Godkänn kakor
Vi använder oss av kakor (cookies) för att vår webbplats ska fungera bra för dig. De används även för webbanalys i syfte att hjälpa oss att förbättra våra tjänster.
Så använder vi cookies
Inbjudningar till SM Kpist 2023 i Halland och Skåne
Ännu en gång arrangeras SM Kpist på ett annorlunda sätt, tack vare förmågan att tänka utanför ordinarie ramar. Detta innebär samordning över distriktsgräns och mellan flera olika föreningar. Allt för att skapa förutsättningar för en ny högtidshelg med ett samlat
SM för alla Kpist-discipliner.
Detta innebär en tvådelad inbjudan, en för fältskytte och en för banskytte. Därmed blir det också olika anmälningsblanketter för fält och bana, även om många detaljer för övrigt samordnas för att skapa helhet som SM.
SM inleds i Halland, där lämplig terräng och förutsättningar finns för fältskytte. Här samverkar fyra energiska Kpist-föreningar och därmed kan vi se fram mot ett intressant arrangemang.
Därefter bjuds det ett utmärkt tillfälle att uppleva delar av svenska västkusten under förflyttning till Landskrona, där skyttegillet ännu en gång arrangerar SM i banskytte. Dessutom har man lovat ställa upp med all personal för markering. Utöver detta är en del skånska skyttar från olika föreningar beredda att ställa upp som funktionärer.
Detta är ett utmärkt exempel på att se möjligheter och med kreativ förmåga arrangera ett SM.
Vi ser alla fram mot information, i samband med årets tävlingar, från distrikt och eller föreningar som nästa år är beredda att arrangera
SM Kpist. Det är ett bra tag sedan vi var längre norrut än Östergötland/Södermanland, så gärna lite längre norrut.
Tänk till! Vill man så går det!
Skytte är inte bara tävling, det är ett sätt att uppleva olika delar av Sverige.
Välkomna till Halland och Skåne
den 8–10 september 2023.
Lars Lennartsson
Kpistledare
SvSF Gevärssektion
PÅ UPPDRAG AV SVENSKA SKYTTESPORTFÖRBUNDETS GEVÄRSSEKTION INBJUDER
F14 Skytteförening
Skällinge Skytteförening
Löftadalens Skytteförening
Grimetons m. fl. Socknars Skytteförening
TILL
SM KPIST FÄLTSKYTTE 2023
enligt SvSF:s
Gevärssektionens Regelbok Nationellt skytte
Fredagen den 8 september, SM, Vet-SM och RM liggande
Tävlingsledning
Tävlingsledare Daniel Lindblad 070-635 85 63 d.lindblad76@gmail.com
Tävlingssekreterare Henrik Petersson 070-822 61 86 peterssonhenrik67@gmail.com
Tävlingskassör Stefan Wensby 072-514 08 80 stefan.wensby@telia.com
Hemsida
Ingen speciell hemsida finns för tävlingen. Nyheter kommer att publiceras på SvSF hemsida och i SvSF tävlingskalender, där även startlistor och resultat publiceras.
Tävlingarnas omfattning
Fredag 8 september
Svenskt Mästerskap, Svenskt Veteranmästerskap och RM Kpist fältskytte genomförs med klassvis tävlan om hederspriser enligt Regelboken. Skyttar ur klasserna KpF1och KpF2 skjuter endast liggande. RM omfattar klasserna KpF1, KpF2 och skyttar ur Veteranklasser som väljer att skjuta i speciell gemensam liggandeklass (Vet L). Fältskyttestigen blir preliminärt en kombinerad promenad och bilfältskjutning (transport med egna bilar). Anpassning sker efter antal anmälda deltagare.
Lagtävlingar
SM Förbundslag: Förbund får anmäla ett lag med 7 deltagare, oberoende av vilket individuellt mästerskap dessa deltar i (dock ej deltagare i RM). Av dessa ingår de 5 bästa skyttarna i laget.
