Vinterserie F13 2025/26 2025
| Lag | M | P |
|---|---|---|
|
|
4 | 12 |
|
|
3 | 9 |
|
|
4 | 7 |
|
|
3 | 6 |
|
|
4 | 6 |
|
|
4 | 6 |
|
|
3 | 3 |
|
|
4 | 3 |
|
|
4 | 3 |
|
|
2 | 1 |
|
|
3 | 0 |
Flickor 13 Höst Svart 2025
| Lag | M | P |
|---|---|---|
|
|
10 | 23 |
|
|
10 | 21 |
|
|
10 | 19 |
|
|
10 | 9 |
|
|
10 | 8 |
|
|
10 | 6 |
Flickor 13 Höst Gul 2025
| Lag | M | P |
|---|---|---|
|
|
6 | 15 |
|
|
6 | 12 |
|
|
6 | 12 |
|
|
6 | 7 |
|
|
6 | 7 |
|
|
6 | 6 |
|
|
6 | 3 |
Nyheter från föreningen
Utställare till julkvällen
28 nov
Julkväll på campingen
12 nov
Julkväll på campingen 13/12
10 nov
Vinterserie 2025/26
16 nov, 12:02 0 kommentarer
Hej
I vinter kommer vi spela en vinterserie med två st lag, Grön och Vit.
Första sammandraget är de 22/11 och kallelsen har precis gått ut, vore bra om ALLA kunde svara på den så att vi vet hur många som kommer.
Matcherna är inlagda i kalendern och det är totalt 6st tillfällen, och alla matcher kommer som det ser ut nu att spelas i SEP-Arena.
Mvh Ledarna
Disco den 26 september
15 sep, 22:42 4 kommentarer
Hej alla föräldrar! Här kommer planering för stundande disco den 26 september. Vi har delat upp barnen i två grupper för att täcka två discoomgångar. Till varje barn förväntar vi oss minst en medföljande vuxen som stöttar upp och håller ordning. Barnen får sina tilldelade arbetspass på plats, men förväntas vara närvarande under den angivna tiden. Eftersom det skickades ut information om disco för någon vecka sedan, och ingen har meddelat sin frånvaro, så har vi nu fastställt ett schema.
Inför disco:
Bakning av en långpanna valfri kaka: Tilde/Ottilia
Pass 1, kl. 16,30-21,00 (Inkluderar piff och fix inför öppning och en snabb städning innan nästa omgång) Adina, Olivia, Anfal, Tindra, Elise F, Tyra, Emelie SO, Ida, Maranata, Minna E, Novalie.
Pass 2, kl. 20,45-ca, 00,30 (Inkluderar snabb städning inför öppning 21,00 samt även städning när discot är slut) Elise J, Vera, Ella, Vilhelmina, Emelie S, Gry, Lowa, Melat, Minna T, My, Nuftalem, Emma, .
Som ni ser så är tre tjejer inte utlagda, nämligen våra, och det är för att de kommer vara löpare under kvällen, dvs täcka där behov finns. De kommer också vara med inför discot och pynta osv.
INFORMATION Alla som har pynt i form av ljusslingor, discolampor eller annat piffigt får gärna låna ut dem under kvällen. Märk gärna på ett bra sätt innan.
Alla i laget behöver bidra med 5 priser till det lotterihjul som vi kommer ha. Priserna ska vara av intresse för barn i skolåldern, och är ert sätt att bidra/sponsra laget. Det kan vara reklamprodukter, men även saker ni själva väljer att köpa in. Vilka summor ni väljer att lägga är upp till er. Dessa ska lämnas på plats senast kl. 17 fredag 25/9. Har ni frågor gällande discot så skriver ni ett svar (en kommentar) på detta inlägg, vi sköter alltså all kommunikation här på Svenska lag för att skilja det från eventuell matchinfo.
MVH/ Anna, Helene, Katarina
Åscupen 17/8 för födda 2013
16 aug, 17:32 0 kommentarer
Hej,
Åter igen har KD F12/13 genomfört en cup med stor framgång. Stort tack till alla spelare!
