Prenumerera
Inför Arbrå: "Vi går in med en jäkla vilja"
Igår, 08:00
Foto: Maria Casado.
Bajen har borstat av sig besvikelsen från senaste matchen.
Till lördagens match i Bollnäs vill Andrea Forsgren att grönvitt driver upp tempot.
– Det blir både roligare och enklare att spela handboll när vi gör det med fart, säger 18-åringen.
KÖP BILJETT MOT RIMBO SÖ 18/1 HÄR!
Andrea Forsgren har nu gjort ett halvår i den grönvita tröjan och har gjort sig hemmastadd i sin nya miljö. Senaste tiden har niometersspelaren fått alltmer speltid och tagit vara på förtroendet i form av både mål och assist, samt ett stabilt försvarsspel.
– Det är sjukt kul att spela i Bajen. Jag känner verkligen att träningsmiljön utvecklar mig. På det stora hela tycker jag att jag kommit in i det på ett bra sätt, sen behöver jag såklart lära känna mina lagkamrater bättre på planen för att veta deras rörelsemönster mer exakt vilket kommer medföra att passningarna sitter bättre och satsningarna farligare, säger hon.
I senaste fajten förlorade Hammarby mot VästeråsIrsta med tre bollar. Grönvitt hade kommandot i stora delar av matchen men kroknade mot slutet och tillät gästerna ta över matchbilden. Forsgren analyserar vad som gick snett:
– Riktigt segt med förlust. Vi var nog, med facit i hand, inte riktigt inne i matchtempo efter uppehållet. När matchen skulle till att avgöras fick vi inte riktigt till skärpan och Västerås var både bättre och mer på hugget än när vi mötte dom förra gången.
På lördag väntar nykomlingen Arbrå på bortaplan. Vilka blir nycklarna för att göra än bättre prestation än senast?
– Fart och enkla mål. Det blir både roligare och enklare att spela handboll när vi gör det med fart. Får vi med oss lite kontringsmål kommer det skapa ett större lugn även i försvarsspelet. Vi känner en stark revanschlusta efter förlusten senast och att vi kan prestera mycket bättre. En bra grund till två poäng mot Arbrå är att vi går in med en jäkla vilja att vinna.
I skrivande ligger Hammarby trea, två poäng bakom Eskilstuna Guif på andra plats. Forsgren hoppas att laget kan prestera hela serien ut:
– Som grupp är vi fortfarande helt inställda på att fajtas om topplaceringarna i tabellen. För mig, som inte var med förra säsongen, så är tanken på kval lite kittlande eftersom jag såg hur mycket folk och det drag som var på de matcherna. Det är den typen av matcher man verkligen vill spela. Med det sagt så är möjligheten att vinna serien inte körd ännu. På ett individuellt plan så vill jag spelmässigt utveckla mitt anfallsspel, fortsätta vara farlig framåt för att både göra själv samt spela fram andra.
Lö 10/1 16.30 Arbrå-Hammarby, Bollnäs sporthall
Biljetter: Köps på plats. 60 kr vuxen, 15-18 år 20 kr. Barn går in gratis.
Sändning: Handboll Play. Se matchen HÄR!