Dela nyhet
Ytterligare en förläning
10 maj, 18:00

Dags för nästa förlängning. Denna gång är det Albin Ingman som kom till oss i slutet på förra säsongen från Åmål SK. Albin är från Grums och vet vad det innebär att spela i GIK-tröjan. Med 11 matcher och 7 poäng i kvalet lyckades han producera. Hemsidan tog 3 frågor med Albin.
1. Du kom från Åmål, tillbaka och ”hem” till Grums inför kvalet, varför väljer du att förlänga?
Ja men precis, jag ville förlänga säsongen så länge som möjligt förra året och när Åmål var villiga att släppa mig och en lösning med Grums funkade var det inga tvivel att vända hem. Har haft bra samtal med främst Erkan här nu och tycker att upplägget och tankarna inför kommande säsong låter lovande. Hade även väldigt kul på och utanför isen när jag anslöt förra säsongen så känner helt enkelt att det är en miljö som jag vill vara i!
2. Vad har du för mål inför kommande säsong?
Självklart vill man ta personliga kliv som hockeyspelare och bli bättre. Som lag så städar vi av serien och sen tar vi oss till kvalserien mot 1an, väl där kan allt hända.
3. Vad ska du göra i sommar?
Kneg och träning mån-fre, släpper lös lite på helgen, kan nog bli att man ger sig iväg på några utflykter runtom i landet också.
Med det sagt önskar vi Albin Ingman en bra sommar!