Det ideella arbetet inom svenskt föreningsliv och i vår golfklubb är fantastiskt och ovärderligt för att ge våra barn, ungdomar, vuxna och äldre en meningsfull fritid och möjlighet att spela golf hos oss.
Vi har duktiga anställda banarbetare som gör ett fantastiskt jobb, men resterande delen av verksamheten leds och drivs av medlemmarnas ideella krafter och viktiga engagemang.
- Som medlem i vår klubb förväntas man ställa upp på städdagar och aktiviteter efter bästa förmåga. Det är själva hjärtat i en ideell förening för att slippa köpa in alla tjänster och jobb som behöver göras runt banan och de aktiviteter klubben anordnar. Alternativet skulle vara en mycket högre medlemsavgift och därför är vi så tacksamma för alla som drar sitt strå till stacken.
- Så länge vi har engagerade medlemmar som hjälps åt så har vi sannolikt också en trivsam och välmående klubb.
- Att engagera sig är också utmärkt sätt att lära känna fler och vara del av klubbens gemenskap.
- Vi strävar efter att bli fler som gör mindre för att matematiken är enkel, ju fler vi är – desto lättare och roligare blir det att få saker att hända.
- Vi är så tacksamma för allt arbete som Ni våra kära medlemmar lägger ner för vår klubb och fantastiska bana!
- Som medlem hoppas vi du känner stolthet och hjälper till att hålla rent och snyggt på hela vår anläggning under säsongen och var inte rädd att fråga om du undrar över något kring banan.
Vill du också hjälpa till ?
Det finns alltid små eller större insatser man kan hjälpa till med.
Kontakta gärna någon i styrelsen eller nedan ideella krafter i vår organisation så ska vi se till att du får vara med.
Det går utmärkt maila till följande adress.
Info@kindagk.se
Mårten Nilsson
070-565 68 92
Mats Nilsson
070-319 29 98