att Robin hängt lite tvätt och även ett läge från kanten där Robin kommer ut bra.
Det var en chansrik första halvlek där Maggan är ytterst nära ett drömmål efter en räd från egen planhalva som innehöll 3-4 patenterade "tjockis-finter" och avslutas med ett curlat skott klockrent i stolpen!
Till slut kommer äntligen Argos ledningsmål efter en mycket fin prestation på högerkanten av Gustav. Han trampar förbi sin gubbe och in i straffområdet där han blir flisad bakifrån och domaren pekar på straffpunkten! Koffe kliver fram och gör ingen misstag och Argo får äntligen 1-0!
Det böljar lite och AIF sticker emellan med någon chans och ett farligt skott täcks framför mål och det är en del inspel från kanten, bland annat från pigge Denniz Düger. Argo har dock de riktigt heta chanserna då både Victor och Koffe bränner varsitt kanonläge. Victor får ett friläge och målvakten lägger sig tidigt men han får ingen riktigt ordning på avslutet som hamnar i famnen på keepern. Koffe får en fin boll precis framför mål men där gör målvakten en riktigt fin räddning till hörna. Precis innan paus kommer dock ett riktigt skönt 2-0 mål. En fint slagen frispark från Sondell dimper ner på bortre där Maggan bara sätter dit foten och skickar bollen i mål!
En första halvlek där Argo följer sin gameplan riktigt bra och skapar förutom målen 3-4 riktigt bra chanser. AIF är inte ofarliga och har en del luriga spelare men helt klart rättvis ledning för Argo.
I den andra halvleken börjar Argo ganska piggt med lite halvchanser att döda matchen men efter ett tag tar AIF över spelet. Det blir en matchbild med ett spelförande AIF och ett Argo som ligger på kontring och även vinner boll i bra lägen stundtals. Det smälls även på ganska gött och det dyker upp en och annan ostskiva från den för dagen utmärkte domaren. Det blir stundtals ganska frustrerande hos AIF då de trots spelövertaget egentligen inte skapar några större farligheter. Det skjuts lite från distans eller så kör de fast utanför straffområdet. Sen sjönk väl kanske Argo lite väl lågt i vissa lägen.
Då känns helt klart Argos omställningslägen farligare och Koffe är ytterst nära att komma igenom några gånger och även Kendal och Victor är framme och hugger. Dima får ett några bra lägen när han vinner boll högt uppe.
Matchuret tickar på och AIF skapar väl några halvlägen men det känns ganska stabilt. Med fyra minuter kvar kommer dock en reducering som gav matchen lite nerv i slutet. Ett lågt inspel från kanten möts av en AIF-spelare som mycket snyggt trycker upp bollen via ribban!
AIF hinner dock inte skapa några fler chanser utan Argo tar en riktigt skön seger!
Sett till kvalificerade målchanser var det inget snack att det var en rättvis seger för Argo. AIF hade som sagt mycket boll i andra och har en hel del duktiga spelare och kommer säkert ta sina poäng.
Väl genomförd match av Argo även om det brändes lite lägen. Argo tog även den fysiska kampen riktigt bra.
Trevligt även att det var lite Argo-folk på läktaren, bland annat Calle "Tåa" Barkebo, Jeppe Ferm och sist men inte minst Kjell Andersson! Laine var självklart med också men hon räknas mer som en del av ledarstaben.
/Rasta
Kommentarer
Tabell
(från everysport)
| Division 6C Herrar | M | V | O | F | GM | IM | +/- | P |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20 | 16 | 1 | 3 | 82 | 24 | 58 | 49 | |
| 20 | 15 | 2 | 3 | 62 | 30 | 32 | 47 | |
| 20 | 14 | 0 | 6 | 79 | 36 | 43 | 42 | |
| 20 | 11 | 1 | 8 | 57 | 69 | -12 | 34 | |
| 20 | 10 | 2 | 8 | 40 | 40 | 0 | 32 | |
| 20 | 9 | 0 | 11 | 56 | 55 | 1 | 27 | |
| 20 | 8 | 1 | 11 | 40 | 78 | -38 | 25 | |
| 20 | 4 | 8 | 8 | 52 | 37 | 15 | 20 | |
| 20 | 5 | 3 | 12 | 34 | 49 | -15 | 18 | |
| 20 | 3 | 3 | 14 | 30 | 79 | -49 | 12 | |
| 20 | 2 | 3 | 15 | 24 | 65 | -41 | 9 |
Kommentarer