SM Föreningslag: Förening får anmäla obegränsat antal lag med 2 deltagare, oberoende av vilket individuellt mästerskap dessa deltar i (dock ej deltagare i RM).
Anmälan individuellt och föreningslag
Anmälan görs föreningsvis, för individuellt tävlande och föreningslag, via E-post till: kpf2023@outlook.com senast 2023-08-05. Vid problem med anmälan, kontakta Henrik Petersson, 070-822 61 86
Tävlingslicens
Tävlingslicens ska vara betald! Kontrollera själv, eller via egen föreningsadministratör, att tävlingslicens är registrerad.
Anmälan förbundslag
Anmälan av förbundslag sker via E-post till kpf2023@outlook.com senast 2023-08-19 på blankett som finns att hämta i SvSF:s tävlingskalender. Avgifter ska betalas samtidigt!
Anmälda skyttar publiceras i SvSF:s tävlingskalender 14 augusti, som underlag för anmälan.
Avgifter
Individuellt 400:- per disciplin
Föreningslag 250:- per lag
Förbundslag 500:- per lag
Avgifter för individuella starter och föreningslag, SM Kpist Fält, sätts in på Löftadalens skytteförenings Bankgiro 5319-7216, senast 2023-08-05. Märk med SM Kpist 2023 och föreningsnamn. För deltagande krävs att avgifter är betalda i rätt tid!
Avgifter för förbundslag sätts in på samma konto senast 2023-08-19.
Patrullistor/Uppropstider
Patrullistor med uppropstider publiceras i SvSF:s tävlingskalender senast 2023-08-22.
Information
Tävlingscentrum, Löftavallens idrottsplats: torsdag 16.00 - 20.00.
fredag 07.00 - tävlingsdagens slut.
Resultat
Resultatlistor anslås på tävlingscentrum och publiceras i SvSF:s tävlingskalender.
Vapenkontroll
Vapenkontroll är obligatorisk och skall vara genomförd före upprop (godkännande gäller för alla discipliner där samma Kpist används). Stickprov kan genomföras efter sista skjutstation i fältskytte, samt för medaljörerna i respektive mästerskap.
Tider för obligatorisk vapenkontroll, Löftavallens idrottsplats: Torsdag 17.00 - 20.00.
Fredag 07.30 - 10.00.
Reparationer/kontroll
Sven Ola Jönsson har lovat ställa upp för oss kpistskyttar, genom att utföra den obligatoriska vapenkontrollen. Mindre brister som upptäcks i samband med denna kan åtgärdas, i den mån tiden tillåter, inte minst med hänsyn till hans egna möjlighet att delta i skyttet.
Visa gärna hänsyn och lite tacksamhet för utförda åtgärder!
Vapenförvaring
Skyttarna ansvarar själva för att vapen och ammunition förvaras och hanteras enligt gällande bestämmelser. Uppsikt! Vital del!
Prisutdelning
Prisutdelning för fältskytte sker på tävlingscentrum, Löftavallens idrottsplats, direkt efter genomförd tävling.
Medaljer/Hederspriser
SM och Veteran-SM: 3 medaljer i band och 7 jetonger.
SM förbundslag: Jetonger till de 5 lagmedlemmar som ingår i tre främsta lagen.
SM föreningslag: Jetonger till lagmedlemmar i de tre främsta lagen.
RM: SvSF:s RM-plakett till de tre främsta.
Hederspriser individuellt: 1/2 anmälningsavgiften återgår till priser. Minst 1/3 av anmälda
deltagare, per klass enligt Regelboken, tilldelas hederpris.
föreningslag: 2/3 av anmälningsavgiften återgår till priser åt minst en 1/3 av
anmälda lag.
förbundslag: 1/2 anmälningsavgiften återgår till priser åt minst en 1/3 av
anmälda lag.
