Dela nyhet
Avslutning
16 sep, 11:51 0 kommentarer
Hej
Fotbollssäsongen går mot sitt slut och vilken säsong det har varit! Det har varit en stor förändring att gå från 5-manna och sammandrag till 7-manna och seriespel. Tjejerna har gjort det så bra och utvecklats så mycket som fotbollsspelare och lagkompisar. Det har varit tufft motstånd vissa matcher medan andra matcher varit mer jämna. Oavsett har spelarna alltid gjort sitt bästa och aldrig slutat kämpa.
Vi har arbetat för att få igång ett passningsspel från målvakt till spelaren på topp och vi har under de senaste matcherna sett ett sånt fint spel och samarbete. Vi är stolta över alla!
På torsdag spelas sista seriematchen mot Husby och träningen är alltså inställd. Ni som är kallade till match, svara senast idag kl 20.00. Ni andra, kom gärna och heja på era kompisar.
Sista träningen är 30/9. Vi har tänkt att spelarna ska få klä ut sig. Temat är ”Så här har ni aldrig sett mig förr”. Det kan vara alltifrån en liten detalj till en hel utklädnad, det bestämmer ni. Viktigt att spelarna kan träna i kläderna utan att skada sig själva eller någon annan. Spelarna behöver ha benskydd och fotbollsskor. Vi bjuder på fika efter träningen så avslut ca 18.30.
Med vänlig hälsning
Emma, Jessica och Nicholina