Dela nyhet
Musikhjälpen kommer till Växjö
1 nov 2023
Musikhjälpen kommer till Växjö!
Som en av Växjös största föreningar vill vi engagera oss och styrelsen har nu beslutat att starta en gemensam insamlingsbössa. Vi kallar den ”HAIF för musikhjälpen”.
Vi vill uppmana er ledare att ta informationen vidare i era lag till aktiva och föräldrar och uppmana att genom HAIF:s insamlingsbössa stötta musikhjälpen i kampen mot hungern, som är årets tema (se vidare längre ned). Alla kan bidra med något och alla engagemang räknas.
Insamlingsbössan hittar du på https://bossan.musikhjalpen.se/haif-foer-musikhjaelpen
Vi kommer sätta upp affischer i sporthallen med QR kod till musikhjälpen och vår bössa. Uppmana publik att skänka en slant. Vill man som lag tillsammans ordna aktiviteter som genererar pengar till insamlingen så går det jättebra. Vi startar dock inga egna insamlingsbössor utan använder HAIFS:s gemensamma.
Om Musikhjälpen
Musikhjälpen har arrangerats sedan 2008 och är ett samarbete mellan P3 Sveriges Radio, SVT och Radiohjälpen.
En decembervecka om året engagerar Musikhjälpen hela Sverige i kampen mot en mänsklig katastrof. Tre kända programledare blir inlåsta i en glasbur på ett torg för att sända radio och tv dygnet runt i 144 timmar.
Den 11–17:e december är det dags för glasburen att komma till Stortorget i Växjö. Årets tema är: Ingen ska behöva dö av hunger. Vilka som blir årets programledare får vi veta först i november.
Förra året arrangerades Musikhjälpen i Göteborg. Sammanlagt startades 850 000 engagemang i hela landet och över 54 miljoner kronor samlades in.
Enligt FN:s globala mål för hållbar utveckling ska hunger utrotas till år 2030, men som det ser ut nu kommer uppskattningsvis 600 miljoner människor fortfarande gå hungriga då. Genom Musikhjälpen 2023 kan vi höja kunskapen och bidra till kampen för att ingen ska behöva dö av hunger. Källor: FAO, IFAD, UNICEF, WFP, WHO.
Läs mer om Musikhjälpen på Musikhjälpen | Sveriges Radio