Logi/Se och göra
https://www.visitkungsbacka.se/sv/ Frillesås - Sök (bing.com)
Husvagn/Husbil
I anslutning till tävlingscentrum finns möjlighet till husvagns-/husbils-uppställning, dock utan möjlighet att koppla in el, men tillgång till toaletter och vatten kan ordnas.
Antal husvagnar/husbilar ska anges i föreningens anmälan.
Servering
Fika och maträtter, typ pizza, kommer att erbjudas på Gårdsbageriet Idala, Gällingevägen 1153, 439 64 Frillesås, som ligger c:a 600 m från tävlingscentrum (ingen servering på tävlingscentrum).
Tjena! Lars-Olof& Jag har varit och ritat på statio er idag. Vi kom fram till att vi har en inskjutnings station och 7 stationer. Bifogar dessa så kan ni kolla. Figurer&Pinnar finns på plats förutom B45 som LO fixar.Daniel har ni L1 med innerring? En fråga..Vad gäller med innerträffar på SM?? LO kommer att fixa till skjutplatser och en del vallar. Inskjutningsstation: C35 på tavla,80m,5skott,30sek. Stn1. Ligg,1/3 på 125m och C25 på 70m, 4+4,30sek. Stn2. Ligg,B100 på 190m,B45 på 110m,S15 på 40m.6+4+2,35sek. Stn3 Knä,C40 på 90m,1/8R på 50m,4+4,25sek. Stn4. Stå,1/4R på 80m,S20H på 60m,4+4,30sek. Stn 5. Knä,L2 på 105m,L1 på 50m,4+4,25sek. Stn 6. Ligg,L3 på 140m,C20 på 50m,5+3,25sek. Stn 7. Stå,1/4V på 90m,1/7 på 65m,4+4,30sek. Kaj kan du skriva ut dessa stn i ditt dator formulär och även Stationsförutsättningarna. Vi får träffas i tävlingsveckan och montera upp stationerna. Lars-Åke &Lars-Olof.
Gokväll gänget. Jag har nu fått klarhet av Lennartsson vad som gäller för handel av priser. Hälften av inkomsten från anmälan skall gå till priser. I detta ingår kostnader för medaljer (3200kr) samt kostnad för kransar. Kaj kostar gravering något av RM medaljerna? Den andra hälften skall gå till övriga kostnader där föreningarna får dela på det som blir över. Jag har skickat en fråga för kostnad av kransar som jag får svar på imorgon. Men Lars-Olof du hade ju ett väldigt bra pris (730kr/st) som jag tror blir svårt att slå. Lennartsson skulle på något möte i Skåne på lördag och skulle då kolla om någon eller några kan hjälpa till som skjutledare på vår tävling. Behöver vi ha ett fysiskt möte för att gå igenom allt och se om vi kommer på något vi missat? Hur har ni det nästa vecka i så fall? /Daniel
Hej alla! Hoppas ni haft en bra helg. Nu startar SM-veckan imorgon. På tisdag är tanken att vi skall sätta upp stickorna och mäta ut var figurerna skall sitta samt exakta avstånd. Det vore såklart bra om så många som möjligt kan hjälpa till med detta så går det snabbt och lätt. Min tanke är att vi samlas på Idala idrottsplats kl.9:00. Hoppas det funkar för er andra. Tag med järnspätt och medhjälpare om du har. /Daniel
Hej.
På fredag är det dags för SM kpist fältskytte.
Här kommer lite dokument som du som skjutledare behöver.
Är du ovan ledare så läs dessa dokument några gånger så du kommer förberedd.
På tisdag 5/8 kommer vi sätta upp alla stickor så om du vill/kan hjälpa till då så är det helt ok, du får då chansen att se banläggningen.
Vi träffas på Idala idrottsplats kl.9:00 på tisdagen.
På fredag (8/9) samlas på Idala idrottsplats (se inbjudan för vägbeskrivning) kl.07:30 så vi hinner få upp alla figurer i lugn och ro innan tävlingens start.
