Laguppställning
Ledare
Referat
1-0 och cynisk sötma!
0 kommentarer
Vi har ikväll bevisat för oss själva, vår publik och vår kanske främsta konkurrent om direktuppflyttning till div.3 att vi har ett lag i medgång med hjärta, talang och djup. Idag saknar vi två spelare, som tillsammans stått för 7 av våra mål, men vinner ändå! GFF anno 2011 går genom eld för varandra.
Kvällens bjöd på perfekt fotbollsväder runt dryga 10-strecket och en hel del publik, med mycket tillresta K/K IF-supporters. Det är fantastiskt roligt med denna typ av inramning vilket inte är något vi är direkt bortskämda med.
Om själva matchen måste jag dock börja med att erkänna att vi i denna match inte ens är nära 50% bollinnehav. Första 10 minuterna försöker vi hålla en del boll och ligga högt mot dem, men detta tvingas vi revidera då vi inte får tag i alla deras bollskickliga mittfältare. Följden blir att jag, som kanske inte är känd för mitt duellspel byter position med Tobias och vi övergår till att ligga lite djupare i plan med hela laget. Det skulle visa sig vara ett lyckokast till slut.
För trots att Kärra håller mest boll och sjunger vackert med bollen på ett tillslag flera gånger hotar man inte på allvar vår backlinje. Detta beror faktiskt mycket på att de använder så mycket folk i sitt uppbyggnadsspel att det knappt är någon kvar längst fram. Man skulle kunna säga att de spelade med en regista (Carrick), två fantasistas (läs Pastore-gubbar) och en väldigt frekvent mötande anfallare. Vi visste att möjligheten till en sådan här matchbild fanns då vi (jag) har bra koll på Kärras spel. Man blir lite lätt ambivalent i sin självbild efter en match när vi ligger djupt och kontrar ner Kärra, då man några veckor tidigare sett Älvsborg göra samma sak och kritiserat deras spelsystem just för detta. Dock är det upp till Kärra att lösa upp försvaren i den här serien, gör man inte det är man ärligt talat inte särskilt bra. Jag tror att man borde tänka om i att ha sin bäste spelare som mittback.
Vår elva:
Mackan
Jake - Tellan - Lungan - Kwame
Tobbe N Karsten Hugo
Rich
Antin - Palmquist
ers: Davidsson, R-O, Anis, Emre, Viktor.
Matchen startar med att vi har en riktigt bra målchans redan i första minuten, det är Antin som har ett skott i ganska bra läge som dock täcks undan av försvaret. Efter vår chockstart tar dock Kärra tag i matchen och rullar runt fint, i detta skede försöker vi stressa högt och får springa som djur. Hade vi fortsatt med detta hade vi garanterat tagit slut på oss själva då Kärra visade sig enormt bollsnålt gentemot sin värd. Det är Christian W och Kalle Holmkvist som framförallt är kvicka i fötterna från deras sida. Tidigt i matchen visar Lungan upp sin bästa sida med en riktigt grisig tackling, med gult kort som följd, som får deras anfallare att ständigt se sig bakom ryggen för resten av matchen, eller året kanske. Vad jag minns mer från den första halvleken är bland annat att vi har 4-5 hörnor, ett farligt läge då jag klackar fram (föråt Patrik och Kjelkan, det var bara 1) Antin till ett fint skottläge, som dock återigen fastnar på de gula kolosserna. Dessutom har jag en fin möjligthet att frispela Palmquist efter en vunnen andraboll, en sulfint helt öppet läge någon meter utanför deras straffområde, tyvärr är mitt instick inte helt hundra. Karsten har ett bra skottläge där han sänker deras mittback totalt, det såg absolut INTE skönt ut att få den bollen på sig. Jag har dessutom en farlig situation efter inlägg från Tobbe Nilsson där jag tyvärr går upp fel i luften och ett bra direktskott efter inlägg från Hugo, som tyvärr även det fastnar på kärraspelare, möjligt att den tog på handen, en arm som dock var väldigt nära intill kroppen på deras nr.14 (som för övrigt hade fått lite konstiga direktiv att sikta mot vår högra hörnflagga, trots total avsaknad av medspelare i närheten??). Kort sagt är det ändå vi som har de hetare chanserna, Kärras farligheter är mer av "nästan-karaktär" och det blir aldrig några egentliga avslut mot Mackan. Luktar lite straff vid ett tillfälle när jag drar ner deras Mikael Lustig-kopia vid en hörna, men den för dagen eminenta domartrion friar.
