Laguppställning
Ledare
Referat
Jalle löste sjunde raka!
30 sep 2021 0 kommentarer
I regnet på Majvallen skulle SK Argo försöka ta sin sjunde raka seger men det var klassiskt svårspelade Vrångö IF som stod för motståndet.
SK ARGO - VRÅNGÖ IF 1-0 (0-0)
1-0 Kristofer Larsson (Martin Ferm) (92)
Tränarduon Fredrik ”Rasta” Airosto och Peter Sjögren var intakt efter att Sjögren varit nere och snurrat på sydligare breddgrader förra matchen. Truppen var också hyfsat intakt sett till senaste matchen mot BK S:T Jakob. Lite sjukdomar, skador och avstängningar ställde dock till det lite.
Hemmalaget kom iallafall till spel med följande lag:
Staaf
Sterne-Gran-Koffe(C)-Sondell
Jalle-Schöndell
Gustav-Enstedt-Ferm
Mackan
Bänken:
Khadar
Robban
Rasta
Robin Staaf vaktade som vanligt målet och backlinjen var samma som senast. Marcus Sterne spelade till höger och Mathias Sondell till vänster. Marcus Gran bildade mittlås med kapten Kristoffer ”Koffe” Jonsson. På innermittfältet fick Kristofer ”Jalle” Larsson sällskap av Rickard Schöndell. Gustav Dovstad lirade till höger och Martin Ferm klev in som vänsterytter. Gustav Enstedt lirade på sin vanlig fria roll och längst fram spelade Marcus Lindqvist. Bänken bestod av Khadar Egge, Robert Ununger och tränare Airosto.
Regnet kom strax innan avspark och det skulle fortsätta under hela denna holmgång. Hemmalaget tilläts rulla en hel del boll inledningsvis men skärpan i uppspelen fanns inte riktigt där. Vrångö skapade en del oreda och hade en tidigt nick där Staaf fick sträcka ut och rädda till hörna. Just hörnorna kändes farliga då ö-laget hade en hel del resliga individer. Argo jobbade sig dock in i matchen efter hand och började få mer att säga till om. Passningarna satt bättre och då kom även chanserna. Sondell hittade fram med en boll till en djupledslöpande Ferm och VIF:s målvakt kom ut lite fel utanför straffområdet. Det blev lite tumult och Ferm fick med sig bollen och det såg ut som han skulle skicka in bollen i ett tomt mål. Istället blir han totalt nersparkad och Argo väntade på domare Juan Estradas skulle peka på straffpunkten. Det kom dock ingen signal till hemmalagets missnöje. Argo hade en bra period där det skapades en hel del. Enstedt var framme i straffområdet och sköt ett tungt skott mot första krysset som målvakten räddade. Mackan var framme fler gånger och det bästa läget kom när han snyggt väggade sig fram till ett friläge via brorsan Jalle. Tyvärr knep VIF:s keeper skottet. Det kom inget ledningsmål för Argo och Vrångö stack stundtals upp med lite spel. De hade en del speed på sin vänsterkant och skulle även de haft en straff. En VIF-spelare fick med sig bollen i straffområdet och petade den förbi Staaf och gick sen omkull. Även denna gång friade dock mannen med pipan. Argo hann skapa några halvlägen till innan paus och Mackan var bara en flygande glidtackling från ett nytt friläge och Schöndell skickade iväg en frispark som räddades till hörna. Med tio kvar innan paus fick Argo även ett gyllene läge att ta ledningen då Ferm går omkull i straffområdet och denna gång väljer Estrada att blåsa straff. Alla inblandade, förutom just domaren, är nog övertygade om att detta var den situation som var minst straff av de tre straffsituationerna. Det blir till slut Enstedt som lägger upp bollen. Straffen går till höger men tyvärr gör öven VIF:s målvakt detta och han räddar! Vrångö avslutade dock halvleken bäst med lite tryck med några hörnor, några skott som smiter utanför och en frispark precis utanför straffområdet som dock blev resultatlös.
0-0 i paus där Argo självklart kände att de borde haft sig med ett par mål.
Vrångö börjar ganska piggt i andra men när matchbilden satt sig igen så är det ett Argo som trycker på och jagar ett ledningsmål och ett ö-lag som försöker ligga kompakt och hoppas på en kontring eller en fast situation. Det enda som gästerna egentligen skapar är genom långbollar men det blir inget mer än halvchanser.
