Laguppställning
Ledare
Inför match / Referat
Inför match / Referat
Bra genomförd match
1 kommentarer
Målet med dagens match var att säkra hemåt genom att spela ett positionsförsvar. Vi prioriterade att arbeta disciplinerat för att komma på försvarssida om bollen för att sedan arbeta med press och täckning. Syftet är att begränsa och styra bollhållarens alternativ och stänga de farliga ytorna. Vi vinner bollen INDIREKT, genom att göra det svårt för motståndarna.
Vi lyckas mycket bra med försvarsarbetet i första halvlek och viker inte ned oss mot ett hårt arbetande och tufft Utbynäs. De har mycket boll men skapar inte så många chanser under halvleken eftersom vi är vaksamma i djupet och kan styra ut de flesta anfallen mot kanterna där vi knyter ihop säcken och vinner tillbaka bollen.
I andra halvlek pressas vi tillbaka till en början men viker inte ned oss nu heller. Efterhand lyckas vi lyfta spelet. Vi spelar oss igenom när de börjar släppa till ytor. Vi känner att vi kan pressa lite högre och vi vinner ofta bollen ganska lätt. Utbynäs blir stressade och vi ligger på för att trycka in ett mål. De får till en snabb omställning och vi hinner inte riktigt med. Utbynäs trycker in det mål som blir avgörande.
Spelar vi på detta sätt kan vi se framtiden an med tillförsikt. Vi visade styrka, tröttade ut motståndarna och gjorde dem frustrerade och kunde lika gärna vunnit matchen med ett par mål.
Kommentarer
Jacob 11 mar 2012
matchställ?