Godkänn kakor
Vi använder oss av kakor (cookies) för att vår webbplats ska fungera bra för dig. De används även för webbanalys i syfte att hjälpa oss att förbättra våra tjänster.
Så använder vi cookies
11 jun, 23:58 0 kommentarer
Igår inledde SK Argo sitt tuffa avslutande spelschema innan sommaruppehållet där alla tre av seriens topplag ska avverkas. Första ut var Donsö IS som var på besök i Majorna denna fina onsdagskväll i juni. Det skulle bli en extremt händelserik tillställning.
SK ARGO - DONSÖ IS 4-5 (2-4)
1-0 Dan Mönell (Behzad Kurdali) (7)
1-1 Albert Hansson (9)
1-2 Albert Hansson (11)
1-3 Isak Schagerlind (24)
2-3 Daniel Sörelid (Behzad Kurdali) (33)
2-4 Albert Hansson (37)
3-4 Dan Mönell (Pierre Tillman) (55)
4-4 Rickard Schöndell (Behzad Kurdali) (72)
4-5 Lot Fhager (81)
Den dynamiska tränarduon Jan Juhlin och Fredrik ”Rasta” Airosto skickade ut följande gäng till denna drabbning:
Edvin
Mackan(C)-Albin-Koffe-Ginman
Pierre-Jalle
Mönell-Sörelid-Forsman
Bez
Bänken: Casey, Tannberg och Schöndell.
Edvin Oldin alltså tillbaka mellan stolparna. Tyvärr fick Marcus Gran lämna återbud under matchdagen och då fick lagkapten Marcus Lindqvist kliva in som högerback. Centralt var det som vanligt Kristoffer ”Koffe” Jonsson och 100-tävlingsmatchfirande Albin Caspersen. Adam Ginman började till vänster. Centralt på mitten var det som vanligt med Pierre Tillman och Kristofer ”Jalle” Larsson med Daniel Sörelid strax framför. Dan Mönell inledde på högerkanten och Fredrik Forsman ute till vänster. Behzad Kurdali startade på topp. Bänken bestod av Casey Kuhrman, Rickard Schöndell och Joel Tannberg.
Argo valde ett lite lägre utgångsläge än vanligt då Donsö gärna slår långt bakom motståndarnas backlinje. Det var en händelserik inledning där det för dagen röd-vita ö-laget klev upp högt i sin press. Det skapade också en tidig chans efter ett inspel från deras högerkant där Edvin gör sig stor och räddar ett direktskott från nära håll. När Argo kunde spela sig förbi pressen fanns det dock ytor att jobba med då DIS jobbade med en trebackslinje. Redan efter sju minuter tar hemmalaget även ledningen. Bez tar en löpning ut på högerkanten och trampar förbi sin gubbe och tar sig ner till kortlinjen och in i straffområdet. Han håller smart i bollen och väntar in Mönell och serverar en klassisk snett-inåt-bakåt pass. Mönell möter med bredsidan och placerar säkert in 1-0 i bortre!
Det blev dock en kortvarig glädje hos hemmalaget. Argo kommer dock först i ett bra läge men det blir lite för omständigt utanför Donsös straffområde och gästerna kan ställa om och då gick det snabbt. En lång spelvändning från DIS bollsäkra vänsterback Jens Adolfsson landar ute hos målfarlige Albert Hansson på andra kanten. Han tar fart och trampar förbi och ner till kortlinjen. Det ser dock ut som Argo har läget under kontroll då hela backlinjen är hemma och kan täcka av ett möjligt inspel framför mål. Hansson hittar dock ett avslut rakt upp i nättaket från ingen vinkel alls! Ett riktigt klassmål.
Nästan direkt efter kan Donsö även göra 2-1 efter en bjudning av hemmaförsvaret. Ett uppspel går rakt på en motståndare som lägger fram bollen till Hansson som avancerar och går på skott. Edvin gör en fin räddning men Hansson kan ganska enkelt rulla in returen i mål.
