Laguppställning
Ledare
Referat
AIK - GFF 1-3
0 kommentarer
Det blev alltså vinst i dagens match mot Askims IK på heden med 3-1 (1-1). Ny match imorn kl. 15:30 mot Donsö IS på heden!
Laget:
Mackan
Jake - Tellan - Karsten - Emre
Tobias N - Rickard - Ante
Tobias P
Adrian - Niklas
Antin - Kwame - Jonthan R.O - Carl-Johan
Allenatore: Kjelkan, med stöd av Joakim och Chippchillevipp.
Idag känns det underbart att få beskriva ett blåsigt och kallt Heden 2, som ett fotbollens mecka med härliga förutsättningar därtill. Man kan invända att det säger mest om säsongen hittills, men vem bryr sig om det! Nu fick vi för första gången spela på en fullstor, isfri plan. SOLIGT VÄDER dessutom, jo man tackar. Bristfälliga uppvärmningsytor då många lag - och annat löst folk - samsades om den lilla lediga yta som fanns att tillgå kanske inte borgade för perfekta förberedelser. Personligen är jag även barnsligt nyfiken i alla matcher som utspelar sig runt omkring en, vilket leder till att man nästan glömmer att det snart är match för egen del.
Själva matchen inleds på ett tråkigt sätt då Askims ledare/spelare redan före match lyckats påverka domaren med en klassisk luring, som får till konsekvens att vi tvingas spela i västar, alternativt byta till vårt oerhört färgkomponerade andraställ. Naturligtvis totalt ur fokus i och med detta tar de även hem slantsinglingen och väljer att börja spela i motvind - varför får ni snart reda på... I och med kobbegårdens IPs utsatta läge är vindförhållandena något askimsspelarna inte bara behärskar till fullo, man har även tränat in en variant att användas direkt man vinner bollen. Fortfarande halvt i chock av de dåligt matchande kläder vi bär ger vi gladeligen bort bollen det första vi gör varpå en försvarsspelare i Askim, likt en quarterback i amerikansk fotboll, dänger iväg en lyrboll som rider med vinden. Då vi inte har samma koll på vinden som de(obs lite ironi), lyckas hemvändande Daniel Wessberg vinna en höjdduell och friställer en löpande Fallmyr som snyggt lobbar in ledningsmålet för Askim. Offside skulle jag säga, från en något bättre position än vad den ensamma domaren hade, men mycket bra gjort av Askim hursom. Kanske kan vi härleda denna start till deras rutinerade tränare? :)
Nu vet vi åtminstone vad som gäller, och efter tio minuters spel lyckas vi ta över matchen något, dock fortfarande utan något vägvinnande spel. Medicinen som ordineras från spelare och ledare blir att sätta hägre press, utnyttja medvinden och kämpa oss in i matchen. Mycket lyckat då vi under resten av halvleken lyckas kvittera och skapa en del farliga lägen. Askim sticker emellan med en del farliga chanser även de, framförallt är Fallmyr nära igen vid ett friläge där dock Mackan i målet kommer ut starkt. Vi lyckas skapa framförallt genom att vårt kantspel kommer igång. 1-1 gör Niklas efter att jag har snappat upp en andraboll, gått runt deras vänsterback och slått ett stenhårt inlägg med mitt stödjeben. Niklas är först på't vid stolpe numero uno och trycker via en försvare in bollen vid närmsta stolpen. Kan tänka mig att det var ett störande mål att få i baken, lite flyt, men framförallt dåligt försvarsspel och påpassligt av Niklas. Vi skapar sedan två ytterligare riktigt bra lägen efter inlägg från höger där Jake och Tobbe kom runt bra ett par gånger. Ena gången är Adrian helt ren mitt i slotten, men inlägget är lite för högt, och den andra tar Adrian emot, gör sin gubbe men kan inte läsa sig till att Tobbe Palmquist kommer fräsande längs gummigranulaten och frestar med sin gudomliga vänster. Tätt utanför.
I paus snackar vi om något jag glömt, dricker buteljerat mineralvatten(stort..) och har lite olika idéer. In kommer i vilket fall som helst Antin för Tobias nilsson.
I andra startar vi återigen lite darrigt, men denna gång behöver vi bara fem minuter på oss för att återigen ta tag i det hela. Från och med mitten av halvleken tar vi över och lyckas rulla lite boll för första gången. Speciellt efter Niklas 2-1 som kommer efter lite bök nere vid vänstra hörnet hos dem. Niklas lyckas slita sig loss och trycker till med vänstern i bortre krysset, retfullt gott utom räckhåll för målvakten som kämpar för att nå bollen. 3-1 kommer återigen efter ett inlägg från höger där vi kom igenom bra under den andra halvleken. Niklas tar emot och skjuter kvickt med vänstern igen. Även Ante har ett farligt vinkelskott som kunde resulterat. Antin försöker sig på en Guds Hand i mitten av halvleken men uppmärksammas av den antagligtvis icke-troende domaren. I slutet av matchen hänger inte Askim riktigt med längre, då man viker ner sig lite efterhand våra mål tillkommer, men i 45 minuter var det helt jämnt. Bland det sista som händer i matchen är att undertecknad blir brutalt kapad en bit utanför straffområdet.. Niklas skjuter på sedvanligt vis utan att sikta någon särskild stans i målet, denna gång tyvärr hamnar bollen tyvärr mitt i målvaktens skopa.
Vi ska vara mycket nöjda med resultatet i dagens match, då vi hamnar i ett tidigt underläge mot ett kontringsskickligt lag i en 2*30-match. Publikfriande spel kommer efterhand vågar jag lova. En negativ sak vi tar med oss från matchen är att Jake Norberg tvingades utgå med smärtor i ryggen, vi hoppas alla att han mår bättre redan inatt.
Dajè GFF!
/ Rich
Kommentarer