Laguppställning
Referat
BK Skottfint - GFF 1-2!!!
0 kommentarer
Smaka lite på namnet och fenomenet BK Skottfint. Hånanade genom sin blotta existens, eller bara ett gäng bra killar som gör av med testosteronöverskott ihop ett par kvällar i veckan?
Själv har jag sedan vårt första möte uppskattat laget då de höjer underhållningsvärdet på vår serie rejält. Hemsidan är oerhört bra oavsett vilken nivå man jämför med. Inspelade matcher, alltid foto, alltid fika som ingår i entréavgiften. Jag älskar det. Samtidigt - det finns inget värre än att förklara för vännerna att man förlorat mot ett gäng som heter något så oseriöst som BK Skottfint, som inte tränar så ofta osv. Jag tror att det finns många i vår serie som ser matcherna mot Skottfint som de enda man absolut inte vill förlora under säsongen av denna anledning. Efter våra möten förra året sällar jag mig absolut till denna skara. Minimikravet för att kunna kalla sig fotbollsspelare måste väl trots allt vara att man klarar av att slå ett gäng hustruåtstramade, avdankade och trivselviktsvarande spelare.
Därför är det fantastiskt skönt att stå som rättvisa segrare denna tisdagskväll på ett, för dagen ogästvänligt Ruddalen 1.
På grund av jobbåtaganden ankommer jag Ruddalen en kvart in i matchen, varefter jag bytte om och såg fr o m. minut 27, men vi startade vi som följer:
Mackan
Jake Kwame Lungan Calle
Tobias Nilsson (45)
Jonathan (45) Palmquist
Anis (45)
Adrian Ante
ers: Tobias 2(debut), Emre, Rickard, Hugo, Viktor
Vi startar som jag har förstått det ganska bra och har redan efter någon minuts spel ett bra avslut av Adrian i farligt läge som deras målvakt gör det bra på. Det är i den första halvleken ganska mycket kamp och chansaktigt spel, vi skapar en del lägen genom bra individuella prest. och omställningar medan Skottfint har ett par riktigt fint uppbyggda anfall som dock saknar den slutliga spetsen. Ante kommer efter ett bra uppspel längs vänsterkanten 1 mot 1, lyckas inte riktigt gå förbi deras back men får ändå iväg ett farligt vinkelskott tätt över/utanför. Anis, som gör sin första start för året dribblar vid ett tillfälle bort en av deras innermittar totalt och skapar sig utrymme att skjuta men det hårda skottet är tyvärr rakt på deras målvakt, för dagen faktiskt inte det "evigt unga trädet 2", Trana. En annan gång lurar Anis bort Donsöpastorn medelst vacker klack, med mycket sekulär kapning och gult kort till följd. I slutet har Tobias skapar sig ett bra läge att skjuta men väljer tyvärr att spela en offsidestående Björkman. Personligen måste jag ändå uppskatta en arsenalpassning i det läget. Skottfints farligaste läge har tidigare nämnde pastor på ett farligt långskott, svårt att se från bänken exakt hur nära det är. Kan som sagt ha missat en hel del i denna halvlek, hav överseende kamrater.
Inför andra halvlek gör Kjelkan och Patrik tre byten för att försöka ändra matchbilden en aning. Jag, Tobias och Hugo kommer in med instruktioner att föda våra kantspelare med mer boll samt sätta högre press.
Vi är rejält peppade i starten av andra, eller så är Skottfint helt enkelt dåliga, för inom loppet av 10 minuter har vi gjort två mål och skapat ytterligare lägen för fler. Vid 1-0 är det Kwame som följt med sin anfallare bra i rygg och vunnit boll, förlorat boll, vunnit boll, förlorat boll, för att tillslut snyggt motläggsfinta bort deras enda två gubbar som hunnit dit, tyvärr för skottfints del var även deras mittback och vänsterback på väg att stöta till vilket leder till att Adrian får öppen gata längs vår högerkant där kwame hittar honom fint i djupet med en klassisk kwamepass. Några sprintsteg och ett distinkt avslut stolpe in senare leder vi med 1-0! Bra gjort av både Kwame och Adrian. Vårt 2-0 mål är riktigt snyggt. Vi vinner boll långt ner på egen planhalva, jag får bollen och slår en riktig Karsten-cross till en perfekt löpande Palmquist. Han springer en bit, gör sin vanliga äckliga, lite trötta ronaldo-bakom-stödjebenet-fint och hittar Tobias i mitten rakt utanför straffområdet. Tobias kroppsfintar snyggt bort sin motspelare, avancerar mot kortlinjen och hittar Ante helt sopren på bortre stolpen, resultat: öppet mål och tvåmålsledning.
Vi fortsätter att spela bra och skapa lägen, men efter kanske 65 minuter infinner sig den obligatoriska hybrisen hos några av oss, vilket leder till att de får några chanser där vi slarvar i kommunikation och passningsspel. Vi kör tyvärr fast en del på en kant ju närmre slutet av matchen vi kommer också, vi är alltid som bäst då vi vänder på spelet för att variera, och i synnerhet är det viktigt mot lag som skottfint, där våra yttrar har öppna gator att utmana på i 1 mot 1-lägen. Vi har dock bra kontroll på matchen hela vägen och borde i ärlighetens namn ha gjort 3-0 och dödat matchen helt. Ett läge värt att nämna är Adrians friläge efter mycket fint uppbyggdnadsspel som slutar med en djupledsboll från Palmquist till mig som dock är lite för snabb för bollen(..) och hamnar lite fel, men jag spelar vidare till Adrian som nästan helt fri lyckas träffa deras målvakt. Dåligt för skytteligan Adde! Ytterligare lägen vi skapar är flertalet inlägg, någon frispark och Tobias som skjuter ett helt OK skott. Deras mål kommer i 88:e efter en snygg passning från mittplan på en djupledslöpande lång kille, ingen i vårt lag följer med eftersom han ser ut att ha för dålig teknik för att ta ner bollen, men killen briljerar med en perfekt yttersidsmedtagning och gör sedan inget misstag helt fri med Mackan. Ingen fara på taket dock, då vi, med viss hjälp av Skottfint, rutinerat lyckas tjöta bort minst 2-3 minuter av resterande matchtid. Maskar lite vid hörnflaggorna innan visslan ljuder. Fantastiskt härliga poäng och nu känns det säkerligen tungt för Skottfint att hänga med.
Extra plus i matchen vill jag ge till alla som tog chansen att försöka spela sig in i laget då vi idag saknade 3 spelare som varit ordinarie i tidigare matcher, samt till Jake, som återigen dominerar sin högerkant. Tyvärr blir det ganska grinigt i slutet av matchen, och jag kan väl tycka att domaren delar ut lite väl många gula kort, framförallt till skottfint dock som tur är för vår del. Skyller våra spelares grinighet på vädret, vilket väl måste gå under matchvärdens ansvar? :)
Kjelkan lyckas faktiskt stå vid bänken hela matchen utan att ambulans behövde tillkallas vilket naturligtvis uppskattas av alla oss i laget, någon som däremot inte uppskattade det lika mycket var närmsta linjedomare. Kanske var han utsänd från Sahlgrenska Kjelkan? Någon måste ju trots allt hålla koll på en smått kolerisk demontränare?
/ Rickard Schöndell
Kommentarer