Laguppställning
Ledare
Referat
Seriepremiär 2025
4 maj, 20:26 0 kommentarer
Idag var det äntligen dags för seriepremiär och det blev på Ringvallen som hemmaplan och motståndet stod Eneby BK för.
Idag var Alice lagkapten och vi hade en stark trupp på hela 14 tjejer på plats.
Det var en väldigt jämn och spännande match där vi lyckades göra 5 mål av 4 olika målskyttar: Alisa, Selma, Ellie och Saga.
Dagens målvakter var Tyra H, Lowa och Ellienor.
Backarna idag som jobbade på bra med att försvara och lyfta upp bollen på planen var Althia, Felicia, Lowa, Sigrid och Tyra K.
Mittfältarna som fick ta jobbet med löpningar längsmed långsidorna var Alice, Ellie, Linda, Milana och Tyra H.
Anfallarna som idag hade flera målchanser var Alisa, Ellienor, Saga och Selma.
Det gröna kortet 🟩 delades idag ut till Alice. Det var idag flera som fick byta tröjor med varandra för att vi var många och att storleken i tröjan var viktigare än numret. Alice drog utan tvekan av sin och bytte, för lagets bästa.
3 lila stjärnor delades också ut:
🟣 Alisa - för alla löpningar du alltid tar
🟣 Milana - för att du alltid tar jobbet med bollen
🟣 Saga - för att du idag behöll lugnet framför mål och lyckades sätta ett säkert mål
Lowa hade ansvaret att dela ut Dagens GRIF 🐷 och den gick idag till Saga för att du aldrig ger upp och leder laget framåt.
Stort tack gör idag alla tjejer och vår härliga publik, samt Ellienors familj som hjälpte oss med kioskansvaret.
Kommentarer