Laguppställning
Ledare
Referat
Sur skärgårdsförlust!
17 aug 2025 0 kommentarer
Igår tog sig SK Argo ut till den södra skärgården för 5B-match mot Styrsö BK på fina Amneviksvallen.
STYRSÖ BK - SK ARGO 3-1 (2-1)
0-1 Fredrik Forsman (Olle Johnels) (6)
1-1 Victor Bergman (23)
2-1 Niklas Tullock (32)
3-1 Mattias Janicijevic (64)
Argo ställde upp med följande lag denna soliga lördag:
Edvin
Strömstad-Bez-Koffe(C)
Gran-Jalle-Daniel-Simon-Gonza
Pirata-Olle
Bänken: Hadi, Roni, Lars
Edvin Oldin startade mellan stolparna denna match och trebackslinjen bestod av Adam ”Strömstad” Johansson, Behzad Kurdali och kapten för dagen Kristoffer ”Koffe” Jonsson. Ute på kanterna spelade Marcus Gran och Anders Gonzalez Cataldo. Kristofer ”Jalle” Larsson och Simon Rosén spelade centralt på mitten med Daniel Sörelid strax framför. Det rutinerade anfallsparet Fredrik ”Pirata” Forsman och Olle Johnels startade på topp. Bänken bestod av Hadi Mahdi, Roni Kurdali och Lars Axelsson.
Det blev en ganska pigg start på matchen från båda lagen där Styrsö försökte spela lite rakare och Argo försökte bygga lite mer spel från backlinjen. Argo hittade lite ytor och halvchanser direkt och tog ledningen nästan direkt i inledningen. Efter lite fint rull så får Olle bollen mitt på offensiv planhalva. Han kan vända om och sätta bollen i djupet på Forsman som tagit en fin löpning. Fri med målvakten gör Pirata inget misstag utan rullar enkelt in 1-0 till de blåklädda gästerna!
Styrsö har sen några riktigt fina chanser i en böljande match och Argo har lite tur när Styrsö lyckas missa nästan öppet mål. Det gröna-vita hemmalaget kliver upp ganska högt i sin press och ställer stundtals till det för Argo. Det går lite långsamt ibland i uppgyggnadsspelet och Argo tappar boll i lite dumma lägen. Men när väl Argo kommer förbi den första pressen finns det massor med ytor att lira boll på. Daniel, Jalle och Simon hittar fina trianglar på mitten och Gonza och Gran får lite bollar att jobba med på kanterna. Det är också ofta som Argo kan hitta upp på anfallarna som sen sätter tillbaka bollen på mittfältet för att sedan sätta bollen i djupled och Forsman är nära ett komma i kanonlägen flera gånger. Styrsö är dock inte ofarliga och där de får upp lite rakare bollar på anfallsduon Mattias Janicijevic och Axel Åhsberg blir det farligt. I mitten av andra kommer sen kvitteringen men det är resultatet av en bjudning av Argo. Gästerna från Majorna blir lite övermodiga i sitt uppbyggnadsspel och till slut hamnar bollen rakt på en Styrsöspelare mitt på Argos planhalva. Efter ett par snabba passningar är bollen i mål bakom Edvin.
Det en fortsatt svängig match där Argo har bra spel långa stunder. Det är en del hörnor och skott utifrån som dock inte riktigt träffar mål. I andra änden får Edvin göra några fina räddningar på några tunga skott.
Argo får sen ett kanonläge till att återta ledningen när Forsman får ett friläge och målvakten kommer ut helt fel. Tyvärr blir avslutet varken en lobb eller ett hårt lågt avslut och målvakten kan rädda. Nästa direkt efter tar sen Styrsö ledningen efter ett fint mål. En längre boll nickskarvas ner till kortlinjen där det sen kommer ett inlägg. Argo är övertaliga inne i boxen men inlägget når en hemmaspelare som på nära håll kan nicka in 2-1. Riktigt surt, särskilt med tanke på det missade friläget. Styrsö har några chanser till innan paus men Argo lyckas också skapa lite tryck mot Styrsös mål. Forsman har ett skott i stolpen även om målvakten verkade ha koll på bollen. Hadi kommer även in i slutet av den första halvleken då han byter med Gonza. Halvleken slutar med att Argo får en frispark i bra läge men Forsman träffar tyvärr inte mål.
Underläge i paus i en jämn match med många chanser åt båda hållen. Stundtals fint spel av Argo som nog har mer boll men Styrsös rakare spel har gett mer utdelning.
Argo börjar bra i den andra halvleken och trycker ner Styrsö. Det är lite hörnor och inlägg och bollar in i straffområdet. Styrsö ligger mest på kontring. Trots lite halvchanser så blir det tyvärr inget mål utan i mitten av den andra halvleken kan istället Styrsö kontra in 3-1. En långboll och en nickskarv och ett friläge för Janicijevic. Edvin kommer ut men bollen lobbas över honom och kan sedan stöttas in från nära håll. Riktigt tungt då Argo precis innan hade en bra period. Matchen dör väl lite och Styrsö har lite mer spel. Argo byter in både Roni och Gonza då Hadi och Simon kliver av. Simon kommer in igen lite senare då Daniel kliver av med kramp och med kvarten kvar ersätter Lars Forsman på topp.
Styrsö är ganska bekväma med att försvara sin ledning och ligga på kontringar medan Argo förgäves försöker få in en reducering för att ge matchen liv. Närmast är nog Olle som nickar över från nära håll. Argo har mycket inlägg och hörnor men lyckas in få in bollen. Istället blir det farligt åt andra håller och Styrsö är ytterst nära att utöka ledningen några gånger.
Tyvärr blir det förlust med 1-3 trots stundtals bra spel från Argo och en hel del skapade chanser. Rent spelmässigt en jämn match där Argo till och med hade mer boll men Styrsö var hetare när chanserna dök upp. Rent tabellmässigt är det kanske inte Styrsö borta som Argo ska ta sina poäng men surt med ännu en hedersam förlust där Argo spelar bra utan att få med sig någonting.
Det har blivit ett riktigt getingbo runt nedflyttningsstrecket och Argo behöver börja hitta ett sätt att vinna matcher.
Nästa chans är hemma på Majvallen nästa onsdag mot topplaget Stenkullen.
/Rasta
Kommentarer
Tabell
| Division 5B Herr | M | V | O | F | GM | IM | +/- | P |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 22 | 16 | 3 | 3 | 67 | 28 | 39 | 51 | |
| 22 | 15 | 4 | 3 | 55 | 22 | 33 | 49 | |
| 22 | 12 | 3 | 7 | 46 | 36 | 10 | 39 | |
| 22 | 11 | 2 | 9 | 47 | 39 | 8 | 35 | |
| 22 | 10 | 3 | 9 | 57 | 41 | 16 | 33 | |
| 22 | 9 | 3 | 10 | 62 | 55 | 7 | 30 | |
| 22 | 9 | 3 | 10 | 41 | 40 | 1 | 30 | |
| 22 | 9 | 2 | 11 | 59 | 42 | 17 | 29 | |
| 22 | 7 | 7 | 8 | 51 | 37 | 14 | 28 | |
| 22 | 9 | 1 | 12 | 40 | 50 | -10 | 28 | |
| 22 | 7 | 5 | 10 | 27 | 41 | -14 | 26 | |
| 22 | 0 | 0 | 22 | 14 | 135 | -121 | 0 |
Kommentarer