Dela nyhet
Helgens matcher
20 nov, 12:13

Det var en helg med blandade resultat. J20 var upp till Gävle medans J18R åkte till Falun. J18DIV1 skulle åka till Åmål men fick tyvärr ställa in pga spelarbrist i Åmål.
Strömsbro HC - J20 2-0
Ett lag med mycket sjuka som åker upp till Strömsbro. GIK spelarna sitter kvar lite i bussen första 30 minuter. Efter första perioden så står det 2-0 redan. När man väl i mitten av andra perioden börjar komma igång så skapar man chanser men målvakten i Strömsbro är bra och räddar dom flertalet gånger. Tredje perioden består av tryck mot Strömsbro målet, GIK får in en puck men döms bort efter domarkonferens. GIK fortsätter pressa GIK men utan resultat. Vi lämnade utan poäng.
Falu IF - J18R 2-5
J18R åker upp med en bra känsla efter matchen mot Borlänge där vi tog 3 poäng. Känslan fortsätter och GIK har ledningen efter första perioden med 0-2. I andra perioden så blir man lite bekväm och får spela mycket försvarsspel och Falu kan både reducera och kvittera.
När vi väl reder ut stormen får vin viktiga 2-3 innan periodpausen nummer 2. Under tredje perioden så är det väldigt kontrollerat och GIK utökar sin ledning till 2-5. Falu försöker pressa på men i sina desperata försök så drar dom även på sig utvisningar och då blir det väldigt enkelt att stänga matchen. Bra jobbat!
Matcher under veckan är:
Torsdag 23/11 J18R - Färjestad BK 19.00
Fredag 24/11 Alaget - IFK Munkfors 19.00
Lördag 25/11 Valbo HC - J20 14.15
Lördag 25/11 Grums 2 - Säffle HC 16.30
Söndag 26/11 Mora IK - J18R 13.00