Laguppställning
Ledare
Referat
Kryss mot Boxholm
4 jun 2015 0 kommentarer
Så var det dags för B-laget att möta Boxholm borta. De yttre förhållandena var väl inte de bästa för kvällen, det blåste riktigt rejält hela matchen igenom.
Båda lagen skapar några halvchanser i inledningen, Musti sätter t.ex. bollen i nät men målet blåses av för offside. Hade suttit gott med ett ledningsmål där.
Ralle och Musti liger bakom en farlig chans i matchminut 20, men tyvärr inget mål denna gång heller. Vi spelar bättre och bättre ju längre halvleken går. Med 5 minuter kvar skapar vi 4 riktigt heta chanser på bara ett par minuter, ett av skotten är riktigt nära att resultera men högerkanonen från Basse smiter precis utanför stolpen. 0-0 i halvlek, med ett litet plus för oss även om våra värdar också de haft sina chanser till mål.
I andra går vi ut till spel med vinden i ryggen, vilket borde vara en fördel kan tyckas.
Vi börjar inte bra i 2:a, Boxholm skapar flera riktigt heta chanser. Vi räddar en boll på mållinjen och Theodor gör en riktig svettig räddning, för att nämna några chanser. Med kvarten kvar räddar Bell återigen på mållinjen och håller oss kvar i matchen. Vi skapar också flera bra chanser men skärpan finns där inte riktigt denna kväll. Slutresultatet skrivs till 0-0, vi har ett större bollinnehav men Boxholm skapar de vassaste chanserna.
Ger plus till Adam Bronow som visade goda intentioner matchen igenom, Theo Möller Almasidis som återigen hoppar in som målvakt och sköter det med den äran. Sedan kommer Bell, Samuel Lindell och Kalle Kindén in i halvlek och spelar riktigt bra, ser lovande ut.
Positivt även att vi håller nollan, vi spelar stabilt dock utan att få till det inom straffområdet. Vi får helt enkelt sätta målen i nästa match istället, IFK Motala onsdag nästa vecka.
//Peter
Kommentarer