Prenumerera
Inför Eskilscupen 2025
10 jul, 08:20 8 kommentarer
IFK Skövde Fotboll P14, Eskilscupen 31/7–3/8
Avresa: Samling Billingehovsparkeringen torsdagen den 31:e juli kl. 14:00. Vi tar plats i minibussarna som tar oss ner till Helsingborg. Packning i två väskor samt ev. en ryggsäck så att vi får plats med packning i bilarna. Vi åker direkt till vår förläggning, Maria Parkskola, Kullavägen .Väl framme tar vi plats på skolan för att gemensamt gå ut och äta något ihop. Vi spelar våra första matcher på fredag kl. 12:10, gäller både lag Blå och lag Vit. Under cupdagarna har vi tillgång till de tre minibussarna som tar oss till Helsingborg samt en personbil som ledare kör. Vi deltar med två lag IFK Skövde Lag Blå och IFK Skövde Lag Vit. Vi vet ännu inte när vi spelar sista matchen men beräknar i dagsläget på att vi kommer komma hem till Skövde under söndag eftermiddag/ kväll. Ni kan själva hålla koll och vara uppdaterade på cupen på hemsidan: https://eskilscupen.cups.nu/start
Ledare: Per Karnell och Sargon Yousif (Lag Blå).
Mathias Salenmark och Patrik Dahlberg (Lag Vit)
Spelare:
IFK Skövde lag Blå:, Hugo Karnell, Charlie Jansson, Kid Sjöberg, Ismail Mohamed, Aladdin Said, Niftalem Huruy, Max Worm, Neo Onema, Kevin Aldayoub, Christoffer Yousif, Dante Voullet, Melvin Alexandersson
IFK Skövde lag Vit: Oscar Dahlberg, Ruben Brolin, Mohammed Alraham, Philip Muweke, Gabriel Pethom, Jonathan Andresson, Sven Hjalmarsson ,Vide Salenmark Ludvig Agardtsson, Love Rödin, Hjalmar Cederlund, Matios Korkis
Boende:
Packlista:
- Liggunderlag/ luftmadrass (som inte får vara bredare än 90 cm om det är en dubbelmadrass så får ni sova två på den, annars räcker inte platserna i skolsalen), sovsäck/täcke, kudde, handduk, toalettartiklar (tandborste, tandkräm, mediciner, schampo, duschtvål), matchkläder, matchstrumpor (2par), fotbollsskor, benskydd, träningsoverall, underställ, tofflor (viktigt att lufta fötterna mellan matcherna), badkläder, kalsonger, strumpor, mjukisbyxor, ett par byxor, tröja, t-shirt, jacka
Gröna, gula, röda och blåa kort:
Vi är varandras miljö- vi gör varandra till vinnare! Det innebär att vi tar hand om varandra under aktiviteter vi har tillsammans, där vi jobbar för att synliggöra varandras styrkor. Under cupen är vi tillsammans som en grupp, ett lag som representerar IFK Skövde Fotboll, därför är det viktigt att vi uppträder på ett schyst sätt mot varandra och gentemot de vi möter under cupen, oavsett om det handlar om motståndare eller omgivande social miljö.
Vi kommer under cupen att synliggöra detta genom att dela ut gröna, om nödvändigt gula och röda kort samt ett blått kort under Eskilscupen.
Grönt kort: En spelare som visat fair play, gentemot medspelare och motståndare under matcher vi spelar.
Gult kort: Om nödvändigt dela ut varning till medspelare som behöver påminnas om att vi håller oss till de överenskommelser vi har.
Rött kort: Innebär kort och gott att man antingen fått två gula kort och blivit utvisad och med det behöver för tillfället lämna gruppen, eller att man grovt brutet mot lagets överenskommelser eller betett sig på ett oacceptabelt sätt som gjort att man behöver lämna övriga lagkamrater. Rött kort innebär att vårdnadshavare blir kontaktade för att hämta sin son i Helsingborg, som en konsekvens av sitt agerande.
Blått kort: Detta kort erhåller en spelare/lagkamrat som under dagen visat gott kamratskap där man varit en förebild i hur vi tar hand om varandra som blå-vit lagkompis.
Vad är det då vi förhåller oss till under Eskilscupen, jo helt enkelt:
”Vi som är med under denna cup gör det med stil, där vi tar hand om varandra, vi tillåter inte att någon är ensam. Vi håller rent och fint omkring oss såväl i förläggningen som i matsal och omklädningsrum. Vi är goda vinnare och förlorare. Vi förhåller oss till överenskommelser om tider och förhållningssätt som gör laget starkare än jaget”
Hemresa: Då vi ännu inte vet spelschemat för söndagens matcher, är tiden för hemresa ännu inte satt. Förmodligen åker vi runt lunch. Vi tar oss hem med minibussar och beräknar i dagsläget att vara hemma i Skövde under sen eftermiddag/kväll under söndagen. Möjligen behöver ni föräldrar vara redo på att hämta era söner vi Billingehov när vi ankommer Skövde eller om vi som ledare har möjlighet att köra hem dem med minibussarna vi kan ta beslut om detta senare och återkommer i frågan.
Kommentarer
Patrik Dahlberg 22 jul, 08:10
Nu har vi fått reda på var vi kommer att bo under cupdagarna i Helsingborg. Maria Parksskola Kullavägen.
Patrik Dahlberg 30 jul, 08:02
Vi planerar att stanna på Rastplats Vandalorum, 30 min söder om Jönköping strax innan Värnamo. Så det kan passa bra att ha med sig något mellanmål så kan intas vid detta stopp.
Lars Brolin 4 aug, 11:11
Hej och tack ledarna för att ni ställer upp så att spelarna får en fin cup-upplevelse! Ruben är jättenöjd! Jag vill också passa på att efterlysa en laddare till iPhone som Ruben saknar. Kanske någon fått med sig en extra hem av misstag? I så fall är det säkert Rubens.
Sargon Yousif 4 aug, 20:20
Jag har med mig Dantes tröja och Neos matchtröja.
Linda Alexandersson 4 aug, 20:34
Tack så mycket till er ledare för ert engagemang!
Maria Cederlund 4 aug, 20:40
Tusen tack till er ledare för att ni möjliggjorde cupen för killarna! 💫
Terje Vuollet 4 aug, 20:50
Ok. Tack. Om det är ngn träning inför helgens matcher. Så kanske det går att ta med dom dit?
Sandra Gustavsson 4 aug, 22:05
Stort tack till alla ledare! Det verkar ha varit en lyckad cup och nöjda grabbar 😊 Väl kämpat av alla!