Så på ett par minuter byttes glädjen över ett tidigt ledningsmål till underläge. Argo skakar dock av sig chocken och hittar en del spel. Donsö är sårbara på kanterna bakom sina yttrar och Mackan kommer fram flera gånger på högerkanten och Forsman har också några fina sekvenser där han tar sig förbi. Mönell får en bra kvitteringschans när han får skottläge inne i straffområdet men målvakten gör en fin räddning. Donsö är dock farliga när de fortsätter söka långa bollar upp på framförallt Hansson.
Matchbilden är ganska jämn men i mitten av den första halvleken kommer sen ett tredje mål för ö-laget. Argo vill ha frispark mitt på egen planhalva men domaren låter spelet gå. Donsöspelaren kan sticka en boll i djupet mellan Koffe och Ginman ner mot kortlinjen. Edvin kommer ut men Donsös Isak Schagerlind hittar luckan mellan Edvin och förstastolpen och sätter dit 3-1.
Riktigt tungt för Argo och här fanns det väl en lite farhåga att det kunde rinna iväg. Samtidigt var känslan att Donsö nog slappnade av lite och tänkte att matchen var klar. Argo fortsätter att försöka och etablerar stundtals lite tryck mot Donsös mål och det kommer en reducering med tio kvar av första. Hemmalaget har ett inkast långt ner på sin högerkant. Mackan kastar långt, Bez nickskarvar och framför mål dyker Sörelid upp och kan trycka in bollen i mål! Argo är med i matchen igen men det dröjer inte länge förrän Donsö har en tvåmålsledning igen efter extremt uselt försvarsspel av hemmalaget.
Donsös vänsterback Adolfsson får stå och motta och han skickar upp en boll och Hansson tar en diagonallöpning från sin högerkant. Argo står och tittar och tappar markering och Hansson blir helt fri och kan enkelt ta emot bollen och lobba in den i mål över Edvin. Med tanke på att Argo innan matchen pratade om hur Donsö vill spela och med tanke på att Donsö under hela den första halvleken sökt långa bollar från Adolfsson till Hansson är det ju anmärkningsvärt att Argo plötsligt glömt bort det. Huvudtränare Airosto håller även på att bli varnad när han är inne på planen och på ett aningen opedagogiskt sätt påminner hemmalaget om just detta.
Innan paus får dock Argo ännu en chans att komma tillbaka in i matchen. Argo får en frispark på mittplan och lyfter upp allt de har. Pierre lägger bollen mot mål och Mackan går mot bollen samtidigt som målvakten kommer ut. Mackan får en touch på bollen innan målvakten manglar honom bakifrån. Det är inte ofta domare vågar döma straff men det är vad som (helt korrekt) händer. Mackan blir dock liggande en lång stund och har ont i nacken.
Det är egentligen Koffe som ska ta straffen men han har ont och efter lite diskussion är det till slut Forsman som kliver fram. Tyvärr är straffen riktigt svag målvakten kan lätt rädda och direkt efter blåser domaren för halvtid.
Argo känner trots underläget att man är med i matchen. Det blir två byten till den andra halvleken då Koffe kliver av och Casey går in. Även Tannberg kommer in då han byter med Forsman.
Argo startar den andra halvleken så här:
Edvin
Casey-Albin-Mackan(C)-Ginman
Pierre-Jalle
Mönell-Sörelid-Tannberg
Bez
Argo ligger kvar lite djupare och försvarar sig för att inte ge Donsö ytor att löpa in på. Donsö har en hel del boll men hittar inga farligheter i början av andra. Argo hinner dock inte riktigt upp med laget och Bez blir ofta lite ensam längst fram. Han sliter dock på bra mot en lite skakig trebackslinje. Tio minuter in i andra har Argo jobbat fram en hörna från vänster. Pierre slår den och den landar till slut hos Mönell vid den bortre stolpen och han kan trycka dit 3-4! Det är match igen och det blir en rafflande avslutning. Donsö har mycket boll och Argo får slita defensivt och får även några gula. Mackan kliver också av då Argo inte vill riskera något då han fortfarande har smärtor i nacken. Schöndell går in som vänsterytter och Tannberg flyttar ner som vänsterback. Ginman tar klivet in som mittback.
Spelet böljar lite och Argo jagar en kvittering. Forsman kommer in igen när han byter med Sörelid och Argo kör en mer klassisk 4-4-2 uppställning med Bez och Forsman på topp.