Imorgon är det dags för våra spelare födda 2013 att få spela mot jämnåriga i Åscupen vilket ska bli väldigt roligt att följa.
Matcherna är enligt nedan:
08:50 Åre SLK – KD 55
12:10 Ås IF – KD 55
15:30 KD 55 – Stugun BK
Samling 08:20.
I åldersgruppen 12 år är det inget slutspel så cupen är slut efter sista matchen 15:30.
Åscupen lördag 16/8
15 aug, 18:31 0 kommentarer
Hej,
Imorgon är det dags för Åscupen på Hovängen i Ås. Matcherna startar tidigt så bara att ladda med bra mat och vätska ikväll och komma i säng tidigt för ordentligt med sömn, så alla har massor av energi imorgon.
Under dagen kommer det säljas hamburgare, toast och annat fika för dom som vill köpa något. För er som vill ha matsäck med så planera för mellanmål och lunch då vi så klart hoppas på att gå till slutspel.
KD IF Grön spelar gruppspel enligt följande:
08:50 mot Frösö IF
10:30 mot Ope IF Vit
12:10 mot IFK Östersund Vit
Samling kl. 08:20
Lag grön består av: Minna T, Gry, Ella, Vilhelmina, Tilde, Emelie S-O, Elise J, My, Melat, Adina, Allis S och Emelie S.
----------------------------------------------------------------------------------
KD IF Vit spelar gruppspel enligt följande:
08:00 mot IFK Östersund Röd
09:40 mot Ope IF Blå
11:20 mot Ås IF
Samling kl. 07:30.
Lag vit består av: Olivia, Tindra, Alice N, Anfal, Alice Z, Otilia, Nuftalem, Ida, Elise F, Marro, Tyra, Minna E och Lowa.
Har ni frågor eller funderingar är ni välkomna höra av er till oss ledare.
Mvh / Johanna
Förtydligande gällande funktionärskap för dig som förälder med barn i KD
2 aug, 12:27 0 kommentarer
Hej förälder,
Då det förekommit en del funderingar kring vad som gäller med sågstädningen samt aktiviteter för att dra in pengar till lagkassan följer nedan ett förtydligande till dig som förälder. I Krokom Dvärsätts idrottsförening är alla barn och ungdomar välkomna att delta så även i laget för flickor födda 2012 och 2013. Krokom Dvärsätt är en förening som drivs av ideella krafter där ledarna (tränare och lagledare) för ditt barns idrottande är föräldrar som valt att engagera sig lite extra.
När du anmäler ditt barn att börja spela fotboll i KD räcker det inte med att betala en medlems- och aktivitetsavgift utan ett medlemskap innebär också att du anmäler dig till att vara funktionär på vissa aktiviteter kopplade till ditt barns idrottande.
För att hålla medlems- och aktivitetsavgifter nere har Krokom Dvärsätts idrottsförening ett uppdrag att städa Hissmosågen varje söndag, förutom när sågen har semesterstängt. Du som förälder förväntas hjälpa till med de sågstädningstillfällen som ditt barns lag blir tilldelat fram till att ditt barn fyller 16 år (då kan ditt barn städa själv).
Du förväntas även vara funktionär en gång per år under Krokombostäder Cup. För vår del har det inneburit att du som förälder står i kiosken 1 pass under helgen eller hjälper till att förbereda kiosken under torsdag kväll inför cupstart.
Då föreningen har ökade kostnader för hallhyror i SEP Arena så tog styrelsen även ett beslut om att sälja sportlotten under två säsonger för att bibehålla god ekonomi. Du förväntas därmed, tillsammans med ditt barn sälja er andel av lotterna.
Genom ovanstående aktiviteter kan Krokom Dvärsätt IF därmed fortsättningsvis hålla nere medlems- och aktivitetsavgifterna och ge ditt barn som aktiv i föreningen tillgång till nedanstående:
-betald anmälningsavgift för seriespel (vi har två lag anmälda i seriespel)
-domaravgifter för alla hemmamatcher,
-buss till bortamatcher längre bort än 10 mil,
-anmälningsavgiften till 2 cuper/säsong.