Ni som är på station 2 bestämmer själva vem som skall leda och vilka som markerar.
Kan ni inte komma överens gäller det som står på PM:et.
Alla stationschefer ansvarar själva för att ta med någon typ av klocka med sekundanvisning till sin station.
För att det skall gå snabbt och smidigt att få upp figurerna så hjälps vi åt enligt följande:
Inskjutningsmålet och mål 1 hjälps åt.
Mål 2 och 3 hjälps åt.
Mål 4 till 8 hjälps åt.
Sven-Erik på inskjutningen är lite ovana ledare så stationschefen på mål1 (Gerhardsson) hjälper Sven-Erik med första skjutlaget så han blir varm i kläderna där.
Stefan på mål 4 är även han lite ovan så någon på mål 5,6 eller 8 hjälper honom när första skjutlaget är på plats så även han blir varm i kläderna.
Är det någon mer som känner sig osäker så ta hjälp av målet efter ditt till första skjutlaget.
Kontroll av magasin sker bara på station 1 och 2 på 1-2 skyttar/lag.
Eldavbrott/Färdigskjutning:
Gör en liten notering i protokollet vi ditt mål (F) på de skyttar som gjort en färdigskjutning.
Regler för färdigskjutning/eldavbrott: Kolla hur många skott skytten har kvar och bestäm tiden som är kvar av detta.
Ex. det skjuts 10 skott på din station på 30 sek. En skytt får avbrott efter 7 skott och har 3st kvar. Då blir skyttens tid för dessa 3 skott 9 sek då 30 delat på 10 blir 3 (3 sek/skott).
Kolla så skytten är redo och säg sedan ”osäkra”, ”15 sek kvar nu”, ”färdiga eld”.
Gör gärna en egen mall till din station så slipper du räkna när det händer.
Kommandot ”färdiga eld” och ”eld upphör” skall ta 3 sek att säga.
”Färdiga eld” sägs 3 sek innan start. ”Fääärdiga” litet mellanrum ”Eld”.
”Eld upphör” sägs med 3 sek kvar av skjuttiden. ”Eld upp hör”.
Träna gärna på detta så det sitter.
Tag med egen matsäck för det kommer inte finnas tid till att dra i väg till Kafét under tävlingens gång.
Det kommer vara en liten paus mellan lag 5 och 6 så då kan det vara bra att passa på med en fika, annars får ni ta något mellan skjutlagen om det finns tid.
Ni som skall byta av någon ser till att göra detta snarast efter avslutat skytte så ledaren på stationen inte missar sin uppropstid.
Har ni några frågor så hör av er.
Bättre att fråga 2 ggr än inte alls.
Ni når mig på mobil 070-63 585 63.
/Daniel Lindblad
Tävlingsledare
Bemanning SM fält 2023
Inskjutning Sven-Erik Öberg Skällinge
1 Lars-Olof Gerhardsson/ Daniel Lindblad Löftadalen/Skällinge
2 Arne Johansson/ Lars-Åke Ingemarsson Skällinge/F14
Markör mål 2 Inge Johansson & Örjan Swedberg Hans-Eje Johansson & Sven-Arne Andersson Skällinge/Grimeton/Löftadalen
3 Göran Wall Skällinge
4 Stefan Blomster Löftadalen
5 Jan Friberg Skällinge
6 Krister Andersson Skällinge
7 Lennart Martinsson + Martina + Matilda Överlida + L/S
8 Michael Ingemarsson Skällinge
Sekretariat: Henrik & Johanna - Skällinge
Upprop & Prisbord: Kaj - F14
Hej igen. Lite justeringar på måndagens text. Lars-Olof drar du detta mejl till Martinsson. Vi samlas kl.07:00 på Idala idrottsplats. Detta för att garantera att alla tavlor är på plats när tävlingen börjar. Samt att de som behöver besiktiga sina vapen hinner göra detta. Mål 1 behöver en väv så någon från mål 4-8 får hjälpa Lars-Olof och Sven-Erik med inskjutnings och mål 1. Skjutledare på mål 4 och 7 (Martinsson och Blomster) byter mål med varandra. Detta för att mål 4 fått en snällare terräng än vad som först va sagt och att Stefan då får chansen att gå med 3 stationer innan han själv behöver vara sjutledare. Vi ses på fredag! /Daniel
Hejsan.
