Laguppställning
Referat
Oavgjord träningsfight.
0 kommentarer
Efter fem min kastade "Vatto" in handduken pga nackspärr.
Efter 15 min klev Danielsson av med blodet forsande och befarad näsfraktur.
Samtidigt började Sjöstedt må illa och pendlade mellan avbytarbänken och planen..
Man kan lugnt påstå att saker och ting inte direkt flöt på under första halvlek..
Trots detta tog vi ledningen genom Calle som behärskat rullade dit ett friläge assisterad av Andreas J.
Tjust han dock kvittera med ett mäktigt skott som smet in under ribban i en första halvlek som bjöd på en del lovande spelsekvenser men blev förryckt av ovanstående "krångel" med följd att vi inte kom intill motståndet ordentligt och blev "långa i laget".
Detta blev bättre i andra då vi periodvis klev upp bättre med hela laget och fick enklare bollvinster.
Tjust tog ledningen i 55:e min men Andreas fixade slutresultatet 2-2 när han vann en höjdduell med Tjusts långa målvakt.
För passningen stod Thapper med en mäktig utspark !!!
Andreas hade sen chansen att avgöra i friläge efter briljant förarbete av Sjöstedt men Tjustmålvakten stod för en fin räddning.
En efter förutsättningarna godkänd fight !
Thapper stod , utöver assisten, för en grym enhandsräddning på en närnick, Jeppa gjorde ett kanonjobb och är på väg mot storformen och Andreas visade direkt hur viktig han kan bli för oss under hösten.
Noteras bör också att både Viktor Johansson och Stefan Svahn (egna produkter födda 93) spelade ca 80 min med härlig inställning som lovar gott inför framtiden.
Becker
Kommentarer