Dela nyhet
Tre poäng med hem, efter seger i Kil
9 nov, 06:33

Målskyttet lossnade och vi tog tre viktiga poäng borta mot Kil, detta efter att vi vinner med siffrorna 7-4! Starkt jobbat.
Första perioden han bara spelas i dryga minuten innan domaren blåste av spelet, detta då isen var trasig efter sargen vid utvisningsbåset. Det blev en lång försening men de gjorde ett riktigt bra jobb så att matchen kunde återtas. Tyvärr krånglade mitt nät så jag kunde inte se matchen då det buffrade hela tiden, men det visade sig gå bra för våra grabbar ändå. Första perioden vinner vi skotten med helt överlägset, det stannar vid 5-22! Utdelningen blev att vi var i ledningen med ett gjorda mål. Kanske lite fortsättning på vår förra match, men visst skulle det bli ändring på det. Sebastian Lövgren stod för målet, och han skulle visa upp sig igen denna kväll-flera gånger. Assister utgick till bröderna Johansson, Gabriel och Oliver. Tid 09:02.
I den andra perioden blir det en riktig målorgie då hela sju mål görs. Vi får en kanon start efter 29 sekunder då Sebastian gör 2-0 med assist från Oliver Johansson. Fem och enhalv minut senare har hemmalaget både reducerat och kvitterat. Vi får sedan chansen i fem mot tre och greppar den möjligheten, åter är han framme Sebastian Lövgren och skickar in sitt tredje mål för dagen och ger oss ånyo ledningen. Assist utgår till Robert Thellberg och Erik Röhr. När klockan klämtat fram till 11:00 får Kil straffslag, något som Samuel Eriksson utnyttjar och överlistar Oscar Törnqvist när han gör sitt tionde mål för säsongen. Vi får strax därefter ett ny chans i powerplay, vi tar vara på det då Erik Röhr genom sitt femte mål för säsongen ger oss ledningen återigen. Assist till Albin Pettersson och Robert Thellberg. Det skulle hinna bli ytterligare ett mål i perioden, detta efter 18:53 då Robert Thellberg ger oss en tvåmålsledning inför period tre. Han assisteras av Philip Runnemalm.
Skott 13-10
Målen skulle komma även i sista perioden, vi gör två raka och avgör matchen mot ett hemmalag som inte orkar stå emot. Robert Thellberg gör sitt tionde mål för säsongen då han i ett nytt powerplay sätter 6-3 med assist från Erik Röhr och Gabriel Johansson. I ytterligare ett powerplay fullbordar han sin kväll, Sebastian Lövgren, då han gör sitt fjärde mål för dagen (efter lite efterforskningar så finner jag inte att han någonsin gjort fyra mål i en och samma match på seniornivå, stort Grattis) och assisten får Robert Thellberg och Erik Röhr. Kil fick stå för kvällens sista mål vilket ger resultatet: Kil- Grums 4-7!
Skott 5-12=23-44
En viktig seger som flyttar upp oss ett hack till plats fem. Vi har tre poäng upp till Kil som halkade ner från sin andra till nuvarande fjärdeplats.
Nu gottar vi oss och laddar om inför Söndagens match då Sunne IK kommer på besök, är väldigt länge sedan nu som Sunne var på besök i Billerudhallen, missa inte detta möte där nedsläpp sker 16:00!
övriga resultat:
Sunne IK-Arvika HC 4-2
Åmåls SK-IFK Munkfors 3-5
Hammarö HC-Karlskoga IK 4-1
Vår näste motståndare Sunne vann en mycket viktig seger hemma mot Arvika. Efter hela sex förluster på raken vann de nu säsongens tredje match, och detta inför fina 449 personer på läktaren. Låt detta inspirera övriga lag i serien att det är en serie som tilldrar publik och intresse. Skiljer nu fyra poäng mellan Sunne och Arvika i botten.
Åmål förlorade sin andra raka match då Munkfors blev för tuffa i slutet av en jämn match. Blir intressant att följa utvecklingen framöver, Munkfors har efter en tuff start vaknat på allvar nu, och hur blir nästa match för Åmål? Är det en tillfällig eller kan vi skönja en liten svacka?
Hammarö vann enkelt hemma mot Karlskoga och klättrade upp till andra plats i tabellen. De är fyra poäng efter serieledande Åmål. De möter Kil i nästa omgång samtidigt som Åmål möter Arvika borta.
Tillsammans med våra supportrar siktar vi nu på tre nya poäng på Söndag, slut upp mangrant i Billerudhallen och stötta oss, finns chans att det kommer många från Sunne och stöttar dem så vi vill naturligtvis även vinna läktarkampen. 16:00 är tiden för nedsläpp att skriva upp i kalendern. Väl mött..