Med dryga kvarten kvar kommer också 4-4! Det är riktigt fint samarbete mellan Schöndell och Bez. Schöndell har boll utanför straffområdet och sticker in den till Bez. Han håller undan sin gubbe och sätter tillbaka bollen till Schöndell som blir fri. På klassiskt Schöndell-manér sulfintar han sig fram och rullar in kvitteringen!
Argo får lite vittring och går för segern. Sörelid kommer in igen och går in som vänsterback istället för Tannberg.
Spelet böljar men när Argo trycker på lite så blir det även större ytor bakom Argos backlinje. Donsö hittar självklart fram med en boll i djupet på Hansson (möjligtvis kändes det lite offside) som löper in i straffområdet. Han väljer dock inte eget avslut utan lägger fram bollen till anfallskollegan Lot Fhager som kan stöta in segermålet från nära håll.
Med mindre än tio kvar så trycker Argo på och skapar faktiskt flera bra chanser. Det är ett gäng hörnor och frisparkar som lyfts in i straffområdet. Mönell får den stora chansen efter att Pierre elegant frispelat honom inne i straffområdet. Han är helt ren men Donsös målvakt kommer ut och får fingerspetsarna på bollen och räddar!
En riktigt sur förlust där det både finns positiva och negativa bitar att ta med sig. Självklart är det tungt att göra fyra mål men inte få med sig någon poäng. Samtidigt är man väl inte värd det om man släpper fem mål…
Det positiva är dock att Argo inte ger upp utan klamrar sig fast i matchen och visar upp en fin offensiv med flera fina mål. Tyvärr så bjuder ju hemmalaget på några av målen och bränner själva flera bra lägen utöver målen. Då blir det svårt att vinna mot ett så pass starkt offensivt lag. Defensivt var Donsö ganska skakiga och Argo kunde hota.
Det är ju särskilt frustrerande då Argo inte fått med sig poäng i tidigare matcher där man känt att man borde fått bättre utdelning. Hade man vunnit de matcherna och återfunnits högre upp i tabellen hade gårdagens förlust inte svidit lika mycket. Nu var Argo i behov av poäng och då är det självklart riktigt tungt att lämna Majvallen med noll poäng sett till matchbilden. Det kostade även gula på både Jalle och Pierre vilket gör att duon missar nästa veckas batalj mot Guldheden.
Fint att se Mönell i målprotokollet igen med två baljor och Bez stod för en fin insats med tre målgivande passningar. Schöndell svarade för ännu ett piggt inhopp i den andra halvleken.
Argo har nu två luriga matcher kvar mot topplagen Guldheden och Utbynäs.
Bilden till referatet är lånad från sidan Skärgårdsfotboll och fler bilder från matchen hittas HÄR.
/Rasta
| Division 5B Herr | M | V | O | F | GM | IM | +/- | P |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
12 | 11 | 0 | 1 | 54 | 8 | 46 | 33 |
|
|
12 | 10 | 1 | 1 | 46 | 21 | 25 | 31 |
|
|
11 | 9 | 0 | 2 | 46 | 12 | 34 | 27 |
|
|
12 | 7 | 0 | 5 | 34 | 22 | 12 | 21 |
|
|
12 | 6 | 2 | 4 | 34 | 31 | 3 | 20 |
|
|
12 | 6 | 1 | 5 | 26 | 35 | -9 | 19 |
|
|
12 | 5 | 0 | 7 | 21 | 30 | -9 | 15 |
|
|
12 | 4 | 3 | 5 | 18 | 33 | -15 | 15 |
|
|
12 | 3 | 2 | 7 | 25 | 28 | -3 | 11 |
|
|
12 | 2 | 1 | 9 | 10 | 42 | -32 | 7 |
|
|
11 | 1 | 2 | 8 | 13 | 28 | -15 | 5 |
|
|
12 | 1 | 0 | 11 | 15 | 52 | -37 | 3 |
Vi använder oss av kakor (cookies) för att vår webbplats ska fungera bra för dig. De används även för webbanalys i syfte att hjälpa oss att förbättra våra tjänster.
Så använder vi cookies
Kommentarer