Laguppställning
Referat
Äntligen!
Efter storförlusten mot Timrå på hemmaplan under tordagskvällen, var det ett taggat och revanchsuget gäng som åkte till Sörforsvallen för att möta Lucksta.
Innan matchen pratade Calle om att det verkar fattas mycket av glädje och hjärta i spelet, som har funnits tidigare i laget. Spelarna lyssnade och tog in informationen samt såg till att ändra på det!
Trots den tryckande hettan, orkade tjejerna kriga i 90 minuter+tillägg! Dom hade riktigt roligt ute på planen och det märktes. Man jobbade för varandra hela matchen igenom. Det skapades målchanser och man vågade gå på avslut på ett helt annat sätt än tidigare, då man haft en tendens att spela fin fotboll runt straffområdet utan att komma till avslut.
Lucksta lyckades, på ett av sina få anfall under matchen, skapa en hörna efter ca 10 minuter. Efter lite strul i Söråkers straffområde, räddades bollen på mållinjen av mittbacksklippan, Keso. Sen var det Söråker resten av första halvlek. Mål nummer ett, kom också efter ca 20 spelade minuter genom ett skott utifrån som målvakten inte kunde hålla. Returen snappades upp av Therése, som spelade den vidare till Ida, som kunde sätta dit bredsidan och placera bollen i öppet mål. Trots att det skapades mycket chanser och målen kunde blivit många fler, slutade halvleken med ett mål tillgodo.
Andra halvlek, var det fortfarande Söråker som skapade mycket, även om Lucksta fick lite kontringar. Söråkers backlinje var dock omöjlig denna dag och sällan kom Luckstatjejerna till avslut och dom gånger de gjode det, stod Anna i vägen i målburen.
Nervositeten steg dock en hel del då tiden tickade iväg och bollen verkade aldrig vilja gå in bakom Luckstas målvakt och endast ett mål skilde lagen åt. Så kom en hörna för Söråker som Sara tryckte in från sin position nära mål och glädjen blev total.
Trots att Lucksta gjorde några sista försök, kändes det som att det var Söråkers dag idag och tre poäng togs rättvist med hem till Löta.