Laguppställning
Ledare
Referat
Tung hemresa
2 aug 2014 0 kommentarer
Toppen mot botten ska väl bara betyda en sak eller? Jag har haft lite på känn att vi inte riktigt är "där" och det besannades i dagens match.
Kvalitén var inte bra och felbesluten var alldeles för många. Man behöver inte dippa många % i den här serien för att resultatet från tidigare matcher kan vara helt omvända. Trots allt växer tuppkammen ju längre matchen lider och känslan är att vi börjar få lite koll. Ledningen tar vi strax innan paus efter ett kanonskott med fel fot av Louice Frank.
I andra går matchen i vågor och efter timmen spelad har vi ett skott i stolpen där även returen i bra läge skjuts över. Med 10 minuter kvar får deras spelare sitt 2:a gula och får lämna plan men hemmalaget lyckas ändå skapa en forcering som med 3 minuter kvar ger utdelning.
Vi gör ingen bra match samtidigt som dom gör det riktigt bra. Svårt att vara objektiv men som det hela artade sig får 1-1 ses som rättvist.
Kommentarer