Dela nyhet
Orienterings-skytte World Cup, Svenska Cup och SM 4-5 Oktober
29 sep, 08:00
Nu i helgen (4-5/10) är Nyköpings Skyttegille värd för tävlingar i orienterings-skytte. Tävlingarna kommer att hållas på Koxäng. Tävlingarna arrangeras av OK Klemmingen i Gnesta men kommer alltså att hållas på, och runt, vår skjutbana Koxäng. Tävlingarna är dels deltävlingar i Världscupen och Svenska cupen och på söndagen är det dessutom en SM-tävling.
Nyköpings Skyttegille kommer att ansvara för servering i vårt klubbhus och upplåta vår 50-meters skjutbana för skyttedelen av tävlingarna. På vår korthållsbana ska såväl inskjutning som tävlingsskyttet äga rum. Vi kommer också sköta parkeringen och ställa upp med ett antal personer i skjuthallen som skall fungera som "markörer" under tävlingarna.
Artikel om tävlingarna på Sörmlands Nyheters web-sidor.
(inkl ett förklarande filmklipp)
Orienteringsskytte
Kortfattat kan orienteringsskytte beskrivas som skidskytte, fast utan skidor. I stället är det orientering till fots som gäller mellan skyttena. Själva skyttet går till precis som i skidskyttet, man skjuter liggande och stående på fall-mål med cal .22 (korthålls-gevär) och avståndet till målen är 50 meter. Om man inte får ner samtliga mål måste man springa straffrundor.
//Jim Nilsson