Dela nyhet
Grums IK - Sunne IK 16:00
12 nov, 07:18

Då är det ett härligt möte med Sunne IK idag, något vi ser fram emot med tillförsikt. Finns förutsättningar för en riktigt kul tillställning.
Efter sex raka förluster vände Sunne på trenden genom att hemmaslå Arvika med 4-2 inför 449 personer. Detta har naturligtvis gett råg i ryggen inför dagens möte. De har skrapat ihop nio poäng och är med det fyra poäng efter oss i tabellen. Så viktigt för deras del med ytterligare poäng nu, något som borgar för ett lag som tänker satsa. Anton Johansson 3+5, Erik Berntsen 4+2, Robin Johansson 3+3 och Samuel Henriksson 3+3 ligger i topp i lagets poängliga. Grums fostrade Richard Jägermyr 2+3, kan ni hålla ett öga på när han åter äntrar isen i Billerudhallen. Gustaf Nermark har stått flest minuter i laget med sina 429:46 minuter, han har 86.92%
I Grums får vi åter se förre SHL stjärnan Pär Bäcker på isen, detsamma gäller Axel Lundqvist och Emil Persson. Ett extra öga kan ni hålla på Sebastian Lövgren som stod för hela fyra mål i senaste matchen mot Kil. Vi ställer upp med ett starkt lag idag på isen och hoppas försvara vår Borg med bravur.
Senast vi mötte Sunne i seriesammanhang i Billerudhallen var 13 Januari 2013, så över tio år har förflutit. I den matchen segrade vi med 4-3 efter förlängning. Våra målskyttar då var: Stefan Thellberg 2, Oskar Södergren 1 och Björn Odot-Andersson som avgjorde i förlängningen. Lagen möttes senare i playoff 2, där vann Grums matchserien 2-1 efter att avgjort drabbningen hemma med 8-3! När vi möttes nu senast i Sunne vann vi med siffrorna 5-3 inför 507 personer. Det var vår första vinst och Sunnes första förlust.
Johan Erkgärds är positiv och tycker det ser bättre och bättre ut, och om hur den uppåtgående formen ska bibehållas säger han så här. - Det krävs att vi jobbar hårt, är ödmjuka och har en disciplin kring riktlinjer vi har till varje match.
Angående klassen på serien tycker han så här: -Statusen är bra, bättre än förra och förrförra året. Många föreningar som är missnöjda med föregående år och som satsar lite. Kul och positivt med Sunne tillbaka.
Robert Thellberg 10+8=18
Sebastian Lövgren 8+8=16
Albin Pettersson 2+8=10
Erik Röhr 5+4=9
Oliver Johansson 3+3=6
Gabriel Johansson 1+4=5
Hugo Holmström 90.07% stoppat 127/141
Speltid: 301:03 minuter.
Oscar Törnqvist 87.13% stoppat 88/101
Speltid: 238:56 minuter
Poweplay:
2. Grums IK 26.32%
6. Sunne IK 20%
Boxplay:
6. Grums IK 72.41
7. Sunne IK 70.59%
skotteffektivitet:
6. Grums IK 10.47%
7. Sunne IK 10.04%
Övriga matcher idag:
Karlskoga IK- IFK Munkfors 16:00
Arvika HC-Åmåls SK 17:00
Hammarö HC - Kils AIK 16:00
Vi hoppas vi alla ses i hallen för denna härliga match vi har framför oss, det kommer med allt att dömma ett gäng från Fryksdalen på besök vilket kommer liva upp stämningen, härligt detta ser vi fram emot. Välkomna!