Dela nyhet
Tre poäng och hållen nolla
13 nov, 07:27

Grums tar tre viktiga poäng och klättrar upp till rätt sida om playoff strecket, dessutom håller vi nollan.
Formen förstärks ytterligare efter Söndagens tillställning, vinst med 3-0 hemma mot Sunne. Faktum är annars att vi kunde ha fått ytterligare några mål, minst, detta då våra tre mål kom först i tredje perioden.
Pär Bäcker gör sin andra match i A-laget sen comebacken på rinken, detta firar han med två mål!
Det första kommer efter 05:06 i den tredje perioden i powerplay där Axel Lundqvist (som även han gör sin andra match) står för assist, assist får även poängkungen Robert Thellberg. Efter ytterligare en chans i powerplay så är han där igen Pär Bäcker och ökar på till 2-0 efter 12:40, assist till duktige Erik Röhr som växer sig allt starkare ute på isen. Sunne tar sen ut sin målvakt Gustaf Nermark, en målvakt som bidrog med att hålla ner siffrorna betänkligt. Grums sätter då spiken i kistan med 3-0 utav måltjuven Sebastian Lövgren, som därmed är upp på nio mål. Assist till Gabriel Johansson som levererar poäng, är nu noterad för sex poäng på fyra matcher. Junioren Eric Granrud har börjat bra i J20 och fick för första gången spela i A-laget i tävlingssammanhang. Han tackade för förtroendet och fick med sig en assist på 3-0 målet, kul att de vågar ta chansen när de får den. Ser ljust ut framöver med många duktiga på väg upp. Härligt med vinst och mycket skönt för Hugo Holmström att få hålla nollan i för hans del en svår match där skotten inte kom så ofta.
Även ett stort tack till publiken där vi än en gång passerade 200, och tack till de tillresta från Fryksdalen som höll upp stämningen. Ni är alla välkomna tillbaka.
skotten: 11-5, 10-3, 15-4=36-12
Övriga resultat:
Karlskoga-Munkfors 2-6
Arvika-Åmål 7-4
Hammarö-Kil 6-1
Nästa match spelas på Onsdag då vi möter Åmål borta. Nästa hemmamatch har vi inte förrän Fredag 24 November då vi möter Munkfors 19:00, skriv upp den och spara. Vi återkommer med mer information närmare match.
Vi fick även en intervju med Gabriel Johansson efter matchen.
Tre viktiga poäng mot Sunne som tog er över playoff strecket. Berätta lite om matchen ur din synvinkel.
-En match där vi är spelförande och Sunne spenderar typ 50 min i egen zon. Klasskillnad och vi borde vunnit med fler puckar.
Formkurvan pekar rejält uppåt nu för Grums.Vad tycker du har förbättrats sen de första omgångarna?
-Vi har pratat mycket om att bli noggrannare och tävla mer senaste veckorna och de tycker jag vi har visat, men vi är inte nöjda utan ska bli ännu bättre.
Pär Bäcker fick göra sina första mål i serien, hur mycket betyder hans rutin för laget?
Såklart han har mycket att bidra med, han är ju en rutinerad räv och vi är glada han vill vara med och hjälpa oss!
Vi tackar Gabriel och ser fram emot fortsättningen.
Som sagt nu är vi uppe på plats fyra med 16poäng. Ledande Åmål står på 21p efter att åkt på sin tredje raka förlust. Serien har komprimerats och det blir kamp om varje poäng. Många lag kommer vara med och tampas. Var med oss på denna spännande resa framöver och fortsätt stötta oss i hallen, både våra rutinerade och unga spelare älskar att spela inför sin hemmapublik i Billerudhallen.
Ta hand om er så ses vi nästa Fredag, innan dess kan ni även ta del utav våra andra hemmamatcher för de olika lagen.
//Tony Lövgren