Andra halvlek startar vi på ett klart mer positivt sätt genom att vi vinner mkt boll från deras mittfält med snabba omställningar som följd, flera gånger är vi 3 mot 4 eller 5 mot 5 osv. Vi håller även ihop laget klart bättre i den andra halvleken vilket får till följd att de tvingas slå väldigt svåra avgörande passningar över vår backlinje utan att ha någon egentlig yta att nå eller crossbollar som inte alltid gick hem. Vi skapar under denna period 1 mål, 1 friläge, 2 frisparkar precis utanför straffområdet till höger och ett farligt inlägg från Palmen mot mig. 1-0 kommer efter en situation där vi vinner bollen högt, Palmquist spelar snyggt ut bollen till Hugo, som ser mig komma snabbare än vinden på andra sidan och slår en hård crossboll till mig som jag lyckas ta emot bra så att jag har tid att se var deras målvakt står innan jag placerar in den hårt till vänster om honom. Snyggt anfall och mål från vår sida! Deras målvakt har lite tur i situationen vid mitt friläge (snyggt framspelad av Palmquist) kort därefter då han först räddar ganska turligt, för att sedan ta bollen med händerna utanför straffområdet, man kan diskutera ifall det verkar var med mening eller om han bara var klumpig men gult kort MINST borde han ha haft där. Det spelar väl ingen större roll, för som matchen såg ut var det på något sätt skönt att domaren släppte det, eftersom han hållt en ovanlig hög nivå genom hela matchen - på ett bra sätt.
En tid efter vårt ledningsmål sjunker vi återigen djupare i planen, till stor del beroende på trötthet men kanske blir vi även en aning ängsliga. Kärra får komma till en mängd farliga inlägg och fasta situationer, där dock Mackan verkligen storspelar ihop med hela försvaret och framförallt Karsten. De har ett farlig lågt skott efter att en kille får vända runt och skjuta i vårt straffområde tidigt, två otäckt farliga nicklägen och även ett inlägg som går hela vägen förbi alla och stryker stolpen. Jag kommer garanterat inte ihå riktigt allt, men de hade även några skott vi precis hinner täcka ut till hörnor. Antin hinner med att bli nerdragen i straffområdet efter en fin vändning och belönas med ett gult kort för filmning, med skratt från vissa av oss som följd och Hugo och Karsten testar deras målvakt med tunga skott.
Årets största glädjevrål hittills utbryter vid slutsignalen, och för första gången i år har vi vunnit en match utan att vi tydligt kan säga att vi varit det bättre laget. Vi hade fler chanser, men ingen kontroll över matchen som helhet. Noteras bör även att deras mittbackar fortf. spelar med varandras skosnören, även om man på planen inte riktigt kunde ta sig tid att uppskatta den enes goa snack. Han bjöd på en mängd roliga kommenterar, bland annat referade han löpande sina egna aktioner sist jag såg honom mot Älvsborg. :) Vill passa på att önska Kärra/Klarebergs IF lycka till i serien och ser fram emot vårt nästa möte i höst.
Nu är det hög tid att plåstra om alla goa skavanker efter diverse närkamper under matchen, det gavs och togs en hel del under matchen, men båda lagen visade på fair play (Lagrellfjäsk). Nästa match spelar vi borta mot Älvsborg på Lördag om nio dagar. Nästa hemmamatch spelas torsdag den 19:e Maj, här hemma på Majvallen där vi har 12 poäng av 12 möjliga, fan vad starkt killar! GFF!
/ Rickard Schöndell
Kommentarer