Laguppställning
Inför match / Referat
Inför match / Referat
Inför Lindö FC - RIF
0 kommentarer
Träningsmatch, City Gross Arena 2012-04-13 19:15
I kväll spelar RIF sitt genrep inför nästkommande helgs seriepremiär. Lindö FC står för motståndet och tar emot RIF på City Gross Arena 19:15. RIF:s försäsong har prestationsmässigt varit lite upp och ner, men förhoppningsvis har de sämre bitarna slipats bort till denna match. Ett par skador, sjukdomar och resor stör genrepet, men tränarstaben kan trots det ändå mönstra ett starkt lag.
Lindö FC slutade i fjol på en fjärde plats i Division 5 Östra, med ynka en poäng upp till RIF på tredje plats. RIF:s matcher mot Lindö förra säsongen slutade med en RIF-seger och ett kryss (3-1 respektive 2-2). Lindö FC är ett bra division 5-lag med många spelare som har rutin från spel på högre nivå. Inför årets säsong har man förstärkt med ett par starka namn; exempelvis Christian Skanser från Eneby BK och Mikael Cupan från Chile Unido IF.
RIF:s assisterande tränare Fredrik Hellmans kommentarer inför matchen:
"Vi vill se en attityd, intensitet och aggressivitet i den här matchen. Nu är det dags att skruva upp allt när det närmar sig tävlingsmatch. Lindö FC är ett en tuff motståndare, så det gäller att vi är med från start.
Förhoppningsvis har samtliga spelare rannsakat sig själva och laddat upp rejält till denna match. Framförallt så ser vi matchen som ännu en möjlighet till att få lagarbetet att fungera och jämfört med tidigare så måste vi spela rejälare framför båda målen. Matchen spelas på en fullstor konstgräsplan och det bör passa vår spelidé samt våra killar alldeles utmärkt."
RIF:s startelva (4-4-2):
Rasmus Lundin- Daniel Wiklund (K), David Carlsson, Göran Bergort, Joakim Andersson- Oskar Ljungberg, Emil Carlsson, Jakob Pettersson, Stefan Svahn- Alfred Leward, Erik Grameus
Ersättare:
Ville Göransson, Thom Dingsten och Thim Warfvinge
Indisponibla:
Daniel Eklund, Johan Söderberg, Viktor Johansson, Viktor Pettersson, Emil Carlson, Calle Nilsson, Matthias Svensson och Dennis Andersson.
Övrigt:
* Matchen döms av Jonny Carlsson, Norrköping.
* Erik Grameus är hemma från sin påskutflykt och tar plats i startelvan direkt. Jämfört med matchen mot ÅBK är också Göran Bergort tillbaka från start.
* I Lindö FC:s spelartrupp återfinns Mattias Stenman och Per Spångberg som båda har ett förflutet i RIF.
* Lindö FC har hittills i år spelat fem träningsmatcher med gott resultat; tre vinster, en oavgjord och en förlust.
* Väder: 5˚, 1.0 mm nederbörd, nordlig vind 10m/s, regn.
RIF-seger efter årets bästa halvlek
1 kommentarer
I fredags spelade RIF sitt genrep borta mot Lindö FC. RIF gjorde en stark insats och besgrade topptippade LFC med uddamålet: 0-1 (efter 0-0 i paus)
RIF-segern var, sett till målchanser och spelet över 90 minuter, klart rättvis och det var närmre både 0-2 och 0-3 än 1-1.
RIF startade med följande uppställning:
RL - DW, GB, DC, JA - OL, JA, EC, SS - AL, EG
(TD, TW, VG)
Första halvlek (0-0)
RIF startade matchen klart bäst och tog omgående kommandot i matchen. Hemmalaget blev rejält tillbakapressade och hade svårigheter med att få till ett ordnat spel. RIF spelade smart + varierat och löpte kopiöst för varandra. Bortalagets fina kombinationsspel ledde till flera heta målchanser som borde renderat i mål, men skärpan framför mål var tyvärr inte tillräckligt bra.
RIF:s allra bästa chans kom i mitten av halvleken då man fick straff efter en LFC-hands, men Daniel Wiklunds straff var svag och LFC-målvakten Joakim Törnfeldt kunde tämligen enkelt rädda, lågt i sitt vänstra hörn. Bortsett från straffmissen var dock Daniel Wiklund klockren matchen igenom.
LFC skapde inga farligheter och i ärlighetens namn var RIF:s spelövertag enormt första 45. Majoriteten av RIF-spelarna vann sin "match i matchen" och 0-0 i halvtid kändes väldigt orättvist, med tanke på matchbilden.
Andra halvlek (0-1)
I halvtid klev Thom Dingsten in på innermittfältet, Emil Carlsson flyttade ut på vänsteryttern och Stefan Svahn i sin tur flyttade ner på Joakim Anderssons vänsterbacksposition.
I andra halvlek jämnade spelet ut sig och Lindö FC bjöd på bättre motstånd än i första halvlek. Hemmalaget hade dock svårt att komma till heta målchanser och de var egentligen bara nära mål vid ett tillfälle. En djupledboll bakom RIF:s backlinje letade sig fram till LFC-anfallaren Gustav Sjöberg, som i fritt läge dock inte fick till avslutet bättre än att Rasmus Lundin kunde rädda.
RIF fortsatte även i andra halvlek att skapa de hetaste målchanserna och det kändes som att det bara var en fråga om tid innan det första RIF-målet skulle komma. På en av många fina kombinationer på offensiv planhalva, letade sig bollen ut till Alfred Leward. Alfred slog ett väl avvägt inlägg till den notoriske målskytten Erik Graméus, som enkelt kunde nicka dit 0-1 från nära håll.
Med ca 15 minuter kvar av matchen bytte Thim Warfvinge av mittbacksgiganten Göran Bergort och Ville Göransson bytte av Erik Graméus på topp. Med den energi de nyinbytta spelarna bidrog med, så hade RIF inga problem med att hålla 0-1 matchen ut.
Efter matchen
RIF:s assisterande tränare Fredrik Hellman:
- Vi gör en riktigt bra insats idag. Framåt skapar vi mängder av målchanser och bakåt släpper vi nästan inte till något alls. Förutom att vi inte tillåter LFC att skapa några farligheter, så var det också väldigt kul att se hur vi lyckades spela oss ur de flesta situationerna.
Första halvlek är vår bästa så här långt! Vi gör i stort sett allt rätt och med lite mer kyla hade vi gått till halvtid med ett par måls ledning. Andra halvlek är också helt okej. Vi är inte lika dominanta som i första halvlek, men det är ändå vi som skapar målchanserna.
Vi fick, precis som vi ville, se en bra attityd, intensitet och aggressivitet hos samtliga startande grabbar. Inställningen var vad den skall vara och vi bjöd inte in motståndaren på samma sätt som vi gjort i tidigare matcher. Vi fick igång lagarbetet och framför eget mål var vi i stort sett prickfria.
Vi avslutar träningsmatchsspelandet med en bra känsla. I veckan som kommer jobbar vi vidare med att försöka förbättra vårt spel i den sista tredjedelen framför motståndarnas mål."
Kommentarer
-
Kirurgen 15 apr 2012
Nu är det Söndag! :)
Kommentarer