-hallhyra SEP-arena (i vintras var kostnaden 1 500 kr/h)
-matchkläder och övrigt material så som bollar, västar, koner mm.,
-subventionerade överdragskläder med 200 kr/del.
Dessa kostnader hade vi som föräldrar fått stå för själva om vi inte hade genomfört aktiviteterna ovan.
Vill du dessutom att ditt barn ska få vara med på större cuper som Storsjöcupen och de cuper vi varit iväg på med våra tjejer som Timrå Cup, Umeå Fotbollsfestival, mm, så förväntas du vid något tillfälle per säsong hjälpa till att stå i kiosken när laget har hemmamatch för att vi ska få in lite pengar till lagkassan. Alternativet är att du hjälper till som matchvärd vid hemmamatcher då en sådan behövs för att vi ska få genomföra matcherna. Du förväntas även vara delaktig tillsammans med ditt barn när laget behöver sälja saker eller genomföra aktiviteter för att få in pengar till lagets kassa.
När vi anmäler oss till större cuper betalas två avgifter. En anmälningsavgift och en deltagaravgift. De cuper vi deltagit i under den här säsongen har i anmälningsavgifter samt deltagaravgifter kostat totalt 95 510 kr. Av den summan betalar klubben 5 500 kr. Ni som föräldrar har betalt in deltagaravgifter till cuperna på ca 45 000 kr totalt (Selånger cup 820 kr, Storsjöcupen 500 kr och Umeå Fotbollsfestival 500 kr) vilket resulterar i att övrig kostnad om ca 45 000 kr är pengar vi tagit från lagkassan. Utöver dessa 45 000 kr har vi även bekostat övriga utgifter som blir när vi åker iväg. Under Umeå fotbollsfestival gick det exempelvis pengar till mat, resorb och alvedon som våra ungdomar behövde och som lagkassan bekostade.
Som ni säkert förstår av ovanstående siffror behöver vi tillsammans jobba för att få in pengar till lagkassan så att alla barn, oavsett ekonomiska förutsättningar, ska ha möjlighet att spela fotboll och delta på lika villkor.
Vi anser också att funktionärskapet är en viktig del av gemenskapen som ger oss möjlighet att tillsammans jobba ihop en stark föräldra- och ungdomsgrupp där både ungdomar och vuxna tar ansvar för det jobb som behöver läggas ner innan en större cup eller andra roliga aktiviteter kan genomföras.
Med vänliga hälsningar
Ledarna genom Johanna
Fler nyheter
Kommande aktiviteter
|
Mån 8/12
18:45-20:00 |
Träning i SEP-Arena
SEP-Arena (Tältet) |
|
Ons 10/12
19:15-20:30 |
Inomhusträning Nyheden
Nyhedens sporthall |
|
Tor 11/12
16:00-17:00 |
Träning i SEP Arena
SEP-Arena (Tältet) |
|
Lör 13/12
10:00-10:45 |
Match mot Näldens IF F12/13
SEP Arena 7 v 7 Plan 2 |
|
Lör 13/12
10:00-10:45 |
Match mot Ope IF F13
SEP Arena 7 v 7 Plan 1 |
|
Lör 13/12
14:00-14:45 |
Match mot Näldens IF F12/13
SEP Arena 7 v 7 Plan 2 |
|
Lör 13/12
14:00-14:45 |
Match mot Frösö IF F-12
SEP Arena 7 v 7 Plan 1 |
|
Mån 15/12
18:45-20:00 |
Träning i SEP-Arena
SEP-Arena (Tältet) |
|
Ons 17/12
19:15-20:30 |
Inomhusträning Nyheden
Nyhedens sporthall |
|
Tor 18/12
16:00-17:00 |
Träning i SEP Arena
SEP-Arena (Tältet) |