Nu är äntligen den slutgiltiga banan klar.
Jag och Lars-Olof fick idag göra lite ändringar på gårdagens arbete.
Så nu hoppas och tror jag allt skall vara under kontroll.
Vi har även fått ett OK från polisen idag.
Bifogat ser ni alla stationer och avstånd till dessa.
Så nu skall vi bara sätta in Halland på kpistmedaljernas Sverigekarta, även i år.
Säger redan nu, stort tack till alla som ställer upp och hjälper till på det ena eller det andra sättet så detta SM blir möjligt.
Vi ses på fredag kl.07:00!
Å glöm inte ta med matsäck.
/Daniel Lindblad
Tävlingsledare
SM Kpist Fält 2023-09-08
STATIONSBESTÄMMELSER
Inskj
A: C 35 på tavla 80 m 5 skott 80m
1 A: 1/3 (Innerträff) B: C 25 (Innerträff ring 4 o 5) 8 skott 4+4 Liggande 30 sek
2 A: B 100 (Innerträff) B: B 45 (Innerträff) C: S 15 D V (Innerträff) 10 skott 4+4+ 2 Liggande 35 sek
3 A: C 40 (Innerträff ring 4 o 5) B: 1/8 (Innerträff) 8 skott 4+4 Knästående (RM liggande) 25 sek
4 A: 1/6 rak (Innerträff) B: S 20 V (Innerträff ring 4 o 5) 8 skott 4+4 Stående (RM liggande) 30 sek
5 A: L 2 (Innerträff) B: L 1 (Innerträff) 6 skott 3+3 Knästående (RM liggande) 20 sek
6 A: 1/4 V (Innerträff) B: 1/7 (Innerträff) 8 skott 4+4 Stående (RM liggande) 30 sek
7 A: S 25 H (Innerträff ring 4 o 5) 6 skott Knästående (RM liggande) 20 sek
8 A: L 3 (Innerträff) B: C 30 (Innerträff ring 4 o 5) 6 skott 3+3 Liggande 20 sek
En fantastiskt fin fältskytterunda där Lars-Olof gjort ett jättejobb med att bygga skjutplatser och kulfång. Daniel Lindblad har varit tävlingsledare och också han har lagt många timmar på arrangemanget. Tävlingen gynnades av ett fantastiskt fint väder, riktigt varmt. Från Löftadalen, F14, Gunnarsjö, Grimeton och Skällinge var det ett antal som ställde upp och hjälpte till så att arrangemanget skulle fungera. Det blev idel lovord från alla skyttarna.
Två Hallandsskyttar på prispallen: Lars-Olof Gerhardsson Löftadalen som blev tvåa och Henrik Andersson Skällinge som blev trea. Segrare Olle Eriksson, Forshälla
Tillkännagivna avstånd efter tävlingens slut:
Inskjutn. C35 - 80m
Station 1 1/3 - 115m C25 - 68m
Station 2 B100 - 198m B45 - 110m S15 - 40m
Station 3 C40 - 85m 1/8 - 50m
Station 4 1/6 - 68m S20v - 45m
Station 5 L2 - 105m L1 - 63m
Station 6 1/4v - 90m 1/7 - 63m
Station 7 S25h - 80m
Station 8 L3 - 130m C30 - 90m
Vi använder oss av kakor (cookies) för att vår webbplats ska fungera bra för dig. De används även för webbanalys i syfte att hjälpa oss att förbättra våra tjänster.
Så använder vi cookies