Argo däremot radar upp kvalificerade målchanser. Mackan har två rena frilägen där han inte får ordning på avsluten utan målvakten räddar. Enstedt rinner igenom och rundar målvakten och ska bara lägga in bollen. Han kommer dock lite ut vinkel och bollen går i burgaveln! Argo kommer ofta fram på sin högerkant där både Gustav och Sterne forsar fram. Enstedt har ett till fint läge när han får en boll snett-inåt-bakåt men får ingen träff. Klockan tickar på och känslan det börjar bli en deja vu-känslan från den tidiga 0-0 matchen mot Landala. Vrångö har som sagt några halvlägen med lite hörnor och annat men det är som sagt Argo som öser på för ett segermål. Ferm får en fin boll i djupet och målvakten kommer ut lite snett. Inspelet hittar dock ingen medspelare. Jalle skickar in en fin boll från vänsterkanten och det ser ut som Gustav kommer kunna stöta in bollen vid bortre. En Vrångöback får dock en tå på bollen och styr ut till hörna!
Det blev även lite smågrinig i den andra halvleken och det var en hel del ostskivor. När matchuret nästa tickat upp på 90 får VIF:s Fredrik Rimborg sitt andra gula och får lämna. Matchen är i stort sett slut och känslan är att det kommer bli 0-0 och ett tungt poängtapp för Argo. Hemmalaget hinner dock med ett sista anfall när Enstedt driver upp bollen. Han tar sig in i straffområdet och tar sig ner till kortlinjen. Där skickar in bollen snett-inåt-bakåt och efter lite tumult hamnar bollen hos en felvänd Ferm. Han lägger ut bollen till Jalle precis utanför straffområdet. Innan Vrångöspelarna hinner dit får han över bollen på sin vänster och trycker till! Bollen sitter ganska högt en halv maska från från målvaktens vänstra stolpe och trots att han ligger som en lakritsrem i luften når han inte bollen! En underbart vackert och viktig mål och så fort Vrångö sätter igång spelet så blåser domaren av matchen!
SK Argo tar alltså in sjunde raka seger och befäster sin plats i tabellens toppskikt! Spelmässigt är det stundtals en bra match där Argo sett till chanser ska göra minst 3-4 mål. Argo har fyra rena frilägen, en missad straff och en handfull halvlägen. Visst skapar Vrångö en del lägen men inte i närheten av Argos varken i mängd eller kvalitet.
En underbar seger som alltså förlängde segersviten till sju matcher.
Argo är nu tvåa i tabellen, tre poäng bakom ledande Hällesåker och fyra poäng före trean Hovås Billdal (som dock har en match mindre spelad). Nu på lördag möts just Hällesåker och Hovås.
Argo har kvar att möta Chalmers, Hovås Billdal och Fröjdens FK. Nästa torsdag (7/10) åker Argo ännu en gång till Heden 3, denna gång för att möta Chalmers. Sen avslutas seriespelet veckan efter med match onsdag (13/10) mot Hovås Billdal och sen lördag (16/10) mot Fröjdens FK. Båda matcherna spelas på Majvallen.
Seriesegraren går upp och tvåan kommer att få kvala.
/Rasta
Kommentarer
Tabell
| Division 6C Herr | M | V | O | F | GM | IM | +/- | P |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 12 | 10 | 2 | 0 | 42 | 9 | 33 | 32 | |
| 12 | 10 | 1 | 1 | 35 | 13 | 22 | 31 | |
| 12 | 8 | 1 | 3 | 43 | 14 | 29 | 25 | |
| 12 | 5 | 3 | 4 | 26 | 17 | 9 | 18 | |
| 12 | 5 | 2 | 5 | 30 | 23 | 7 | 17 | |
| 12 | 5 | 1 | 6 | 41 | 38 | 3 | 16 | |
| 12 | 5 | 1 | 6 | 15 | 23 | -8 | 16 | |
| 12 | 5 | 1 | 6 | 19 | 33 | -14 | 16 | |
| 12 | 4 | 3 | 5 | 21 | 18 | 3 | 15 | |
| 12 | 4 | 1 | 7 | 24 | 23 | 1 | 13 | |
| 12 | 3 | 2 | 7 | 16 | 29 | -13 | 11 | |
| 12 | 3 | 1 | 8 | 21 | 46 | -25 | 10 | |
| 12 | 1 | 1 | 10 | 16 | 63 | -47 | 4 |
Kommentarer