Dela nyhet
Lotter och julkalendrar
15 okt, 17:44 2 kommentarer
Nu finns kuvert med lotter och kalendrar till alla spelare i laget att hämta hemma hos Mia på Linne'vägen 22 i oppeby. Vissa av er har redan fått era kuvert.
Säljer man alla 5 kalendrar och alla 20 lotter betalar man in 750 kr till lagkontot, sedan skickar man ett sms till Gisela på tel 073-1513912, att man sålt allt och betalat in.
Om man inte vill eller kan sälja lotter så kan man lämna alla eller några åter till Gisela och då endast betala för vinsten som klubben skulle fått om lotten/kalendern blivit såld. Det är 10 kr för varje Sverigelott och 50 kr för varje julkalender. Säljer man inget så ska alla lotter lämnas åter till Gisela och man betalar in 450 kr till lagets konto. Vill man så kan man få en faktura av klubben för detta.
Viktigt är att ni redovisar tydligt hur många lotter ni sålt och hur många ni lämnar åter samt hur mycket ni har betalat in till lagets konto, redovisa genom att skriva på kuvertet ni lämnar åter.
Vi återkommer med vilket datum som lotter ska vara återlämnade och betalda. Lotter som inte betalats eller lämnas åter innan sista dagen kommer att faktureras er.
Hör av er till Mia på tel 070-7205330 innan ni kommer och hämtar lotter, så att någon är hemma.
/Tränarna och Gisela
Kommentarer
Fanny Isacson 15 okt, 17:47
Lagkontot är?
Mia 15 okt, 17:50
Swish 123 394 8726