Dela nyhet
Årsmöte för 2024-2025 hölls i torsdags 11e december
16 dec, 17:24 2 kommentarer
2025 blev ett framgångsrikt år, där träningsverksamheten och inte minst Grön grupp fortsatte att växa. Detta uppmärksammade också Optimistjolle förbundet som gav oss Sigges pris som årets klubb för vårt framgångsrika arbete med Grön grupp. Klubben har arrangerat regattor och våra seglare har också varit framgångsrika både på nationella och internationella regattor. De milda vädret har gjort att höstseglingen kunnat fortsätta fram till mitten av december.
Allt detta togs upp i verksamhetsberättelsen och i klubbpresentationen, länk till klubbpresentationen hittar ni här: klubbpresentation
Klubben tackar avgående styrelseledamöter Erik Alteryd, Helen Breitung, Jonas Måhlén, Alexander Rooth och Riccardo Gustavsson. Erik har varit engagerad i klubben i minst 20 år, och var drivande när vi flyttade till Bosön, vi är glada att Erik är kvar i valberedningen och lovat att stötta styrelsen även framåt. Helen har varit sekreterare under flera år och vi tackar även henne. Alexander och Riccardo har drivit framgångsrikt seglarskolan de senaste åren, tack och Riccardo fortsätter med Laser lägren men utanför styrelsen. Jonas kommer att fortsätta som lagledare för Laser / ILCA träningen även framåt, fast utanför styrelsen. Ett stort tack.
Årsmötet valde Sofia Leringe till ny ordförande. Anders Wennberg blir vice ordförande och ansvarig för träningen. Beata Buresten blir ny seglarskoleansvarig, vi välkomnar Beata till styrelsen. Övriga har var sina tidigare roller.
Här länk till protokoll från mötet: Årsmötesprotokollet
God jul önskar styrelsen
Kommentarer
Mikaela Igår, 10:27
Wow vilken fin klubb och tack till alla er som jobbat ideellt i styrelsen.
Anders Wennberg Igår, 11:37
Tack själv Mikaela och alla andra lagledare, tränare och engagerade. Vi fixar det tillsammans