Laguppställning
Referat
Magnifikt!
0 kommentarer
Magnifikt!
Med riktigt fint väder och ett bra läge i tabellen stötte vi på Balltorp för andra gången denna säsong. I första mötet hade vi läget att plocka hem alla 3 poäng men fick nöja oss med 1 poäng (2-2).
Med riktigt bra träningar efter uppehållet och med en bra stämning i truppen begavs det iväg till Förbovallen för match. En nyhet i truppen är Jocke som gjorde a-lagsdebut i år och Coffe tog på sig en av mittfältsrollerna.
Utöver detta så såg laget ut såhär:
Fredrik
Jacob Tobbe Jocke
Jonathan Lööf Coffe Linkan
Patrik Mackan(K) Niklas
Ersättare: Jesper, Rickard, Ante, Inge & Minell.
Matchen drar igång och det är en kamp om bollen dom första 5 minutrarna där bägge lagen testar den andres målvakter. Fredrik gör en strålande räddning där en Balltorp forward skaffat sig ett friläge.
I den 11e minuten frispelar Coffe, med en läcker djupledsboll, Mackan som inte gör några misstag. Iskall placerar han in bollen i målvaktens högra hörn och 1-0 är ett faktum. Balltorp verkar tagna på sängen och försöker svara direkt men blir effektivt stoppade utanför GFF’s straffområdet. Det är lite trevande spel inledningsvis med en del enkla misstag men det är inget som förstörde för oss denna afton.
I den 19e minuten så drar Jonte till med ett läckert solomål. Från sin högerkant utmanar han sin försvarare och tar utsidan istället för insidan och avslutar, likt Zlatan vs. Ungern, i det närmsta krysset. Läckert!
2-0 redan efter 19 minuter och det kändes som vi hade mer på gång. Det skall sägas att Balltorp hade sina chanser men Fredrik tillsammans med försvaret storspelade och var nästintill felfria matchen ut.
Bara 5 minuter senare så är det dags igen. Denna gången är det Patrik som förvaltar ett riktigt fint inlägg från Mackan. Med huvudet placerar han in bollen enkelt bakom gamle GFF-keepern Tobbe. 3-0 är resultatet när domaren blåser för vila och vi är riktigt nöjda med första halvlek.
I paus snackar vi om att inte göra det för svårt för oss själva utan att hjälpa varandra. Även att vi måste vara med från början och hålla tätt baktill första 10-15 minutrarna. Vi visste att Balltorp skulle göra allt i sin makt för att komma tillbaka in i matchen.
Andra halvlek börjar som vi förväntar oss och vi är redo. Vi ligger lågt med backlinjen och ger dom inga ytor för deras djupledslöpningar. Vi får inte igång vårt spel från första halvlek och därför inga direkta anfall. Vi tröttnar lite grann och någon får krampkänning men vi känns ändå starka.
I 67e minuten stänger vi matchen genom ett elegant mål från Niklas. En djupledsboll från Ante gör så att Niklas enkelt kan lätta bollen in över målvakten!
Balltorp kämpar frenetiskt och börjar bli smått frustrerade vid domarens signaler, trots detta är det ingen ful match utan faktiskt väldigt trevlig.
Vi skall hinna med att späda på siffrorna till både 5-0 och 6-0 innan matchen är över.
5-0 kommer på straff, inslagen av Niklas.
6-0 kommer genom en soloraid från Linkovich!
Riktigt gött med seger och en sådan seger det blev! Nu är vifortfarande med i toppen och kämpar om en direktplats till division 4! Nästa match spelar vi hemma på majvallen mot Zenith den 14e, väl mött då!
0-1 11min. Mackan,(Coffe)
0-2 19min. Jonathan,(Patrik)
0-3 25min. Patrik,(Mackan)
0-4 67min. Nikas,(Ante)
0-5 85min. Nikas på straff
0-6 87min. Linkan,(Ante)
Ut/in
59min. Linkan - Jesper
63min. Patrik - Rickard
65min. Lööf - Ante
68min. Coffe - Inge
70min. Mackan - Minell
86mn. Niklas – Linkan
Vid tangentbordet /Mackan
Kommentarer