
Bortamatch i Tofta
1 jun, 18:02 0 kommentarer
En väl genomförd match på natursköna Lindvallen i Tofta. Idag mötte vi ett lag som kanske var ett nummer för litet för våra killar. Det fråntar dock inte prestationen av killarna som aldrig slutade spela fröjdigt anfallsspel med många fina kombinationer och en aldrig sinande skottvilja.
Välspelat och jämnt i Skottorp
5 maj, 11:16 0 kommentarer
Killarna gjorde en mycket bra match på Gröningen i Skottorp. Denna dag gjorde alla sitt jobb enligt skolboken och killarna ska vara mycket stolta över sin insats, främst som lag. Tidigare möten med Skottorp har varit väldigt ojämna och vi har varit ganska chanslösa. I denna match visade vi att vi tagit många steg i rätt riktning, då matchen var helt jämn i alla tre perioder. Mycket roligt var det att stå på sidlinjen och man somnade med ett stort smile på läpparna denna lördagkväll.
Jämn match i Våxtorp
2 maj, 08:44 0 kommentarer
En mycket jämn match utspelades på Våxtorps IP på första majs förmiddag. Vädret fortsätter att vara på vår sida och killarna kämpade på bra, det var varmt i solen och det tog lite på krafterna och kanske det märktes lite i de sista procenten inställning. Våxtorp spelade stabilt och hade några killar som var ett år äldre med, det märktes rent fysiskt. Överlag gör vi en godkänd insats i värmen.
En dag att minnas – Coppa Laholmia, vänskap och vårsol vid Glänninge sjö
18 apr, 18:53 1 kommentar
Ibland handlar fotboll inte om att vinna. Ibland handlar det om något mycket större – om gemenskap, glädje och skratt med kompisar. Det blev tydligt under påskhelgen när ett gäng elvaåriga pojkar samlades på GlänningeIP för Coppa Laholmia – en turnering fylld av laganda, kamratskap och vårkänslor.
Matcherna spelades med full energi – men utan någon utsedd segrare. Det var inte resultatet som räknades, utan upplevelsen. Vänskapsmatcherna blev ett bevis på att fotboll kan förena, inspirera och skapa minnen som varar längre än någon målstatistik.
Vantar och mössor började åka av när solen började värma, och skratten och glädjen spreds över planerna. Efter matcherna kunde killarna njuta av grillade hamburgare och allt annat kiosken hade att erbjuda I den sköna vårsolen.
Coppa Laholmia visade att det inte krävs en final för att skapa magi. Det räcker med en boll, en plan, en gnutta vårvärme – och ett gäng barn som spelar för att det är roligt. Kanske är det just sådana här turneringar som lämnar de största vinsterna: vänskap, minnen och kärlek till spelet.
Taggade killar i Harplinge
29 mar, 12:57 0 kommentarer
En härlig förmiddag i Harplinge och vädret fortsätter vara på vår sida. Vi spelade först en match vardera mot HGHs två lag. Därefter slog vi ihop oss och spelade en match mot deras tredje lag. Killarna gjorde ett mycket bra jobb överlag, presspel, arbetsinsats och passningsspelet var knivskarpa idag. Det ska vi ta med oss in i framtiden.
Fler nyheter
Kommande aktiviteter
Tis 17/6
18:00-19:30 |
Träning
Glänninge konstgräs |
Tor 19/6
18:30-20:00 |
Träning
Glänning D1 |
Sön 22/6
10:00-11:00 |
Match mot Slöinge GOIF
Glänninge Park D1 |
Sön 29/6
10:00-12:00 |
Match mot Trönninge IF VIT
Glänninge Park D2 |
Tis 1/7
18:00-21:00 |
Sommaravslutning
Glänninge E-plan |
Sön 3/8
13:00-16:00 |
Bollkallar/Grill LFK - Tvååker
Cafeterian Glänninge |
Tis 12/8
18:00-19:30 |
Träning
Glänninge konstgräs |
Tor 14/8
18:30-20:00 |
Träning
Glänning D1 |
Tis 19/8
18:00-19:30 |
Träning
Glänninge konstgräs |
Tor 21/8
18:30-20:00 |
Träning
Glänning D1 |