Kungsladugårds BK - SK Argo
Laguppställning
Ledare
Referat
Förlust mot Lagår'n!
10 mar 2018 0 kommentarer
Lördagen bjöd på en fin dag och på Ruddalen 2:s konstgräsmatta bjöds det på lokalfotboll mellan SK Argo och stabila division 5-gänger Kungsladugårds BK!
SK ARGO - KUNGSLADUGÅRDS BK 2-4 (1-3)
0-1 KBK
1-1 Kristoffer Jonsson (Daniel Nikkilä)
1-2 KBK
1-3 KBK
1-4 KBK
2-4 Martin Olofsson Carlbom (Emilio Suarez Ardiles)
Tyvärr var det som många gånger förr den här försäsongen att Argo fick gräva djupt efter spelare och laget för dagen såg ut så här i någon form av 4-4-1-1 uppställning:
Maggan
Jonathan-Rasta(C)-Markus OC-Martin OC
Nikkilä-Skalin-Dima-Emilio
Marcus J
Koffe
Bänken:
Santi
Magnus "Maggan" Andersson fick ännu en gång kliva in mellan stolparna och framför honom huserade en nykomponerad backlinje. Jonathan Olsson spelade till höger och det spillrans nya mittlåset bestod av Fredrik "Rasta" Airosto (uppenbarligen ville tränarna ha speed och teknik där bak) och Markus "Pingis-lungans brorsa" Olofsson Carlbom. Ute till vänster hittade vi Martin "Pingis-lungan" Olofsson Carlbom. Bristen på folk gjorde att Martin tog med sig brorsan Markus (som har ett förflutet i Näsets SK). Ute på högerkanten hittar vi ett annat nytt namn, nämligen Daniel Nikkilä. Nikkilä spelade senast i BK Skottfint 2016 och spelade med Maggan i yngre dagar och högre upp i seriesystemet. På innermittfältet dök Johan Skalin upp, vilket självklart var glädjande, och han spelade med vår nya ryss Dmitry "Dima" Manik. Emilio Suarez Ardiles spelade till vänster. Marcus Jonasson spelade lite framför mittfältet och längst fram hittades Kristoffer "Koffe" Jonsson.
En gubbe på bänken, men vilken gubbe! Santiago "Santi" Cambon Piriz.
Lagen kände på varandra till en början och det slarvades väl en del från båda håll. KBK hade mer boll men Argo stack upp stundtals och hittade lite spel. KBK spelade en hel del på kanterna och fick med sig några hörnor och en av dessa resulterade i 1-0. Hörnan i sig var ganska flackt slagen men Lagårn's Marcus "Pudding" Weimén får på något klack-volley som gör att bollen går i en hög bana och in i mål! KBK fick även några gratischanser när Argo slarvades i uppspelsfasen.
Argo höjer sig dock lite och kan hitta några kombinationer och nye Nikkilä sätter en boll i djupet på Koffe på kanten som trampar mot mål och plötsligt är det 1-1!
Det är dock KBK som är bollförande och det just på kanterna de tar sig fram och Maggan får ingripa ett par gånger. Tyvärr kommer 2-1 till KBK på en lamt försvarad hörna. En lågt slagen boll går förbi alla och en KBK-spelare behöver bara sätta dit foten. Det är som sagt KBK som har mest boll och som skapar mest med det är inget konstant tryck och Argo smiter emellan med lite lägen. Koffe har ett liknande läge som vid 1-1 målet men skottet går över. Marcus Jonasson testar något skott och Argo har även några hörnor och frisparkar som lyfts in i straffområdet. Tyvärr hinner det dock bli 3-1 innan paus efter att Argo inte riktigt får undan bollen och August Jörnvik får på en fin volleyträff som går i en båge över Maggan i målet.
Det märktes i den andra halvleken att Argo knappt kunnat träna de senaste veckorna samt att många av spelarna i dagens inte rört på sig så mycket. Helt enkelt en hel del tunga ben. Mycket boll för KBK men det gick ganska långsamt och Argo kunde för det mesta flytta med och hindra de riktigt farliga chanserna. Det skulle dock komma en fyra efter ett inlägg och fint avslut. Argo gick lite på knäna ett tag och Maggan fick göra några fina räddningar, bland annat en rejält fotparad som skickade upp bollen till Emilio som satte fart! Han hittade fram till Martin som hade kommit farande och plötsligt var det 2-4!
Argo har faktiskt en del bollinnehav i slutet av matchen och Skalin snurrar lite på mitten och levererar lite fina pastejer. Till slut en rättvis seger för KBK som uppenbarligen ligger bättre i fas i sin försäsong och säkert kommer svara för en stabil säsong i femman.
Sammanfattningsvis en bra genomkörare men självklart inte positivt att Argo får jaga ihop en trupp med bara några veckor kvar till seriestart. Kul att Skalin var tillbaka på mitten med sin bolltrygghet, förhoppningsvis får vi se honom mer även om han har indikerat att han kan få svårt att hinna med. Även roligt att Martin dök upp och tog med sig brorsan Marcus (som gjorde ett stabilt jobb som mittback). Även Daniel Nikkilä spelade stabilt. Både Daniel och Marcus är inte Argo-spelare i nuläget men det hade varit trevligt om de blev det!
Det var väl ingen bländande fotbollsunderhållning men Lagår'n är ett skönt gäng och det var en rolig match att spela.
/Rasta
Kommentarer